Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamerka inspekcyjna - obiektyw
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #1
Kamerka inspekcyjna - obiektyw
Witam wszystkich,

Jako, że o kamerkach inspekcyjnych na forum jest mało informacji, po wstępnych testach prezentuję obiektyw, który warto zakupić.

Kwota, jaką należy wydać za w/w obiektyw to około 13 dol. na znanym chińskim serwisie aukcyjnym. Jest to wersja manualna z zoomem 6 do 22mm, z mocowaniem M12. Pasuje do większości tanich kamerek od Raspberry Pi.

Platformą testową jest Raspberry Pi 3 w połączeniu z jedną z najtańszych kamerek 5MPx. Do testów całość umieszczona na małym statywie złożonym oraz rozłożonym.
İmage İmage

Sam obiektyw jest solidnie wykonany - metalowa obudowa, optyka szklana, brak luzów na pierścieniach regulacyjnych ( zoom oraz ostrość ).
İmage İmage

Obiektyw posiada mocowanie M12 pasujące do większości kamerek od Raspberry Pi
İmage

Pierwsze wrażenia oglądając sam obiektyw - bardzo pozytywne. Biorąc pod uwagę cenę - jest rewelacyjnie

Co potrafi sam obiektyw ? Oceńcie sami. Dla mnie obraz jest bardzo dobry.
İmage İmage İmage İmage

Ze względu na "ruchliwość" całego statywu, mogłem nie trafić ostrością w punkt. Oświetlenie również było z ręki, jakąś małą latareczką ledową.

73 Paweł
02-02-2019 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6LTP Offline
Zbyszek
****

Liczba postów: 311
Dołączył: 02-02-2010
Post: #2
RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw
Podoba mi się to. Wszystkie dostępne u chińczyka tego typu urządzenia maja za małą ogniskową. Pooglądać płytkę na tym można, ale podejść z lutownicą i pęseta to już problem. Profesjonalne medyczne mikroskopy są rewelacyjne do pracy, cena jednak powala.
Proponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno być super. Trzeba tylko dopracować uchwyt do kamerki i monitora to pozwoli na montaż drobnych elementów.
Podaj link do aukcji lub nazwę tej kamerki.

73! Zbyszek
02-02-2019 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #3
RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw
Witaj,

Zbyszku, kupowałem na tej aukcji

W planach mam jeszcze przetestować wersję 5-50mm oraz 100mm.
Występują również modele z wbudowanymi silniczkami od kręcenia pierścieniami ostrości i zoomu, ale są znacznie droższe i wymagają dorobienia sterowania - jeżeli będzie się ich używać w kamerkach nie dedykowanych.
Najpierw muszę je zakupić.

Przy tych obiektywach są pewne niuanse w ustawianiu ostrości, bowiem są to obiektywy dedykowane do kamer przemysłowych cctv. W nich występuje inna odległość tylnej soczewki obiektywu od powierzchni matrycy w kamerce.
Jednak jakość obrazka oraz w miarę duża wolna przestrzeń między obiektywem a powierzchnią PCB te niuanse wybacza, hi.

Obudowa będzie zrobiona, ale to po testach różnych konfiguracji obiektyw - kamera - odległość od pcb.

W dzisiejszych czasach, gdzie miniaturyzacja wchodzi do naszego hobby drzwiami i oknami, jest to niezbędne urządzenie.

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-02-2019 22:33 przez SQ8MVY.)
02-02-2019 22:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #4
RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw
Efekt do kosztów całkiem dobry.Do tego lub podobnego obiektywu jakaś mechanika od powiększalnika fotograficznego z regulacją wysokości
pewnie też się nada.

Wojc!o
02-02-2019 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #5
RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw
(02-02-2019 22:33)SQ8MVY napisał(a):  ...W dzisiejszych czasach, gdzie miniaturyzacja wchodzi do naszego hobby drzwiami i oknami, jest to niezbędne urządzenie.
...

Chińskie PCB zabiło prasowanki, a automatyczny montaż zabije lutownice.

73 JERZY SQ9RFC
03-02-2019 10:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #6
RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw
Witajcie,
od siebie dodam że zastosowanie już zwykłego obiektywu od kamerki Raspberry Pi daje zadowalające efekty. Obiektyw który pokazał Paweł pozwala odsunąć się na sensowną odległość od badanego przedmiotu (np. kilkanaście cm) z zachowaniem dużego powiększenia i umożliwia np. usuwanie zwarć w komfortowych warunkach.
Mój przykład z obiektywem od kamerki B i Raspberry Pi zero po wifi, odległość od płytki około 3 cm.
İmage

73 Sławek
03-02-2019 10:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości