Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transformator w.cz. eksperymentalny
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #1
Transformator w.cz. eksperymentalny
Chcę trochę poeksperymentować z dopasowaniem przy pomocy transformatorków i chcę zrobić transformator na rdzeniu toroidalnym z odczepami. Odczepy mam na przykład co 2 zwoje i tych odczepów jest 5 plus początkowy i końcowy. Ponumerujmy wyprowadzenia od 1do 7. Teraz... potrzebuję uzwojenie 4 zwojowe więc podpinam się na przykład do odczepu 3 i 5 .. OK Ale !!! uzwojenia od 1 do 3 i od 5 do 7 "wiszą w powietrzu" czy te wiszące zwoje dla trafa w.cz będą w jakiś sposób aktywne ?

73 JERZY SQ9RFC
27-05-2020 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #2
RE: Transformator w.cz. eksperymentalny
Witam!

A na jakiej częstotliwości będziesz robił próby?

Sądzę, że w zakresie KF ""wiszące odczepy nie mają znaczenia.

Pozostaje snuć przypuszczenia jak zachowają się własne, pojemności rozproszone uzwojeń i oraz pojemności rozproszone dołączone do każdego z "wiszących" wyprowadzeń.

Teoretycznie, własne pojemności równoległe, dające rezonans z nieczynnymi uzwojeniami nie powinny mieć wpływu a pojemności szeregowe do masy taki wpływ mogą mieć ale dla wysokich częstotliwości ale to tylko gdybanie.

Może odezwie się ktoś z analizatorem do częstotliwości mikrofalowych i spróbuje sprawdzić jak zachowuje się taki transformator?
(tu potrzebne byłyby dane na temat rodzaju rdzenia, ilości zwojów i sposobu uzwojenia).

A może, co prawdopodobne, zanim pojemności rozproszone zaczną mieć znaczenie, materiał rdzenia ograniczy pasmo pracy i żadnego wpływu nie da się spostrzec?

L.J.
29-05-2020 20:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #3
RE: Transformator w.cz. eksperymentalny
FT37-61, 21T odczep co 3T, 3.5 MHz
Zrobiłem, pomierzyłem na razie L-miarką. Mniej więcej zgodnie z teorią.
To ma być trafo pomiędzy stopniami małego PA QRP.

73 JERZY SQ9RFC
30-05-2020 0:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości