Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
SQ4CCG Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 28-10-2012
Post: #51
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
Nie mam szans powiesić czegoś między drzewami - to są prywatne posesje. Na dach teraz też nie mam szans także pozostaje trenowanie wędki. Co do tych uchwytów to lada dzień to zmienię - jest to zrobione na razie tak aby wędka była pod pewnym kątem delikatnie do góry żeby nie zwisała za bardzo "na dół". Chociaż muszę powiedzieć że te uchwyty które widać na zdjęciu nie są aż tak słabe - próbowałem ręką ciągnąć całą siłą i nie udało mi się tego wygiąć. Ale - w naszym hobby jest zawsze coś do zrobienia - więc trzeba modyfikować Smile.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2013 13:28 przez SQ4CCG.)
20-03-2013 10:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #52
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
POST SKASOWANY Z POWODU CENZURY NA TYM DZIADOWSKIM PORTALU.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2023 6:13 przez HF8V.)
20-05-2013 20:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #53
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
(20-05-2013 20:39)SP8WJT napisał(a):  Obawiam sie ze autor trochę przesadza z hurra optymizmem Smile praca takiej anteny bardzo mocno zależy od warunków, ., ....


Hmm nie widze tu nigdzie hurra optymizmu.. od po prostu sposób gdy nie możemy zaczepic do bloku naprzeciwko... a ponadto pisałem przeciez w pierwszym wątku że "Mam świadomość że u mnie antena ma troche powietrza i ma dużą przeciwwagę :-) " ... co oznacza że nie u każdego sama wędka wystarczy ....

... a jakiego tunera uzywałes do strojenia anteny w puncie zasilania ? ... czy zwyczajnie "uniwersalny trafobalun" stosowałeś ... ??

-----------------------
Pozdrawiam Jarek
www.sp3swj.com
22-05-2013 17:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #54
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
POST SKASOWANY Z POWODU CENZURY NA TYM DZIADOWSKIM PORTALU.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2023 6:13 przez HF8V.)
26-05-2013 11:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #55
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
hmmm

Jeśli tego jeszcze nie zauważyłeś że to jest przykład jakiejś "anteny" dla tych co nie maja warunków antenowych ... mieszkają w bloku i chcą sobie pogadać... anie maja jak zawiesić druta... to musza coś zwyczajnie wystawić za okno... ... to jest podpowiedź ... nie każdy musi z niej korzystać ....

... Prześledź na SP-HM inne moje wypowiedzi w temacie eATU czy o innych linkowanych wojskowych wynalazkach R&S ... to będziesz wiedział czemu opisuje wędkę....

Wiesz... niepowtarzalne są warunki mieszkaniowe każdego z nas.. .. ;-)

jeśli chcesz zbudować powtarzalna antenę... weź dwa wysokie maszty i rozwieś między nimi dipola ... ale pamiętaj by kabel zwisał pionowo do ziemi ;-) ...

Na mojej konstrukcji MAG-LOOP na 14 MHz kolega zrobił z balkonu pierwszego piętra pewni kilka tysięcy QSO ... ja więcej czasu spędzam przy lutownicy niż przy mikrofonie...


Zresztą nie tylko ja męczę takie "nie anteny"

http://sq2hcz.wordpress.com/2011/04/24/a...r-cg-3000/
http://sq2hcz.wordpress.com/category/cg-3000/

zobacz ... podobne testy kilka tygodni później rozpoczął kolega z wątku....

... miłej zabawy....

-----------------------
Pozdrawiam Jarek
www.sp3swj.com
26-05-2013 21:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RNF Offline
Łukasz
***

Liczba postów: 213
Dołączył: 19-04-2010
Post: #56
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
Kolego SP8WJT, nie wiem czy do końca zrozumiałeś ideę pracy na tej antenie. Jasne jest, że lepiej powiesić dipola czy deltę, bo te będą NA PEWNO pracowały lepiej. Ale jak to powiesić mając do dyspozycji jedynie balkon w bloku? Mi akurat owa wędka sprawdziła się w 100% kiedy to miałem nieodpartą chęć zrobienia kilku qso i przy okazji potestowania eAtu.

Z pozdrowieniami,
Łukasz SQ4RNF
26-05-2013 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #57
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
POST SKASOWANY Z POWODU CENZURY NA TYM DZIADOWSKIM PORTALU.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2023 6:14 przez HF8V.)
27-05-2013 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #58
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
Ta dyskusja zaczyna tracić sens...
Wędka z balkonu (którą też stosowałem) jest anteną, którą robi się w 15 minut. Jest TOTALNYM KOMPROMISEM - ale za to działa i nie wymaga dodatkowych punktów zaczepienia.
Ręczną skrzynkę do takiej anteny robi się z rzeczy "z szuflady" - z kondensatora, przełącznika i kawałka drutu na cewkę. Od takich konstrukcji nie ma co wymagać profesjonalnego opisu (a nawet profesjonalnego wykonania) ;-)

Magloop na 100w wymaga dużo więcej pracy, pieniędzy i wg moich doświadczeń jest mniej skuteczny. Ale za to mniej wystaje z balkonu.
Natomiast i wędka i magloop zwykle przegrają z byle longwire - ale do tego niezbędny jest ten nieszczęsny drugi punkt zaczepienia.

MAc
mrn
27-05-2013 11:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #59
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
POST SKASOWANY Z POWODU CENZURY NA TYM DZIADOWSKIM PORTALU.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2023 6:14 przez HF8V.)
27-05-2013 16:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #60
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
nawinięcie 20 m to około 5 minut. No chyba, że ktoś chce układać zwoje niezwykle precyzyjnie... tylko po co. Wtyków nie trzeba zarabiać, bo już są zarobione na kablu - w końcu jest potrzebny do każdej anteny. Trzeba przylutować gniazdo - to fakt. około minuty... dodatkowe 5 na polutowanie i zestrojenie LC. (Jeżeli ktoś - tak jak Jarek używa zewnętrznej skrzynki, to go te punkty omijają i przykręca drut anteny bezpośrednio do skrzynki.
Mocowanie wędki to (w moim przypadku) dwa uchwyty rurowe mocowane do balustrady kołkami rozporowymi (mam żelbetową balustradę).
Dwie dziury udarem i wkręcenie dwóch uchwytów - ok 2 minut.
Mocowanie gotowej anteny do uchwytów - ok 30 sekund (minuta razem z wyjściem na balkon)

Tyle jeżeli chodzi o czas.
Jeżeli chodzi o skuteczność - magloop był wielokrotnie gorszy, a w kierunkach zasłoniętych budynkiem w ogóle nie nadawał się do pracy.
I tak obie były sporo gorsze niż mój obecny invV z czubkiem na balkonie. (ramiona do latarni)

Jeżeli chodzi o Twoje wątpliwości - to banalne - masz hipotezę to ją sprawdź i przedstaw wyniki. Będziemy bogatsi o dodatkową wiedzę.

Nie do końca natomiast rozumiem problem z polaryzacją... Ale wielu rzeczy jeszcze nie wiem :-)

73
MAc

PS - czy ktoś pisał, że to jest optimum? To jest ostatnia deska ratunku...
27-05-2013 17:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości