Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HMGARST
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #1
Copyleft HMGARST
Proszę o pomoc w projekcie Nadajnika do Amatorskiej Radiolokacji Sportowej w skrócie HMGARST.
W tej chwili jest już gotowy i przetestowany program, oraz rozrysowany schemat części cyfrowej. Potrzebuje by ktoś z kolegów wrysował w ten schemat część nadawczą na 80m o mocy 1-5W z możliwością skokowego odstrajania układu. Oraz pomocy podczas rysowania płytki w layoucie (doświadczenie z w.cz).
W załączeniu wszystkie pliki konieczne do przyłączenia się do projektu.

Zasady oczywiście takie same jak dla wszystkich otwartych projektów, wszystko publikujemy w postaci źródłowej na licencji GPL.


İmage


Załączone pliki
.odt  HMGARST.odt (Rozmiar: 6.99 KB / Pobrań: 1130)
.pdf  HMGARST.pdf (Rozmiar: 47.32 KB / Pobrań: 1147)
.rar  ardf-beacon.rar (Rozmiar: 2.09 KB / Pobrań: 997)
.rar  ardf-beacon.sch.rar (Rozmiar: 1.95 KB / Pobrań: 988)
.rar  20100919-HMGARST-complet-files.rar (Rozmiar: 375.74 KB / Pobrań: 1082)

...przede wszystkim nie zakłócać...
19-09-2010 12:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #2
RE: HMGARST
Ryszard, kilka uwag:
- schemat jest narysowany pod KiCAD-em (domyśliłem się) ale brakuje obudowy procesora. Do schematu najlepiej dawać LIB-a z kompletem elementów bo czasem mamy różne pod tą samą nazwą;
- jest łatwo dostępny kwarc, 3,58MHz który można lekko przeciągać w dół i w górę +/- 3kHZ, jeśli to wystarczy to generator jest bardzo prosty i łatwy do wykonania nawet na jakimś scalaku cyfrowym.
20-09-2010 10:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #3
Copyleft RE: HMGARST
Biblioteke dorzuce jak wroce że szkolenia bo w telefonie ich nie mam, ale uwaga jest sluszna. Jeśli chodzi o generator na kwarcu o ktorym piszesz, zaproponuj prosze jakies rozwiazanie. Zgodnie z zasadami nadajnik musi miec od 1 do 5 W, oraz podczas nadawania MO musimy nadajnik odstroic.

...przede wszystkim nie zakłócać...
20-09-2010 13:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #4
RE: HMGARST
Panowie zaproponujcie jakieś rozwiązanie to jeszcze w weekend będę mógł złożyć prototyp. A płytkę wyrysuję w wolnej chwili.

...przede wszystkim nie zakłócać...
24-09-2010 14:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5SAI Offline
Andrzej
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 24-03-2010
Post: #5
RE: HMGARST
Cytat:1 minuta pracy - MOE na częstotliwości podstawowej
2 minuta pracy - MOI na częstotliwości podstawowej
3 minuta pracy - MOS na częstotliwości podstawowej
4 minuta pracy - MOH na częstotliwości podstawowej
5 minuta pracy - MO5 na częstotliwości podstawowej
W trybie ciągłym - MO, na częstotliwości pomocniczej

Ponieważ coś takiego jak łowy na lisa są tak mi znane jak polska liga piłki nożnej. Ryśku, proszę o więcej szczegółów. Czy częstotliwość podstawowa ma być stała, czy programowana ? Jeśli programowana to w jakim przedziale, z jakim krokiem ? Co to jest częstotliwość pomocnicza ? Jaka jest zależność, między tymi dwoma częstotliwościami podstawową a pomocniczą ? Jak ma być 1W to pewnie wystarczy jakiś tani BD135 jako końcówka, albo teraz tak modne MOSFETy przełączające.

Pozdrawiam Andrzej SP5SAi
( SP5 Stanisław Adam Irena )
24-09-2010 18:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #6
RE: HMGARST
Andrzeju.

Część cyfrowa już jest zrobiona. Potrzeba teraz zaprojektować część nadawczą, jakiś prosty nadajnik CW (jakiś stabilizowany kwarcem?) częstotliwość pracy nadajnika na częstotliwości podstawowej 3510 ... 3600 KHz, w momencie gdy nadajnik będzie nadawał MO musimy go odstroić od częstotliwości podstawowej. Mam do tego celu przeznaczoną jedną z nóg procesora. Jeśli masz jakiś pomysł wrysuj w schemat a ja szybciutko zrobię prototyp i będziemy testować.

...przede wszystkim nie zakłócać...
24-09-2010 20:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #7
RE: HMGARST
Skoro nie ma chętnych to może na początek ja coś zaproponuję do dyskusji.

Układ klasycznego generatora na jednym tranzystorze z możliwością przeciągania rezonansu za pomocą szeregowego dławika oraz pojemności. Bez problemu możemy uzyskać +/- kilka kHz, to chyba wystarczy. Układ 4011 jako wstępny wzmacniacz oraz klucz do blokowania wyjścia z generatorów. Dlatego układ CMOS ponieważ pobiera mało prądu i w razie potrzeby możemy zasilać go z 12V (równie dobrze może być inny). Stopień końcowy pracujący w klasie C na tranzystorze IRF510, 520, tani, popularny, bez problemu daje kilka watów. Trzeba sprawdzić na układzie modelowym czy wystarczy wysterowania z samych bramek. Na wyjściu klasyczny filtr dolnoprzepustowy dla pasma 80m. Jeśli układ będzie pracował z "dziwną anteną" należałoby dać układ dopasowania (L,C).
Parametry rdzeni oraz uzwojeń na schemacie. Przepraszam za jakość schematu ale miałem zbyt mało czasu aby narysować to w CAD-ie.

Układ 4011 zasilany z +5V aby nie było problemu ze sterowaniem bezpośrednio z procesora (poziomy). Można by się pokusić o wersję oszczędną polegającą na przestrajaniu jednego generatora (przekaźnik, tranzystor) tylko nie wiem czy dla tych kilku "zetów" warto.
To rozwiązanie wymaga 2 pinów procesora do kluczowania, jednym na częstotliwości podstawowej drugim przy nadawaniu MO.

PS.
W bramce tranzystora IRF510 zamiast rezystora do masy lepiej byłoby dać RP 1k+rezystor do +5V aby mieć możliwość ustawiania wstępnej polaryzacji bramki.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Adam
24-09-2010 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #8
RE: HMGARST
Mam obawę, że sumowanie wyjść bramek się nie uda, ponieważ one zawsze są włączone, tzn. mają niską impedancję wyjściową i wzajemnie się obciążają.
25-09-2010 9:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #9
RE: HMGARST
Odruchowa narysowałem dwa identyczne tory z sumowaniem na kondensatorach ale faktycznie z tym może być problem.
Ryszard nie napisałeś jaka jest różnica pomiędzy częstotliwościami pracy. Jeśli mała to może zrezygnować z drugiego toru generatora i przestrajać tylko jeden np kluczem na diodzie do masy. Układ się uprości i zniknie problem sumowania sygnałów. Jeśli muszą być dwa generatory to trzeba zmienić sumowanie np na jednej bramce, inne propozycje ?

Tranzystory IRF510 otwierają się przy 4V napięcia na bramce, poziom z samej bramki może być za niski do uzyskania wymaganej mocy dlatego należy dodać układ wstępnej polaryzacji bramki aby ustawić około 3V. Początkowo chciałem zasilać 4011 z 12V dlatego nie dawałem układu polaryzacji.

73 Adam
25-09-2010 18:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #10
RE: HMGARST
Szkic innej wersji tego układu ...


Załączone pliki
.zip  HMGARST.zip (Rozmiar: 3.31 KB / Pobrań: 993)
.pdf  HMGARST.pdf (Rozmiar: 17.33 KB / Pobrań: 1090)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-09-2010 9:36 przez SP9FKP.)
26-09-2010 9:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości