Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #31
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Podepnij szeregowo z analizatorem rezystory 920 omów, aby wraz z impedancją wejściową i wyjściową było tyle ile wyszło z programu. Nie musi być aż tak dokładnie co do jednego oma. Możesz też podpiąć PRki 1k i dokręcić te 927 omów.
Aby w analizatorze prawidłowo działał tłumik musi być obciążenie 50 omów widziane przez analizator, dopiero do niego dołączasz te szeregowe rezystory. Od strony sondy nie musisz jej dodatkowo obciążać, gdyż sama sonda zawiera rezystory dostrajające ją do 50 omów.
Błąd powstający wskutek dodatkowego obciążenia rezystancją 920 omów powodujący, że rzeczywiste obciążenie jest mniejsze od 50 omów jest niewielki i można go pominąć. Oczywiście można to dokładnie przeliczyć, ale moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.
08-01-2019 10:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #32
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Z tym że będziesz miał jakieś 25dB tłumienia - żebyś się nie zdziwił Smile

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
08-01-2019 14:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #33
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Są też inne rozwiązania, np z użyciem transformatora, z użyciem obwodów dopasowujących typu L (bardzo się sprawdzają przy filtrach elektromechanicznych), z użyciem tranzystora dopasowującego i wzmacniającego w konfiguracji OB i OC.
Wtedy tłumienia będzie mało, albo nawet można jeszcze wzmocnić, ale komplikuje to pomiary i kalibrację. Układ rezystorowy pomimo dużego tłumienia jest najprostszy i umożliwia szybkie sprawdzenie podstawowych parametrów. Na poziomie -60-70dB widać nawet zgrubnie dół filtru. Nie zobaczymy już w tej konfiguracji poziomu -90dB, ale to rzadkość, żeby bez ekranowania i bez klatki Faradaya takie poziomy oglądać amatorskimi analizatorami.
Ze względu na wszechobecne zakłócenia poziom oglądalności najczęściej kończy się na około -60dB.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2019 15:11 przez SP2JQR.)
08-01-2019 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6RLW Offline
Stanisław
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 16-10-2017
Post: #34
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Witam.
W załączniku charakterystyka filtra po dopasowaniu rezystorami. Filtr jest polutowany na pająka. Odległość znacznika 1 do 2 to 3kHz, znacznik 3 około środka charakterystyki czyli nośna. Czy filtr nie jest za wąski? W programie LCFD ustawiałem szerokość filtra na 2,7kHz. Czy polutowanie go na płytce i zamontowanie w ekran coś zmieni? Postaram sie w ciągu kilku dni zrobić płytkę i umieścić filtr w ekranie.
Stanisław S.
.pdf  Filtr drabinkowy.pdf (Rozmiar: 15.49 KB / Pobrań: 793)
08-01-2019 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #35
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Po umieszczeniu na płytce w tym samym układzie pomiarowym będzie to samo. Od dołu pomiar masz ograniczony szumami.
Kolejnym etapem powinno być wykonanie dopasowania bezstratnego do 50 om.
Możesz przy pomocy RFSim policzyć obwody dopasowujące typu L.
Umieść te dopasowanie na projektowanej płytce. Musi być możliwość pominięcia filtru i połączenia dopasowań ze sobą w celu kalibracji analizatora, gdyż pojęcie dopasowania bezstratnego jest tylko umowne.
08-01-2019 23:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6RLW Offline
Stanisław
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 16-10-2017
Post: #36
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
NWT mam skalibrowane, sonda w NWT zaekranowana. Po zdjęciu kabla z generatora i sondy mam na ekranie krechę na poziomie -83dB.
Czyli teraz zrobić dopasowanie bezstratne i jeszcze raz zebrać charakterystykę? Od strony generatora dopasowanie na 330 om a od strony sondy na 50 om?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2019 0:02 przez SP6RLW.)
09-01-2019 0:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #37
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Dopasować musisz obustronnie 50 omów analizatora do 977 omów (lub tyle ile wyszło ze wstępnej próby) filtru. W tym przypadku nie obciążasz już niczym dodatkowo wyjścia analizatora, tylko badanym filtrem z użyciem dopasowań. Kalibrujesz łącząc dopasowania ze sobą z obu stron, potem włączasz filtr.
Zdejmując kabel z generatora mając podłączony filtr do sondy widzisz dokładnie na ile duże są zakłócenia podnoszące poziom podłogi szumowej. Sonda jest szerokopasmowa i potrafi odbierać również zakłócenia CB, UKF oraz TV a nawet telefonię komórkową. Nawet dość krótkie niezaekranowane kabelki i ścieżki na płytce mogą to złapać. Podczas pomiarów odłóż trochę dalej telefon komórkowy. Jego wpływ możesz oczywiście sam przetestować i określić dokładnie na ile musi być oddalony. Telefon emituje okresowo nawet wtedy, gdy przez niego nie rozmawiasz.
09-01-2019 11:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6RLW Offline
Stanisław
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 16-10-2017
Post: #38
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Skalibrowałem NWT w dopasowaniu takim jakim podłączam filtr. Szumy już są na poziomie -40dB, to widać jak podczas pomiarów filtra zdjąłem kabel z generatora. Kiedy zdjąłem kabel z sondy miałem niemal prostą linię z bardzo małymi szumami na poziomie około -63dB. Z załączonego pliku widać że obydwa BFO były by na poziomie około -50dB gdy by nie szumy, czy to dobrze? Znacznik 1 ma odstęp od znacznika 2 3kHz, a znacznik 3 to nośna. Być może trzeba zrobić dopasowanie transformatorowe żeby móc zebrać prawidłową charakterystykę, ale nie umiem obsługiwać programu RFSim. Nie znalażłem też nigdzie do niego chociaż jakiegoś małego pliku z obsługą tego programu. Jak by mógł ktoś jesli się da objaśnił jak zrobić transformatory dopasowujące. Ewentualnie krókie wytłumaczenie jak wykonać w programie takie dopasowanie. Proszę o dalszą pomoc.
.pdf  Filtr Kwarcowy.pdf (Rozmiar: 16.92 KB / Pobrań: 709)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2019 23:35 przez SP6RLW.)
10-01-2019 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7CLB Offline
Krzysztof
***

Liczba postów: 166
Dołączył: 05-04-2010
Post: #39
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
1. Znajdź odpowiedni rdzeń pierścieniowy, najlepiej o śr. nie większej od 1,5cm który pracuje na tej częstotliwości.
Ja używam starego (jak ja Smile) f80 lub f81.
2. Posługując się liczbą A w nH/zw i wzorem L=A*Z*Z, nawiń ilość zwoi, która da ci indukcyjność L>~4R:(pi*f), czyli L w pobliżu 200 mikrohenrów (200 000 nH).
3. Zrób odczep (dla twojej wartości impedancji dopasowania 977om) na Z:4,5 co da ci autotransformator dopasowujący
50om do 977om. Jeżeli to filtr McCoya, lub inny, ale z równymi impedancjami wej. i wyj. to potrzebne dwa identyczne
trafka: jedno transformujące z 50om na 977om i drugie odwrotnie..
11-01-2019 7:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6AUO Offline
Andrzej
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: 20-09-2009
Post: #40
RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Tak wygląda schemat filtru ssb słynnego K-2.
W opisie jest podany rdzeń ile zwojów i jakie przełożenie.
Może się przyda.
İmage

Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2019 10:23 przez SP6AUO.)
11-01-2019 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości