Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dBm miarka na AD8307
SP0X Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 03-02-2018
Post: #1
dBm miarka na AD8307
Panowie, postanowiłem zrobić prostą miarkę w.cz. gdyż nie posiadam żadnej.
Jako że mam kilka AD8307 i wyświetlacz OLED to je wykorzystałem.
Najmozolniejszą część roboty już mam za sobą czyli odczyt z ADC i prezentacja graficzna wyników.
Jako liczydło wykorzystałem bardzo tani i popularny moduł na STM32 z tego względu że ma ADC o rozdzielczości leszpej niż arduino oraz więcej ramu.
Gdyby wykorzystać arduino uno, nano itp to sama obsługa wyświetlacza pochłania ponad 70% ramu tak że padło na STM32.
Mimo że to jest STM programowanie odbywa się za pomocą kompilatora arduino z pewnymi dodatkami.
Kalibracja wyników będzie się odbywała programowo.

Moje pytanie brzmi: jaki schemat zastosować do AD8307 żeby to w miarę poprawnie pracowało na KF i UKF jednocześnie ? Nie do końca rozumiem sprawy dopasowania impedancji wejścia tego układu. Czy układ dla każdej częstotliwości wymaga innego dopasowania ?
Wiadomo że to nie będzie układ laboratoryjny tylko zgrubno-warsztatowy ale pasowałoby żeby wyniki były w miarę przyzwoite.
Chciałem też dodać załączany przekaźniczkiem tłumik żeby można było mierzyć trochę większe moce, do kilku-kilkunastu watów a może się da więcej tylko poprzez zastosowanie tłumika.
Na dole wyświetlacza widać nawet napis "att" bo sobie już przygotowałem w programie taką opcję z tłumikiem.

Jakby ktoś się znalazł kto podpowie jak ten projekt dokończyć to pewnie pokusiłbym się o zamieszczenie całej dokumentacji wraz z programem żeby inni bez-sondowcy mogli sobie taki przyrząd zrobić.

Tak wygląda na dzień dzisiejszy praca wyświetlacza - sterowana potencjometrem zamiast AD8307.


11-03-2018 1:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #2
RE: dBm miarka na AD8307
Witaj,

Użyj rozwiązania z NA200 / NWT200.
NA200

Te moduły na stm32f103c8t6 są bardzo fajne, a co najważniejsze bardzo tanie.
Co do oled-a. Obsługę pisałeś sam, czy użyłeś gotowej biblioteki ( na myśl przychodzi mi biblioteka Mirka K. ).

Zapowiada się prosty i poręczny mierniczek.

W ramach motywacji do dalszych prac i ukończenia miernika, mogę odstąpić koledze płytkę głowicy pod AD8307 - jest to dodatek do wspomnianego wyżej miernika NA200, Autorem PCB jest Adam SP5FCS.

Schematy są w tym poście

İmage

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-03-2018 12:18 przez SQ8MVY.)
11-03-2018 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP0X Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 03-02-2018
Post: #3
RE: dBm miarka na AD8307
Płytkę chętnie odkupię.
Co do oled-a to korzystałem z tej biblioteki
11-03-2018 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #4
RE: dBm miarka na AD8307
Jeśli jeszcze nie zrobiłeś nic, to zostało mi kilka płytek z poprawnej konstrukcji głowicy pomiarowej na AD8307. Płytka ma miejsce na transformator wejściowy, miejsce na ADC, termometr, eeprom do przechowywania danych kalibracyjnych, wyprowadzenie na potencjometry do kalibracji.
Niestety detektory te nie dadają się do poważniejszego zastosowania, gdyż po podaniu większej mocy niż katalogowo mogą wytrzymać zaczynają podawać fałszywe wyniki i nie sygnalizują w żaden sposób przeciążenia. U mnie projekt trafił do kosza.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2018 20:41 przez SP2IPT.)
08-04-2018 20:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości