Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #371
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Jednym z istotnych problemów przy budowie skrzynki antenowej oraz filtrów dolnoprzepustowych jest pozyskanie dobrych kondensatorów wysokonapięciowych. Bardzo dobre kondensatory mikowe są drogie i trudno jest skompletować zestaw potrzebnych wartości.
Wysokonapięciowe kondensatory ceramiczne, które najczęściej stosujemy w naszych konstrukcjach mogą być nieprzewidywalne na górnych pasmach oraz zmieniać mocno wartość w funkcji temperatury.

W nowej wersji filtrów LPF do Huasara Koledzy zaproponowali zastosowanie wysokonapięciowych kondensatorów ceramicznych CG0 SMD na 500V. Kondensatory te mają bardzo dobre parametry częstotliwościowe oraz termiczne a coraz lepsza dostępność oraz umiarkowane ceny pozwalają na stosowanie ich w konstrukcjach amatorskich.

Z powodzeniem możemy zastosować takie kondensatory do wykonania wysokonapięciowych kondensatorów do skrzynki easyATU. Aby podnieś napięcie przebicia należałoby łączyć kondensatory szeregowo po 2-4 w jednej gałęzi oraz równolegle w zależności od potrzeb i posiadanych wartości. Do prób narysowałem prostą płytkę pod kondensatory w obudowach 1808 oraz 1206 pasującą pod piny na płytce skrzynki. Tak wykonany kondensator ma duże napięcie przebicia, daje duże możliwości zestawiania różnych wartości pojemności. Jeśli to za mało możemy na drugiej stronie druku dać drugą sekcję kondensatorów.
Po polutowaniu wymaganej wartości oraz sprawdzeniu ostatecznej wartości moduł obficie lakierujemy Plastikiem lub lakierem silikonowym co dodatkowo podniesie napięcie przebicia i da zabezpieczenie przed wilgocią.

Oczywiście taki zespolony kondensator możemy wykonać sobie pod inne potrzeby lub w innych zestawieniach kondensatorów oraz pod inne posiadane obudowy. Na zdjęciach przykład kondensatora do skrzynki eATU. Jak dotrą do mnie kondensatory zamieszczę zdjęcia wykonania gotowych kondensatorów.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.lay  C_SMD_kV.LAY (Rozmiar: 13.78 KB / Pobrań: 929)

73 Adam
08-12-2011 0:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #372
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Nawet zwykłe kondensatory 1206 na 50V wytrzymywały moc 20W przy testowaniu moich urządzeń na paśmie 3,5MHz.
Miałem jednak dużo napraw profesjonalnych radiotelefonów na pasmo 160MHz w których kondensatory SMD na 500V niewytrzymały mocy 40W.
Trzeba więc dobrze wszystko przetestować, aby pracowało niezawodnie.
10-12-2011 18:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #373
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Na płytce drukowanej modułu cewek znajduje się układ mostka pomiarowego, który w tej wersji nie jest wykorzystany. Koledzy którzy chcą sobie złożyć mostek pomiarowy mogą wykorzystać jeden z dostępnych w sieci schematów np. mostek SWR wg. PA0EJH.

Na druku występuje wzmacniacz operacyjny TS942 który może być trudny do zdobycia. Możemy oczywiście zastosować inny wzmacniacz "real to real" np. TS912, TS922 czy TS952 (dostępny w TME). Na początek z powodzenie możemy zastosować popularny LM358.

Transformatory możemy wykonać na rdzeniach T50-43 lub T50-61. Ilość zwojów transformatora zależy od maksymalnej mocy podawanej na mostek pomiarowy (im większa moc tym więcej zwojów). Przy maksymalnej mocy napięcie wyjściowe z mostka nie może przekraczać 5V. Nastawne potencjometry na wyjściu mostka pozwalają zredukować i dopasować poziomy sygnałów do potrzeb procesora przeliczającego SWR.

73 Adam
01-01-2012 23:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #374
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Przy zakupie przekaźników do budowy skrzynki musimy uważnie sprawdzić symbol przekaźnika. Nie wystarczy zgodność z obudową HF115F i odpowiednie napięcie cewki 12V. Przekaźnik może mieć jedną lub dwie pary styków oraz różną konfigurację przełączanych styków. Do skrzynki koniecznie musimy mieć styki przełączne dlatego dokładnie analizujmy pełny symbol przekaźnika.

Jak widać na wielu zdjęciach ja stosowałem HF115F 012-1ZS3, szczegółowy opis na zdjęciach załącznika.

[HF115F] - nowe oznaczenie przekaźnika JQX115F
[012] - napięcie cewki przekaźnika 12V
[1Z] - 1 styk form C (styk przełączny)
[3 ] - 1 styk 16A


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.pdf  HF115F.pdf (Rozmiar: 77.32 KB / Pobrań: 848)

73 Adam
11-01-2012 0:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3ODQ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 15
Dołączył: 19-06-2011
Post: #375
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Witam serdecznie. Jest to mój pierwszy post na tym forum, lecz nie ostatni. Od pewnego czasu przyglądałem się uważnie realizacji projektu i postanowiłem się przyłączyć do realizacji projektu oraz do budowy własnej skrzynki przy antenie. Czeka mnie lada dzień przeprowadzka a warunki antenowe jakie będę posiadał ograniczą sie do wędki na balkonie z odcinkiem drutu. To wymusiło na mnie podjecie nie lada wyzwania a mianowicie budowę skrzynki przy antenie.

Tym krótkim wstępem pragnę podzielić się jednym z ze zdjęć wykonanych płytek PCB. Płytki wykonałem metoda chałupnicza tj. "żelazkową". Płytki ocynowałem roztworem do bezprądowego cynowania oraz pokryłem gruba warstwa lakieru zrobionego z acetonu+kalafonia. Na zdjęciu widoczne zworki. Na ta chwile oczekuje elementów do dalszej budowy.

PS. Dziękuje Adamie za odpowiedź i pomoc via email.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2012 19:32 przez SQ3ODQ.)
11-01-2012 14:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5MNL Offline
Leszek
*

Liczba postów: 32
Dołączył: 16-01-2010
Post: #376
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Przymierzam się do zbudowania skrzynki antenowej.
Uruchomiłem sterownik wg UR4QBP z najnowszym programem - działa, jest możliwość ręcznej regulacji i wyświetla SWR.
Jednak proponowane tam rozwiązanie części wykonawczej nie jest zbyt dopracowane,
tanie chińskie przekażniki, brak możliwości łączenia kondensatorów, pojedyńczy przekaźnik do przełączania pojemności TRX-ANT.

Przeczytałem cały wątek i podoba mi się koncepcja skrzynki przy antenie.
Problemem jest dla mnie wykonanie PCB.
W związku z tym mam propozycję:
Za PCB do easyATU oferuję PCB do syntezy DL4JAL wraz z wlutowanym AD 9851.

Vy 73!
Leszek SP5MNL
19-03-2012 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3ODQ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 15
Dołączył: 19-06-2011
Post: #377
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Witam serdecznie,
Po ....nastu miesiącach udało mi się zrealizować projekt. Załączam krótki film demonstracyjny skrzynki (rozebranej) , w.cz jeszcze nie gra głównej roli w nim Wink

http://www.youtube.com/watch?v=trobhnFos...redirect=1

W trakcie składania eATU napotkałem na kilka problemów związanych z doborem elementów użytych w eATU.Elementy które są przy parach przekaźników to dławiki osiowe 100uH. Dławik 100uH stojący miedzy złączami a pierwszym przekaźnikiem to też słupkowy dławik 100uH. Diody zabezpieczające obwody sterowania nie widoczne na schemacie to 1n4007 SMD.
Za powyższe wyjaśnienia via PM, dziękuję Adamowi i Jarkowi

Pozostaje w najbliższym czasie test z w.cz i podłączenie z moją helikalno- verticalno 8m wędką na balkonie Smile

pozdrawiam realizatorów eATU.
23-07-2012 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #378
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Grzegorz słusznie zauważył kilka braków w opisach i dokumentacji skrzynki. W razie wątpliwości proszę pytać bezpośrednio na forum w tym wątku.

1. Masy w skrzynce ATU
Na płytkach skrzynki easyATU występują dwie masy, masa sygnału w.cz. oraz masa zasilania elektroniki skrzynki. Do masy w.cz. podłączony jest ekran fidera doprowadzającego sygnał z radia do anteny oraz kondensatory włączane w ramach układu dopasowania. Do masy "cyfrowej" podłączony jest minus zasilania skrzynki oraz masa procesora, driverów oraz przekaźników. Aby procesor miał wspólny poziom odniesienia np.przy pomiarach SWR-a musimy obie masy połączyć. Należy to zrobić w jednym miejscu (napis na druku GND/MASA) za pomocą dławika np. 100uH. użycie dławika zapewni zwarcie dla sygnałów stałych oraz zablokuję przenikanie w.cz. w kierunku układów sterowania.

2. Zasilanie przekaźników IN, OUT
Na płytce mamy po dwa przekaźniki do podłączenia sekcji kondensatorów na wejście ( IN) lub wyjście (OUT) układu dopasowania. Dwa przekaźniki dają większe napięcie przebicia w czasie pracy i przełączania. Przy mniejszych mocach wystarczy dać jeden. Sterowanie powyższych przekaźników jest podawane przez dławiki osiowe 100uH (brak na schemacie) aby ograniczyć wpływ w.cz na pracę przekaźnika.

3. Jako diody zabezpieczające przekaźniki dałem 1N4148 w wersji SMD (może być dowolna dioda o napięci pracy kilkadziesiąt V).

4. Rezystory przy tranzystorze BC327 E_B-15k, w bazie 4k7.

Jest taki plan aby do projektowanej syntezy na wyświetlaczu TFT dorobić sterowanie skrzynką easyATU oraz przełącznikiem antenowym.
Procesor syntezy posiada informację o paśmie, aktualnej częstotliwości oraz będzie posiadał pomiar SWR-a dlatego sterowanie nastawami skrzynki będzie dużo prostsze niż z radia fabrycznego czy komputera.

73 Adam
24-07-2012 0:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3ODQ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 15
Dołączył: 19-06-2011
Post: #379
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Witam
Jestem nareszcie po próbach z eATU Smile

Konstrukcja: Całość spakowana w PCV 75 mm rurę złożoną z mufy i dwóch odciętych rur z kielichem, zamkniecie obustronne korkiem PCV tej średnicy.
wyprowadzenia kabli-wzorowałem się poprzednimi rozwiązaniami poprzez dławiki oraz umieszczone na górze złącza zakręcane

Antena:wędka 8m z nawiniętym 0,5 mm przewodem od długości ok. 10m. Wędka umieszczona w uchwycie od anteny satelitarnej a pod nią eAtu.

Uziemienie: masa poprzez gruby przewód do barierki balkonu- bez przeciw wag. Położenie: balkon ostatnie piętro 4 piętrowego budynku.

Zasilanie eAtu: Skrętka ekranowana 6m długości

Niestety nie posiadam zaawansowanej aparatury pomiarowej jak koledzy, jednak udało mi się zestroić system na pasmach 40,30,20,17,15 metrów z swr mniejszym niż 1,5 słabiej wypadła 80- wydłużyć będę musiał promiennik. SWR-meter został podłączony w poniższy sposób:

TRX--SWR--------------------------------eAtu--wędka


Nawiązując obustronną łączności ze stacjami odległymi pow.1500 km, cyfrowymi emisjami na pasmach 30,20,17,15 m mocą około 5 Watt, śmiało mogę powiedzieć że eATU daje sobie radę wyśmienicie.

Powyżej 20 W na pasmach 17,15m "ucieka sterowanie" eAtu.

EDIT///

kilka fotek :


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2012 14:05 przez SQ3ODQ.)
27-07-2012 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #380
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Jak na tak prostą konstrukcję antenową to efekty są fajne. Na zdjęciach Jarka SP3SWJ jest znacznie więcej nawiniętego przewodu na wędce co zapewne poprawia strojenie na najniższych pasmach.

Mam pytanie, czy Kolega sprawdzał jakie swr-y są dla tej wędki bez skrzynki ?
Czy ten balkon ma jakieś połączenie z ziemią, czy po prostu wisi w powietrzu ?
Czy uziemiasz radio (trudne do wykonania w bloku) ?
Czy łączysz ekran skrętki z uziemieniem, jeśli nie to on praktycznie nic nie daje i na górnych pasmach są zakłócenia w transmisji ?

Jeśli masz oddzielne zasilanie skrzynki (moim zdaniem lepsze rozwiązanie) to możemy spróbować podłączyć ekran z masą zasilania skrzynki od strony zasilacza. Jeśli zasilasz skrzynkę z tego samego zasilacza co radio to zapewne nic to nie da ponieważ ekran fidera jest na masie zasilania.

Trzeba strojenie skrzynki robić mocą kilku watów a dopiero podczas właściwego nadawania podnieś moc. Można równolegle do linii RS485 dać kondensator około 1nf aby zredukować wpływ promieniowania fidera na komunikację.
27-07-2012 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości