Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #1
Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego
Witam. Projektuję układ wzmacniacza rezonansowego, dla toru nadajnika 3,5-14 MHZ. Zapytam czy ktoś w podobny sposób przełączał obwody LC.
Diodami w obwodzie kolektora - powinno działać bez większych utrudnień .
Zastanawiam się nad załączaniem obwodów po mieszaczu. W miarę niski poziom wcz który nie powinien na wyłączonym (celowo polaryzowanym - czytaj zatkanym) tranzystorze powodować kłopotów ? .
I teraz czy taki tranzystor zewrze obydwie połówki dla przebiegu zmiennego - dany obwód do masy.
Często spotykam i tez stosuję dołączenie kondensatora w jakimś układzie wcz poprzez złącze CE. Zauważyłem że jeśli nie zastosuję polaryzacji C w czasie wyłączonym to dzieją się zjawiska podobne do podawania wcz na diodę pojemnościową nie polaryzowaną ..
Dlatego dodatkowe rezystory podciągające do +.
Oczywiście najłatwiej zastosować przekaźniki, jeśli ktoś miał doświadczenia w takim sposobie przełączania to proszę się podzielić doświadczeniami.
Paweł
sp2fp


Załączone pliki Miniatury
İmage
31-07-2016 12:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3JDZ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 15-03-2014
Post: #2
RE: Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego
(31-07-2016 12:41)SP2FP napisał(a):  I teraz czy taki tranzystor zewrze obydwie połówki dla przebiegu zmiennego - dany obwód do masy.
Tranzystor nie może wyjść ze stanu nasycenia:
- dla dodatniej połówki raczej nie będzie problemu - żeby wyjść z nasycenia przełączany prąd musiałby być większy od prądu bazy pomnożonego przez współczynnik wzmocnienia (mniej więcej)
- gorzej dla ujemnej połówki bo tutaj tranzystor pracuje w inwersie, gdzie jego beta ma wartość np. 2 co przy prądzie bazy 1mA daje przełączany prąd max 2mA - powyżej tej wartości tranzystor będzie wychodził ze stany nasycenia

(31-07-2016 12:41)SP2FP napisał(a):  Oczywiście najłatwiej zastosować przekaźniki, jeśli ktoś miał doświadczenia w takim sposobie przełączania to proszę się podzielić doświadczeniami.
Zamiast przekaźników można śmiało zastosować tanie (około 40gr) klucze elektroniczne FC7SB3157 (FSA3157) - przykład zastosowania.

http://witec.pl
01-08-2016 12:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #3
RE: Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego
Dzięki za zainteresowanie. Przetestowałem z tranzystorami i dla kilku mV jakoś dają radę, ale przy wyższym poziomie ewidentnie dolna połówka jest nie zwierana. Zrobiłem układ z diodami i uzyskałem poprawną pracę do poziomu 3v p-p przy napięciu sterującym od 7-8 v dc . Można je zmniejszyć do 5v stosując w gałęzi rezystory 1kom. Połowa napięcia dc na szynie wyjściowej skutecznie odłącza nie używany obwód. Trenowałem układ jako przełącznik diodowy uzyskując ponad 40 db tłumienia na wyłączonej gałęzi.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-08-2016 14:00 przez SP2FP.)
01-08-2016 13:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #4
RE: Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego
Troszkę czasu minęło od ostatniego wpisu. Opracowuję część nadawczą trxa 80,40,20. Poniższy driver to cel uzyskania mocy 0,5 wata możliwie najczystszego sygnału z zawartością harmonicznych poniżej 40db od wiązki głównej. Ten driver ma sterować końcówkę 4rd14/12-15v moc 20-30 wat.
Zastosowałem omawiane przełączanie diodami obwodów po mieszaczu. Aby uzyskać czystszy sygnał przeanalizowałem kilka układów wyjścia drivera.
Począwszy od samego 2SD882 , poprzez układ pusch-pull na małych mos-fetach 2sk3476 , kolejno pusch-pull na RD16 i na końcu powrót do pojedynczego RD16 ale z rezystorem w źródle. ( konieczna separacja galwaniczna obudowy ). Nie będę opisywał szczegółowo wyników pomiarów ale w skrócie napiszę że żaden układ nie spełnił do końca moich oczekiwań. Pojedynczy 2sd z prądem 100mA dawał dobry efekt bez obciążenia, Z obciążeniem spory spadek mocy i 2ga harmoniczna -30db. Sądziłem że pusch-pull przy tak małej mocy załatwi sprawę, ale niestety większa zawartość 3 i 5 harmonicznej.
Finalnie zastosowałem pojedynczy tranzystor RD16hhf1 z odpowiednio dobranym sprzężeniem zwrotnym, jest on najprostszy układowo i najlepiej działający. Druga Harmoniczna przy napięciu wyjściowym 10 Vpp pod obciążeniem 50 Ohm nie przekracza - 40 db (na 14MHZ -50db) następnych praktycznie nie widać na FTT więc chyba jest to dobry wynik. Oczywiście do Bazy 2SD dochodzi bardzo czysty sygnał bez harmonicznych które mógłbym pomierzyć. On sam bez obciążenia kolejnym stopniem jest też bardzo liniowy. Pasmo przenoszenia takiego zestawu pokazane na załączonych wykresach. Na schemacie nie ma kondensatorów strojeniowych 5/50Pf które znajdują się przy każdej cewce obwodu LC. Obwody załączane masą a przy wyłączonym zakresie jest 12v. Można połączyć takie sterowanie równolegle z przekaźnikami LPF.


Do kompletu pomiar widma FFT plus poziom sygnału wejścia i wyjścia.
Wzmocnienie ustawione tak aby uzyskać 8vpp dla każdego pomiaru (około 20 dB) z możliwością regulacji napięciem stałym w zakresie od 0-30dB.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage

.bmp  LC Driver 0,5W.bmp (Rozmiar: 901.71 KB / Pobrań: 34)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-04-2018 19:10 przez SP2FP.)
12-04-2018 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości