Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #291
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Ja też nadal robię łączności na SP5QU w nowym wykonaniu. Zamierzam go jeszcze lekko zmodernizować poprzez dodanie dobrego LPF, który by działał przy nadawaniu i odbiorze ponieważ jako obwód wyjściowy BUY52 mam rdzeń toroidalny - obwód szerokopasmowy, a nie obwód powietrzny "rezonansowy" jak u autora. W oryginalnym opracowaniu takiego filtru LPF nie było. Poprawi on także odbiór bo wytnie 2 i 3 harmoniczną. Może być tak, że usłyszysz na nim stacje z 7 MHz i może nawet łączność z nimi robisz!

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
19-11-2017 12:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5LXT Offline
Telegrafista
*

Liczba postów: 21
Dołączył: 06-12-2017
Post: #292
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Wiele QSO zrobiłem na tym transceiverze, ależ to była radość, z sympatii do tego radia myślę o ponownym jego wykonaniu lecz w technologii SMD i wyjściu do anteny LW, by móc pracować na drucie nawojowym, byle gdzie rozwiniętym w terenie. Wielkość jaką przewiduję, nie większy od paczki papierosów. Załączyłem moje potwierdzone QSO z wspaniałym konstruktorem tego radia.
İmage

Vy 73! Adam SP5LXT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-12-2017 1:07 przez SP5LXT.)
22-12-2017 1:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #293
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
"myślę o ponownym jego wykonaniu lecz w technologii SMD"

Dokładnie taki sam pomysł miałem pół roku temu.
Wyperswadował mi to Jerzy, tłumacząc po kolei co i jak. Głównie chodzi o szumy.

Skończyło się to na tym, że robię trochę ( -10%) mniejsze radio, na laminacie dwustronnym + staranne ekranowanie + inne detale takie jak fabryczny mieszacz pierścieniowy, SRA-1 etc.

Zobaczymy jak to wyjdzie.

RF.

P. Chojnacki był moim że tak powiem, mentorem... Byłem wtedy w ogólniaku. Gościł mnie wtedy w swoim mieszkaniu pokazując radia, nadajniki... Zrobił mi odbiornik z FM315 który miał genialną czułość (germanowy) i używałem go wiele lat....
Piękne czasy.
F.

73 Frycz SP5RF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2018 16:44 przez SP5RF.)
04-01-2018 16:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #294
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Nie do końca szumy - chodzi o kondensatory ceramiczne w torze m.cz. To jest homodyna gdzie wszystko jest na m.cz. a wiadomo że inaczej brzmi ceramik, a inaczej kondensator foliowy - to słychać. I to jest fenomen tego radia.

73 JERZY SQ9RFC
05-01-2018 0:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5MX Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 46
Dołączył: 25-10-2009
Post: #295
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Jurek, dawno nie pracowałem na takim radiu, gdzieś tak od lat 80tych. Napisałeś że możesz odbierać dwóch korespondentów „na raz”, czy to jest tak, że odbierasz na obu wstęgach? Przy przestrajania radia chyba można rozpoznać wstęgę czyli wiadomo kto jest tym właściwym?

Pozdr.
Irek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2018 3:21 przez SP5MX.)
05-01-2018 3:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #296
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Używając odbiornika homodynowego w konfiguracji jak SP5QU zawsze odbiera się "dwu wstęgowo", czyli słyszysz sygnał CW poniżej i powyżej częstotliwości pracy korespondenta. Dla emisji CW jest przyjęte że "słucha" się na górnej wstędze na wszystkich pasmach. W związku z powyższym by korespondent cię prawidłowo odbierał w homodynie trzeba obniżyć częstotliwość VFO podczas odbioru o ok. 800 Hz (częstotliwość odsłuchu CW) w stosunku do częstotliwości nadawania. W TRX SP5QU przesunięcie częstotliwości RX/TX jest realizowane potencjometrem R2, zmieniając punkt pracy generatora. Zjawisko opisane powyżej, czyli odsłuch dwóch stacji CW pracujących w pobliżu ("dwu wstęgowo") jest zatem naturalnym zjawiskiem, przy czym w takim przypadku przy przestrajaniu się, sygnał jednaj stacji będzie słyszany w głośniku jako częstotliwość rosnąca a drugiej malejąca (przy odbiorze tych dwóch sygnałów na "różnych wstęgach").
Powyższa sytuacja nie oznacza że nie można pracować na CW słuchając na dolnej wstędze, trzeba w tym przypadku zmienić częstotliwość VFO podczas odbioru w górę o 800 Hz.
W naszej homodynie SP5QU ważnym jest zatem czy słuchasz korespondentów "od góry", czy "od dołu" by cię słyszeli podczas nadawania w zależności od tego w która stronę zmieniasz częstotliwość TX w stosunku do RX. Taką możliwość ma każdy fabryczny transceiver z emisją CW, wybór odsłuchu CW na dolnej lub górnej wstędze, co czasami przy sygnałach zakłócających jest bardzo pomocne. Korespondent oczywiście nie zauważa tego na której "wstędze" się go słucha (przy zachowaniu prawidłowych przesunięć częstotliwości TX/RX).

Odbiór CW na homodynie na "górnej lub dolnej wstędze"

İmage

Moja współczesna wersja SP5QU. W latach 1980-81 był to mój pierwszy TRX CW home made na którym zaczynałem pracę w eterze.

İmage

Jedyne zachowane zdjęcie mojego trx CW wg. SP5QU z 1980 roku

İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2018 16:11 przez SP9LVZ.)
05-01-2018 10:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5MX Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 46
Dołączył: 25-10-2009
Post: #297
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Jasne, dziękuję za wyjaśnienie, przecież to w sumie oczywiste Smile
Niestety nie pochwalę się swoimi starymi konstrukcjami, leżą gdzieś w piwnicy u rodziców w SP6. Muszę to kiedyś odkopać

pozdr.
05-01-2018 13:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #298
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Zadziwia mnie ten TRX :-) wczoraj w zawodach MAS wystartowałem w kategorii A66 czyli radio 66 elementowe. 5 QSO to niezły wynik :-) OK2EI miał TRXa 19 elementowego i dostał ode mnie 599. Szok. Za kilka tygodni zobaczymy schematy i fotki tych radiostacji, bo organizator wymaga przesłania dokumentacji. Umieram z ciekawości.
Zapomniałem dodać że na antenie SP7LA, na wsi u Jerzego SP9VNM
Takie radio, taka antena, taka lokalizacja, wkładki W66 w ochronnikach słuchu, telegrafia .... ocean dźwięków ... to jest kwintesensja krótkofalarstwa :-)
Magia.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-05-2019 21:52 przez SQ9RFC.)
31-05-2019 21:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #299
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Dlaczego ten wątek ma ponad milion wejść?

73 JERZY SQ9RFC
13-09-2019 0:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #300
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
(13-09-2019 0:19)SQ9RFC napisał(a):  Dlaczego ten wątek ma ponad milion wejść?

Wchodzę na nowy post w dziale qrp i licznik rośnieWink

Wojc!o
14-09-2019 17:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości