Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #21
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Witam!
Widzę używasz innego modułu generatora niż te, które zakupiłem w Chinach przez ebay. I cena modułu też jest inna. Ja za podobną kwotę kupiłem ponad dwa takie układy choć musiałem czekać ok. 10 dni.
A co do montażu próbnego to nie widzę obawy aby się zniechęcić. Przekonasz się, że większość pomiarów nie wymaga zaawansowanej izolacji od otoczenia i/lub wyrafinowanej masy połączeniowej. Sprawdzisz jednak podstawowe założenie dotyczące metodyki pomiaru czyli obliczenie znaku impedancji. Dołączając jako obciążenie "czyste" rezystancje lub reaktancje, szczególnie w zakresie kilku MHz nie powinieneś odczuwać skutków montażu tymczasowego z jednej strony a jednocześnie uzyskasz, mam nadzieję, potwierdzenie zastosowanej metody. Przy okazji, będziesz mógł zacząć pisać algorytm czekając aż dostaniesz płytki od producenta bo to pewnie trochę potrwa (przy okazji jak długo?). Mam nadzieję, że Tobie uda się lepiej niż mnie, bo z reguły, po wykonaniu płytek, i tak okazuje się, że można było coś ulepszyć i to w schemacie ale także w mechanice płytki (np. dopasowanie i mocowanie do wybranej obudowy itp.).
Widzę, że od początku zdecydowałeś się na opracowanie wyników na zewnątrz układu pomiarowego - stąd brak wyświetlacza i elementarnej klawiatury ale może pomyślisz właśnie nad wersją uniwersalną, autonomiczną? Wystarczy wyświetlacz, najlepiej 2 x 16 oraz impulsator do zmiany częstotliwości (ilość wolnych pinów procesora jest wystarczająca biorąc pod uwagę i te zajęte do programowania).
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-09-2016 10:52 przez SP6FRE.)
29-09-2016 10:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #22
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Przyzwoitej jakości BNC chodzi spokojnie do 4 GHz. Kompletnie nie rozumiem dlaczego ludzie nie lubią tego złącza...
BNC, TNC oraz N od strony w.cz. są identyczne.

Od chinczyka mozesz np. sprobowac http://dirtypcbs.com oraz http://smart-prototyping.com.
Robilem u obydwu, pierwszy ma lepsza jakosc opisow, ale troche inne warunki ilosciowe Smile

pz
29-09-2016 11:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #23
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Może dlatego żę ciężko znaleść przyzwoitej jakości. Teoretycznie w swoim NWT mam porządne BNC, no i ok, gniazda są w porządku natomiast wtyki.. Kręcąc wtykiem spada bądź rośnie mi siła o kilka dB.. I weź tu mądry. Stąd w SMA czy UC mam pewność że przynajmniej ekran jest porządnie przykręcony Smile

k.
29-09-2016 11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #24
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
(29-09-2016 10:52)SP6FRE napisał(a):  Widzę używasz innego modułu generatora niż te, które zakupiłem w Chinach przez ebay. I cena modułu też jest inna. Ja za podobną kwotę kupiłem ponad dwa takie układy choć musiałem czekać ok. 10 dni.

No widzisz... to może następnym razem spróbuję na ebayu Smile
W każdym razie stworzenie footprinta pod konkretny moduł w tym rewelacyjnym oprogramowaniu, jakim jest KiCAD, to nic trudnego Big Grin

(29-09-2016 10:52)SP6FRE napisał(a):  Przy okazji, będziesz mógł zacząć pisać algorytm czekając aż dostaniesz płytki od producenta bo to pewnie trochę potrwa (przy okazji jak długo?).

No właśnie zamówiłem w smart-prototyping, zapłaciłem i będę cierpliwie czekał.
Wybrałem opcję najtańszą (5 płytek wraz z transportem wyszło niecałe 16$), więc pewnie trochę poczekam Wink Ale mi się nie spieszy...
W tym czasie będę tworzył oprogramowanie - właśnie zaczynam z oprogramowaniem dla uC, czyli sterowanie BT, ADC i syntezą. A później przyjdzie czas na oprogramowanie wykonujące właściwe obliczenia na danych, które spływają z miernika...

(29-09-2016 10:52)SP6FRE napisał(a):  Widzę, że od początku zdecydowałeś się na opracowanie wyników na zewnątrz układu pomiarowego - stąd brak wyświetlacza i elementarnej klawiatury ale może pomyślisz właśnie nad wersją uniwersalną, autonomiczną?

Tak - takie było założenie od początku. Chodzi o to, żeby mieć minimalną przystawkę do pomiarów, którą podpinasz gdzie Ci wygodnie (nawet przy antenie na dachu), a reszta dzieje się na komputerze bądź urządzeniu mobilnym (bo oprogramowania na Androida nie wykluczam Wink
W następnych wersjach - kto wie - może pojawią się elementy sterowania na pokładzie Wink

(29-09-2016 11:10)SP2IPT napisał(a):  Od chinczyka mozesz np. sprobowac http://dirtypcbs.com oraz http://smart-prototyping.com.
Robilem u obydwu, pierwszy ma lepsza jakosc opisow, ale troche inne warunki ilosciowe Smile

To wiem - sporo tego jest - pytałem tylko konkretnie, jak to jest z cłem, czyli ile trzeba zapłacić i czy jest jakiś limit (do ilu $/PLN/EUR?) zwolniony z cła... Smile

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
29-09-2016 21:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RQA Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 369
Dołączył: 30-09-2009
Post: #25
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
(29-09-2016 10:52)SP6FRE napisał(a):  (...)
Widzę, że od początku zdecydowałeś się na opracowanie wyników na zewnątrz układu pomiarowego - stąd brak wyświetlacza i elementarnej klawiatury ale może pomyślisz właśnie nad wersją uniwersalną, autonomiczną? Wystarczy wyświetlacz, najlepiej 2 x 16 oraz impulsator do zmiany częstotliwości (ilość wolnych pinów procesora jest wystarczająca biorąc pod uwagę i te zajęte do programowania).
L.J.

Jak projektowałem i robiłem swój VNA to też się nad tym zastanawiałem, ale stwierdziłem, że obecnie nie ma to sensu, aby pchać wyświetlacz do urządzenia takiego jak to. Zdecydowanie lepiej dać moduł BT.
Jak zapnę bezpośrednio gdzieś przy antenie w warunkach polowych na maszcie to i tak nic nie zobaczę, bo za wysoko. W domu jak mam obok komputer to też bez sensu mając do dyspozycji duży ekran i możliwość zapisu danych od razu i to w kilku formatach. Do tego dochodzą upojne chwile nad oprogramowaniem wyświetlacza (pal licho zwykły 2x16, ale graficzny to już jest deczko więcej roboty i więcej zasobów zajęte w uC), że o ew. zakłóceniach nie wspomnę. Na smartfony jest program BlueVNA, a na PC to już w ogóle... wystarczy tylko odpowiednią ramkę wysłać, a program jest już napisany. Oczywiście nie neguję, ze być może są przesłanki do tego, aby zrobić urządzenie autonomiczne z wyświetlaczem, ale to już jak kto woli...

Pozdrawiam
30-09-2016 10:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #26
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Karol nie ma najmniejszego problemu z kupnem dobrych wtykow BNC.
RG-174 http://www.tme.eu/pl/details/b1121e1nd3g...nd3g-5-50/
RG-58 http://www.tme.eu/pl/details/b1121a1nd3g...nd3g-1-50/

Kupilem tez kiedys troche zlacz od Tyco - byly w jeszcze nizszej cenie.


Co do przesylki plytek: przy amatorskiej produkcji nigdy cla nie zaplacilem i nie slyszalem o wypadku zeby ktos inny musial.

pz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2016 23:40 przez SP2IPT.)
30-09-2016 23:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #27
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
(30-09-2016 23:40)SP2IPT napisał(a):  Karol nie ma najmniejszego problemu z kupnem dobrych wtykow BNC.
RG-174 http://www.tme.eu/pl/details/b1121e1nd3g...nd3g-5-50/
RG-58 http://www.tme.eu/pl/details/b1121a1nd3g...nd3g-1-50/

"Współczynnik fali stojącej: 1.3"
Hmmm... jesteś pewien, że one takie "dobre"? Wink

(30-09-2016 23:40)SP2IPT napisał(a):  Co do przesylki plytek: przy amatorskiej produkcji nigdy cla nie zaplacilem i nie slyszalem o wypadku zeby ktos inny musial.

No a ja już tutaj na forum widziałem, że ktoś ponad 80zł cła zapłacił... tylko pytanie na ile przesyłka wtedy była... stąd pytam, jaki jest limit na brak cła...
No teraz to już i tak "po rybach" jak to mówią... Smile zamówiłem i zapłaciłem - zobaczymy czy się o cło celnicy upomną... Wink
Ale jest szansa, że przy 16$ zamówienia mieszczę się w limicie Wink

Nawiasem mówiąc - fajną obsługę klienta tam mają w tym smart-prototyping - jakaś pani do mnie napisała, że nie ma bottom solder mask layer w moim zamówieniu (jakoś mi to umknęło przy generowaniu plików gerber - w końcu robię to po raz pierwszy Smile, no i bardzo się ucieszyła, kiedy szybko odpowiedziałem i podesłałem jeszcze raz pełen zestaw plików gerber Smile
Na razie pełen pozytyw - zobaczymy jak długo będę czekał na przesyłkę...

No a teraz męczę oprogramowanie dla uC... Wink

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
01-10-2016 0:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4BK Offline
Karol
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 09-12-2010
Post: #28
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
(01-10-2016 0:17)SP3GO napisał(a):  Ale jest szansa, że przy 16$ zamówienia mieszczę się w limicie Wink

Aby nie kopiować to pod adresem http://www.odprawacelna.pl/odprawa-celna-w-polsce.html jest info o cłach. Myślę iż z 16 $ zmieścisz się za free.

Vy SQ4BJO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-10-2016 9:12 przez SP4BK.)
01-10-2016 9:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #29
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Witam,

Elektronika ma stawkę 0% cła. Co najwyżej na VAT się załapiesz. Też ma duże znaczenie czy przesyłka będzie szła pocztą, czy kurierem. Firmy kurierskie z automatu wrzucają przesyłki na cło. Przy poczcie, zazwyczaj decyduje urzędnik.....
Do 150 dolarów powinno przejść.

73 Paweł
01-10-2016 11:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #30
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Limit formalnie to jest okolo 20 dolarow, tak jak Pawel napisal naliczyli raczej nie clo a VAT.
Czyli latwo zgrubnie oszacowac ile przesylka byla warta Smile

Co do jakosci zlacza to tak, bardziej uwierze Amphenolowi ktory podaje najgorszy mozliwy przypadek dla najwyzszej czestotliwosci niz komus kto obiecuje gruszki na wierzbie Smile
Nie piszemy o zlaczach do prawdziwych kabli pomiarowych, to jest zupelnie inny swiat...
Polecam lekture http://www.amphenol.ru/pdf/Amphenol_RF_KJ.pdf - na stronie 77 opisane sa dokladniej parametry zlacz BNC.

pz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-10-2016 22:09 przez SP2IPT.)
01-10-2016 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości