Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #81
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Witam.
Ostatecznie (choć trochę to zajęło bo po drodze musiałem zrobić i oprogramować generator DDS i różne inne takie..) zdecydowałem się mierzyć parametry w takim Crystal parameters calculator układzie. Jestem dużo pewniejszy tego co mierze. I tak wyszło dla kwarca 6.000MHz HEIL (z AVT):
Cs= 18.902ff, Ls= 35.255mH, Cp= 4.83pF . Fs bez niczego - 5.997620MHz, Fp - 6.009325 MHz. Filtr policzony, pozostaje zlutować i zmierzyć. Jak zrobię, opiszę.

Pozdrawiam
EDIT: Jedna myśl przyszła mi do głowy. Miałem zamiar równolegle do nieco mniejszych niż policzone pojemności w filtrze, dodać trymerki ~10pF żeby filtr "dotuningować". Ale zacząłem się zastanawiać - jak ze stabilnością czasową i temperaturową takich trymerów. Czy mi to nie odjedzie (pytam, bo nigdy nie sprawdzałem ani się nie zastanawiałem nad tym, a te filtry są jednak dość wrażliwe na pojemności)?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2013 13:25 przez SQ5KVS.)
05-11-2013 13:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #82
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Witam.
Ja używałem programu Ladder Crystal Filter Design tu do pobrania http://licho.org/~sp3vzx/stara/soft/filter/
filtry wyliczone tym programem a następnie zbudowane i sprawdzone wobuloskopem miały charakterystyki jak na wykresach z programu. Gorąco polecam. Filtr w DigiRex-ie
był wyliczony tym programemj jest on dopasowany wej. i wyj. do 1k5om NE612 i MC1350. Wycinek schematu DigiRex-a
İmage

Filtr schemat, kwarce z filtrów PP10,7B2. Elementy Lf1, Lf12, Cf1, Cf11 , liczyłem przy pomocy strony w internecie (link do tej strony gdzieś zagubiłem, może ktoś wie jaka to strona?)
İmage

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
06-11-2013 3:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #83
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Kwarce z filtrów PP10,7B2 dlatego że,były robione do zastosowania w filtrach i po kilku latach mają ustabilizowane częstotliwości. Porównanie filtrów 4 i 6 kwarcowychİmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2013 4:14 przez SP3VZX.)
06-11-2013 3:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #84
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Witam . NIe zakładając nowego wątku mam pytanie . Jaki maksymalny poziom sygnału możemy podać na filtr pp9a2 . Mowa o sygnale z modulatora nadajnika . Interesuje mnie poziom w mV pp lub skuteczny taki który nie powoduje znaczącego pogorszenia parametrów .
Jeszcze jedno pytanie - czy do budowy 2-3 kwarcowego filtru na 9mhz - między stopniami p.cz. naddają się kwarce "owertonowe" 27.000 . Koszt symboliczny nawet 10 zl/50 szt a z 9kami nie jest tak łatwo .
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2014 22:03 przez SP2FP.)
04-01-2014 14:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #85
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Witam ponownie - pytanie jak teoretycznie -prawidłowo , modyfikować filtr drabinkowy 6 kwarcowy aby poprawić stromość jednego zbocza uzyskując lepszy filtr jednowstęgowy z naciskiem na większe tłumienie fali nośnej ?
W starszych trx-ach występowały takie filtry
15-08-2014 18:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #86
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Drabinka może być zrobiona z dodatkowymi kwarcami poprzecznymi. Kwarce poprzeczne mogą mieć przesuniętą nieco częstotliwość w dół. Kwaece poprzeczne niestety poszerzają pasmo filtru. Ponieważ nie widziałem odpowiedniego softu do policzenia takiego filtru, wszystko należy dobierać praktycznie na analizatorze. Poprzeczne kwarce powodują dodatkowo obniżenie tłumienia filtru.
Z kwarców wyjętych z filtrów FM na 10,7MHz ( mają różne częstotliwości) można złożyć doskonały filtr o jednakowo stromych zboczach i szerokości około 3,3 - 3,5KHz. a tłumienie nie będzie przekraczało 4dB przy 11 kwarcach.
16-08-2014 10:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #87
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych

