Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #311
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
jak podłączyć ATU do DIPOLA ;-)

http://sp-hm.pl/thread-825.html

proste jak drut - dodatkowo otrzymujemy "zimną" antene
omni rig... słyszałem o tym - http://www.dxatlas.com/OmniRig/ ale dopiero teraz poczytuję

ja kiedyś rozgryzałem CATa dla FT897... :-)


w temacie "nauki" skrzynki moge napisac sioft na MAX6 który
- komunikuje się z ATU przez port ACC (to juz mam zrobione)
- mierzy antene VNA i nastawia skrzynke


- przykładowo na wypadzie postawiliśmy antene...
- do anteny podłaczamy ATU i MAX6
- włączmay fincje TUNE ALL
- rozpakowujemy się...
- a tymczasem MAX6 stroi eATU na każdym paśmie co x KHz i zapisuje pomiary do eATU

enter...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-04-2011 23:29 przez SP3SWJ.)
27-04-2011 22:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #312
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Jarek, pomysł jest fajny tylko nie każdy ma pod ręką MAXa6 Wink.
Idealnie byłoby gdyby MAX skanował antenę, dobierał nastawy dla eATU a następnie zapisywał uzyskane dane na karcie SD w pliku tekstowym w formacie gotowym do zaprogramowania skrzynki bezpośrednio z komputera. W ramach pomocy koleżeńskiej moglibyśmy sobie szybko dobrać nastawy do kilku anten i zapisać je w plikach do dalszych modyfikacji. Drobne korekty możemy później robić ręcznie.
Mając tak wygenerowane tablice do anteny tak naprawdę nie potrzebujemy algorytmów do automatu. Taki mechanizm strojenia anteny na podstawie rzeczywistych pomiarów analizatorem antenowym pomógłby przekonywać jeszcze nie przekonanych do easyATU i MAXa6.

73 Adam
28-04-2011 23:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #313
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
:-) ja tu patrzyłem od strony możliwości technologicznych... :-)

MAX6 może od razu zaprogramowac całą skrzynke na wszystkich pasmach a na karcie SD zapisac raport ze strojenia oraz jak sam powiedziałeś "wsad" dla tej anteny...

i mamy 90% oprogramowania i 10% hardware :-)
...
po wertowaniu róznej litery - myśle że bardziej odpowiednia nazwa była by

Aerial Matching Unit


to tez jest ciekawa nazwa Single Ended Auto Couplers
a tu taki link prrzy okazji http://www.k0bg.com/couplers.html#single
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2011 0:12 przez SP3SWJ.)
29-04-2011 0:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HM_DIPOL Offline
Heniek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 27-04-2010
Post: #314
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Mam pytanie do Jerzego SQ5PGJ, kiedy możemy się spodziewać wersji testowej Twojego oprogramowania. Kończę składać skrzynkę i zastanawiam sie nad sterowaniem (konsola czy PC). Opcja z Twoim programem na PC jest szybsza i tańsza ale jeśli bedzie trzeba to zmontuję konsolę.
Drugie pytanie to czy przewidujesz opcję obsługi drugiej skrzynki lub drugiej anteny?
05-05-2011 9:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ7LQW Offline


Liczba postów: 1
Dołączył: 15-03-2011
Post: #315
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Witam, to ja się pochwalę, ze również jestem na ukończeniu składania własnej wersji skrzynki. Jestem aktualnie w trakcie pisania oprogramowania do współpracy z nią, na chwile obecną program jest dedykowany pod YASEU FT-8x7 ze względu na fakt, że posiadam takie radio, w praktyce oznacza to przymus połączenia radia z komputerem oraz aATU z komputerem, jest to droga pośrednia do osiągnięcia pełnej praktyki we współpracy z radiem jak również ze skrzynką, następnie zacznie powstawać własna konsola do sterowania eATU, która bez użycia komputera będzie się już komunikowała z eATU.

Na chwile obecną oprogramowanie obsługuje już nastawy(racze przedział częstotliwości przypisany do konkretnej nastawy), odczyt częstotliwości TRX, oraz SWR za pomocą przewodu CAT podłączonego do radia.

Jak tylko będą posiadał zdjęcia, opublikuję jej wygląd i uwagi konstrukcyjne.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów, jako, ze jest to mój pierwszy post tutaj, przedstawię się, Mam na imię Darek, mam 25 lat i jestem z Kielc z wykształcenia jestem elektronikiem(technikum) pracuje jako technik przy obsłudze automatyki dozującej chemię. Krótkofalarstwo we krwi mam od dawna, jednak egzamin zdałem w zeszłym roku, radio mam od niedawna i mam nadzieję, ze dzięki skrzynce i stawianej niedługo antenie będę w stanie zaistnieć w eterze.

Pozdrawiam
06-05-2011 1:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5PGJ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 07-07-2010
Post: #316
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
hm_dipol,

Niestety nadal nie mam konfiguratora.

Nie mam także odczytu swr z radia, jako, że omnirig nie udostępnia takiej funkcji. Można to zrobić korzystając z tzw. 'custom command', ale odpowiedź jest wtedy obsługiwana za pośrednictwem pętli zdarzeń systemowych. Upraszczając różnica taka jak między wykonaniem telefonu a napisaniem listu :-)
Da się to obejść, ale, nie wdając się w szczegóły, trzeba nad tym posiedzieć, a na razie z czasem krucho.

Nie muszę chyba jednak przekonywać, że współpraca przez OmniRig ma takie zalety, że nawet bez odczytu SWR warto go stosować.

Jeśli chodzi o konfigurację, to przewiduję:
1. definiowanie liczby skrzynek (1 przełącznik wejściowy)
2. Dla każdej zadeklarowanej skrzynki:
2.1. Definiowanie liczby podpiętych do niej anten
2.2. Definiowanie pasm roboczych
Obsługa kilku skrzynek będzie wymagała dołożenia kontrolek na panelu.
Przymiarki w załączeniu...

Żeby utworzyć wpisy do bazy danych dla danego pasma wystarczy ustawić odpowiednią konfigurację L i C i nacisnąć klawisz "store" - będzie pamiętana i wybierana automatycznie, stosownie do bieżącej częstotliwości, a przy wychodzeniu z programu zapisana na dysku.

Na razie wersja testowa działa z 1 skrzynką nr 1 i na wszytym na sztywno porcie COM. To jest brzydkie, ale na razie tylko ja z tego korzystałem.

Wersję testową, taką jak mam dziś mogę udostępnić, jak tylko dorobię wczytanie nr logicznego eATu i ComPortu eATu z pliku configuracyjnego.
Wtedy będzie można, grzebiąc edytorem tekstowym dostosować do własnych potrzeb.

W user interface zrobiłem gałki, żeby panel trochę przypominał konsolę, ale z praktyki widzę, że rzadko je się stosuje. Nawet trochę przeszkadzają.
Do zwiększania i zmniejszania wartości L, C i f wykorzystuję najczęściej kursor up i down oraz pgDown i PgUp, więc z gałek chyba zrezygnuję.

Jeszcze trochę cierpliwości....


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2011 22:00 przez SQ5PGJ.)
06-05-2011 21:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #317
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
a możesz zrobić tak

Up Down indulcyjność

Lewo Prawo
<<<< pojemnośc >>>>

przy czym jak dojedziesz do 0 pF.... to kondensarrot przeskakuje na "druga strone " cewki.
06-05-2011 22:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9NJC Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 14
Dołączył: 13-07-2009
Post: #318
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Witam wszystkich serdecznie.
Temat dotyczacy HMG-easyATU cytam regularnie, sam chcę zbudować taką skrynke do anteny typu wędka. Mam pytanie do forumowiczów czy istnieje szansa nabycia płytki podstawowej (może być tylko wypracowanka na laminacie), warunki domowe w postaci 2 małych szkrabów i Mrzonki niepozwalaną na jakiekolwiek roboty z żelazkiem (chyba że ciuchy dla potomstwa).
06-05-2011 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5PGJ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 07-07-2010
Post: #319
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Pewnie mogę tak zrobić.
Niezły pomysł...

Do tej pory miałem standardowo:

Focus na C lub L lub F: Up == ++ Down == -- PdUp +=10 PdDown -=10
A żeby zmienić focus Tab lu shift Tab ( i tu przeszkadzały gałki bo właziły między LineEdit C i L)

Nawet jeśli bym zachowałe Up - Down i PdDown i PgUp to warto chyba zrobić przejście z L na C przy dojściu do krańca.
U mie po prostu zatrzymuje się na krańcach zakresu wartości...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2011 22:33 przez SQ5PGJ.)
06-05-2011 22:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9NJC Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 14
Dołączył: 13-07-2009
Post: #320
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
witam będę bardzo wdzięczny, i oczywiście pokryje koszty.
06-05-2011 22:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości