Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #81
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Święta racja
Nie jeden już dym widziałem nie tylko z amatorskich konstrukcji !!!
pzdr
07-11-2010 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #82
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Projektując płytkę pod kondensatory celowo dałem pola pod 4 kondensatory aby mieć swobodę łączenia kondensatorów w "bloki" o określonych pojemnościach oraz napięciach.
Kondensatory wysokonapięciowe mają duże odchyłki wartości rzeczywistych od nominalnych. Dodatkową zaletą łączenia kilku kondensatorów jest możliwość zredukowania ilości koniecznych wartości oraz łatwiejsze dobranie wymaganej wartości poszczególnych sekcji. U mnie generalnie duże wartości kondensatorów były na sporym minusie (np 680p miał 620-640p).

Dla ułatwienia kompletacji kondensatorów innym Kolegom może warto przedstawić własne konfiguracje poszczególnych sekcji.

73 Adam
08-11-2010 0:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #83
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Czy kondensatory wysokonapięciowe zakupione w sklepach dobrze u Was działają?
Ja mam przykre doświadczenia - żaden z kondensatorów wysokonapięciowych zakupiony w zwykłym sklepie z częściami RTV nie nadawał się do skrzynek, ani do lampowych wzmacniaczy. Kondesatory pracowały dobrze tylko do około 1,5MHz powyżej miały takie straty, że już przy 3MHz nie było możliwe zastosowanie.
Ostatecznie stosowałem tylko i wyłącznie kondensatory z rozbiórki starych złomów rosyjskiego sprzętu militarnego (nie telewizorów) - te się zawsze sprawdzały.
Czy ktoś już rzeczywiście przetestował przy normalnych mocach ( >= 100W) te z podanych wcześniej linków.
Będę wdzięczny za informację - jakie typy i z kąd?
P.S.
Jeszcze praktyczna rada jak przetestowałem swoje kondensatory.

Szeregowy obwód rezonansowy złożony z dobranej do rezonansu grubej cewki i badanego kondensatora włączałem pomiędzy fabryczny TRX i sztuczną antenę na paśmie 29MHz i począwszy od najmniejszej możliwej mocy ( mam płynną regulację) sprawdzałem temperaturę kondensatora - jak był zimny to OK.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2010 13:31 przez SP2JQR.)
08-11-2010 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #84
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
:-) i właśnie po to są prototypy :-) by coś upalić - i wyciągnąć jakieś wnioski... przetestować części... popracować nad powtarzalnością wykonania.

test co opisywałeś:

TX--- SWR--ATU------%%%%%------][-------50 om ( mocy )

jest chyba najlepszy możliwy .... ale trzeba mieć TX z szybkim dobrym ALC :-)

Przy teście przydało by się ręcznie ATU ... a wtedy może uda się zrezygnować z tej cewki %%%%%
.... a koniec końców okaże się że na placu boju pozostaną MIKOWE i trzeba będzie z nich kombinować naszą "dekadę binarną"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2010 13:55 przez SP3SWJ.)
08-11-2010 13:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #85
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
[a koniec końców okaże się że na placu boju pozostaną MIKOWE i trzeba będzie z nich kombinować naszą "dekadę binarną"]

Mam pytanie Jarku czy stosowałeś kondensatory mikowe w LP-filtrach przy mocy 100-200W a jeżeli tak to z jakim efektem ????
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2010 16:39 przez SP5AQT.)
08-11-2010 16:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #86
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
:-) czy w pytaniu jest jakiś haczyk ??

Kondesatory mikowe z KUTNA - czy ktoś zna ich produkty ??

mitra.com.pl
08-11-2010 17:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #87
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Test, który opisałem to nie do końca to samo co testowanie kondensatorów w skrzynce. Przy obciążeniu 50 omów w skrzynce nie jest wymuszone powstawanie ekstremalnie dużych napięć. Pracuje ona w tym trybie jako zwykły filtr z elementami na niskich omach, a więc bez przepięć. Dopiero rezonans szeregowy wymusza na badanych elementach ekstremalnie wysokie napięcie. W rzeczywistym układzie skrzynki takie ekstremalne warunki powstaną dopiero na rzeczywistej antenie, która będzie miała dużą reaktancję. Na sztucznym obciążeniu test będzie tylko częściowy, po podłączeniu rzeczywistej anteny możemy być niemile zaskoczeni...

Jeśli już koniecznie chcemy testować całą skrzynkę, to z dodatkowymi sztucznymi reaktancjami włączanymi szeregowo ze sztuczną anteną. Polecałbym do tego celu różnej maści wojskowe wariometry - kulowe i ślizgowe.
08-11-2010 18:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #88
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
... no byl wcześniej proponowany układ do testowania


TX---eATU=====ATU----50om(mocy)

gdzie ATU to zwykłe ręczne ATU... jednym Psujemy drugim poprawiamy

W punkcie X może powstać spore napięcie
08-11-2010 18:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #89
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
OK, nie doczytałem
pzdr
08-11-2010 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #90
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Kolega SQ9GL w swojej skrzynce opisywanej w ostatnim ŚR zastosował z powodzeniem zwykłe kondensatory ceramiczne 500V (zdjęcie ze strony SQ9GL).

Warto zrobić solidny test na 100W aby nie być zaskoczonym efektami akustyczno - świetlnymi "odlatujących kondensatorów".


Załączone pliki Miniatury
İmage
08-11-2010 20:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 27 gości