.pdf  Fiktr XF-10-obydwie charaterystyki t.pdf (Rozmiar: 20.04 KB / Pobrań: 1312) İmage İmage İmage Witam . Właśnie tak kombinowałem , dawałem poprzeczny kwarc w środku drabinki z trymerem ( jak notch filter) i mogłem ustawić go w zasadzie w dowolnym miejscu pasma i zbocza . Oczywiście coś za coś i charakterystyka od razu nie była taka ładna hi.. Miałem 50 szt kwarców obudowie AT-51 producent NDK i z nich dobierałem przy użyciu nwt . Starałem się wybrać 6 prawie identycznych, rez. równoległy dał wybór 25 szt a z nich szeregowy w zasadzie 5 szt . Obliczanie programem dało tylko ładny wynik na papierze , zastosowanie od razu kondensatorów stałych (smd) i ich kilkukrotne dobieranie nie dawało dobrego rezultatu . Wstawienie 7miu trymerów dało efekt po kilku minutach . Późniejsza ich wymiana na stałe dała poprawę tłumienia po za pasmem ponieważ już nie było takiego oddziaływania trymerów obok siebie .
Uzyskałem takie parametry - pdf - jak na pierwszy raz to uważam że nie źle .
Czerwony wykres to trymery , zielony z opisem to smd
Poproszę o podpowiedź co w praktyce daje układ T kondensatorów w środku takiego filtru - nie miałem odpowiednio przygotowanej płytki i nie mogłem sprawdzić.
Czy uzyskał bym bardziej strome zbocza - czy dla 6ściu kwarców wynik jest OK ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-08-2014 11:28 przez SP2FP.)
17-08-2014 11:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MQH Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 58
Dołączył: 07-02-2010
Post: #88
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
(02-09-2010 19:30)SP9MQH napisał(a):  Witam
Wpadł mi ostatnio w ręce filtr kwarcowy wykonany
jeszcze w "XX wieku" postanowiłem go przemierzyć
za pomocą swojego NWT7- wynik pomiaru
w załączniku...
Pozdrawiam

Ten sam filtr ale pomiar wykonany lepszą aparaturą pomiarową.... İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2016 23:22 przez SP9MQH.)
17-11-2016 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #89
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
(17-08-2014 11:28)SP2FP napisał(a):  Poproszę o podpowiedź co w praktyce daje układ T kondensatorów w środku takiego filtru - nie miałem odpowiednio przygotowanej płytki i nie mogłem sprawdzić.
Czy uzyskał bym bardziej strome zbocza - czy dla 6ściu kwarców wynik jest OK ?

W układzie kondensatorów T lub PI umieszczonym pośrodku łatwiej zoptymalizować impedancję filtru. Wychodzą bardzo ładne ch-ki filtrów posiadających 3 lub 4 ogniwa, a znacznie trudniej zoptymalizować to dla większej ilości kwarców. W związku z tym konstruktorzy idą na łatwiznę i łącza wcześniej zaprojektowane filtry 3 lub 4 kwarcowe stosując ogniwa T lub PI pomiędzy filtrami. Dzięki temu można uzyskać dobre dopasowanie i wiltr ma ładny płaski wierzchołek.
Kiedyś to sprawdzałem ale szczegółowych wyników badań już nie pamiętam, szczególnie co do tłumienia poza pasmem i stromości zboczy. Trzeba to sprawdzić praktycznie jeszcze raz.
Sporo wiedzy o filtrach kwarcowych jest na cqham.ru
18-11-2016 10:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3JDZ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 15-03-2014
Post: #90
RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
(17-11-2016 21:07)SP9MQH napisał(a):  
(02-09-2010 19:30)SP9MQH napisał(a):  Witam
Wpadł mi ostatnio w ręce filtr kwarcowy wykonany
jeszcze w "XX wieku" postanowiłem go przemierzyć
za pomocą swojego NWT7- wynik pomiaru
w załączniku...
Pozdrawiam

Ten sam filtr ale pomiar wykonany lepszą aparaturą pomiarową....
Filtr rewelacyjny.
Ale przyrząd też - można wiedzieć co to za cudo pokazujące z dynamiką rzędu 120dB?

pozdrawiam
Witek.

http://witec.pl
18-11-2016 12:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości