Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
ergot
Unregistered

 
Post: #1
pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
Cześć.
Jestem tu nowy, mam na imię Kamil. Elektroniką interesuję się od niedawna. Nie mam jeszcze swojego znaku krótkofalarskiego -na razie się uczę.
Interesuje mnie jak za pomocą analizatora typu NWT lub VNA wyznaczyć indukcyjność danej cewki? Wiem, że mając znany rdzeń (np Amidon), indukcyjność można obliczyć z ilości zwojów, ale... rdzenie mają tolerancję i nie zawsze ilość zwojów przekłada się na uzyskaną indukcyjność. Myślałem nad pomiarem L w rezonansie ze znaną pojemnością C i wyliczenie ze wzoru na częstotliwość rezonansową fr, ale w praktyce jakoś to nie wychodzi. Mam do dyspozycji analizator VNA max5. Proszę o jakieś porady.
12-05-2010 12:12
Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #2
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
czesc,

skad wiesz jaką pojemnośc ma kondensator?
Napis na obudowie nie daje dokładnej wartości.
Sam kiedys próbowałem metody rezonansowej ale wyniki były zniechęcające.
Pojemności montażowe oraz zmiana pojemności po lutowaniu (zawsze jakaś jest - czasami całkiem spora) nawet mając do dyspozycji miernik pojemności
jest trudno dokładnie zmierzyć cewkę korzystając ze wzoru na Fr.

Polecam mierniki LC na PIC/Atmel a nawet - i to chyba najlepsze wyjscie dla
początkującego i to dość dokładne - pomiar kartą dźwiękową na PC (tam chyba
jest pomiar L).
Można kupić 1% rezystory a nawet 0,1% i za pomocą PC mieć dobrą dokładność. Byl link do tego układu na forum.

powodzenia w konstrukcjach
Artur sp2qca
12-05-2010 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #3
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
(12-05-2010 12:12)ergot napisał(a):  .... Mam do dyspozycji analizator VNA max5. .....


Witaj... Raczej mało prawdopodobne że masz MAX5 - chyba że kupiłeś jedyna sztukę od PD5DJ :-)

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/MAX6/...o%9cci.pdf

Stawiasz marker1 na PHASE 90 i drugi kawałek dalej i odczytujesz wartość L lub C w programie


Zakres pomiarowy jest ograniczony - lepiej zrób do tego celu miernik RLC na jakimś PIC
20-10-2010 22:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #4
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
Odgrzewając kotleta.. bo jest powód... :-)

małe indukcyjności można mierzyc wprost VNA... to już było mówione


duże indukcyjności... w funkcji F mozna mierzyć co prawda mniej dokładnie ale do celu jakim jest nawinięcie BAL-UNA pradowego o duzej impedancji jest to wystarczająca metoda

potrzebny jest WOBULOSKOP ...

duże indukcyjności - chodzi o takie od 100 do 30000 omów ;-)

-----------------------
Pozdrawiam Jarek
www.sp3swj.com
29-09-2012 22:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #5
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
Pomiar obwodów rezonansowych jak i elementów L i C możesz wykonać z pomocą analizatora NA01. Na filmie w poście #44 pokazałem jak odbywa się pomiar rezonatorów kwarcowych ale jeśli zamiast tego dołączy się cewkę z pojemnością to można mierzyć również elementy L i C mając do dyspozycji znane elementy C i L.
NA01 jest samodzielnym miernikiem więc nie wymaga połączenia z PC.
L.J.
30-09-2012 17:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #6
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
Za pomocą analizatorów można także mierzyć dobroć cewek używając do pomiaru wysokiej jakości kondensatorów.
Dobroć powinna być mierzona na częstotliwości, na której cewka będzie pracowała.
Metodą 3-decybelową można to zrobić na piechotę odczytując za pomocą znaczników szerokość pasma.
Niektóre analizatory mają ten pomiar zaimplementowany w sofcie i podają gotowy wynik.
Można mierzyć dobroć obwodów obciążonych, a po wykonaniu dodatkowej przystawki dobroć samych obwodów.
30-09-2012 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #7
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
(30-09-2012 17:14)SP6FRE napisał(a):  Pomiar obwodów rezonansowych jak i elementów L i C możesz wykonać z pomocą analizatora NA01. Na filmie w poście #44 pokazałem jak odbywa się pomiar rezonatorów kwarcowych ale jeśli zamiast tego dołączy się cewkę z pojemnością to można mierzyć również elementy L i C mając do dyspozycji znane elementy C i L.
NA01 jest samodzielnym miernikiem więc nie wymaga połączenia z PC.
L.J.

Leszku ale ja nie piszę przecież o metodzie "rezonansowej"

Ja pisze o pomiarze indukcyjności w funkcji częstotliwości i wizualizacji na wykresie,


Dodatkowo można np dla dławików anodowych postarać się szukać rezonansów własnych... ale do dopiero jak z piwnicy wyciągnę PA na QQE to zaprezentuję to na fizycznym obiekcie.

Przecież napisałem tez że mierzymy WOBULOSKOPEM a przykłady zaprezentowałem na tym co mam, i każdy co ma WOBULOSKOP a tych opisywanych jest dużo tez poradzi sobie z tym pomiarem indukcyjności w funkcji częstotliwości




(30-09-2012 19:53)SP2JQR napisał(a):  ...
Niektóre analizatory mają ten pomiar zaimplementowany w sofcie i podają gotowy wynik.
...

zgadza się dużo programów to ma - stawiasz dwa markery w wybranych miejscach a w okienku pokazuje sie obliczona dobroć Q

a ja nawet w trybie LCD w MAX6 to dodałem dla szerokości okna na okranie "TABELKA"

Masz 100% racji... ale to zupełnie inne zagadnienie i pewnie opiszę to w oddzielnych instrukcjach

-----------------------
Pozdrawiam Jarek
www.sp3swj.com
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2012 20:34 przez SP3SWJ.)
30-09-2012 20:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #8
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
A tu jeszcze jeden materiał dość dobrze tłumaczący pomiary dobroci cewek.


.pdf  coilq.pdf (Rozmiar: 1.03 MB / Pobrań: 12989)
04-10-2012 15:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #9
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
Fajny materiał... :-)

idąc tym tropem kolejne fajne przykłady "basket coil"

http://www.vk2zay.net/article/188

-----------------------
Pozdrawiam Jarek
www.sp3swj.com
04-10-2012 16:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #10
RE: pomiar indukcyjności cewki za pomocą analizatora
(04-10-2012 16:43)SP3SWJ napisał(a):  Fajny materiał... :-)

Henryk przypomniał materiał W7ZOI i dzieki temu wszedłem na jego stronę (Wes-a)
dzisiaj, zobaczyć co ciekawego napisał.
Okazuje się że prawie wszystkie techniczne arykuły (w tym ten który zamieścił Henryk) - W7ZOI usunął ze swojej strony.

Z opisu nie wynika dla mnie dlaczego... Duża, duża szkoda. Sad
Może ktoś ma kopie tych artykułów?

73! Artur sp2qca
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2012 23:30 przez SP2QCA.)
04-10-2012 23:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości