Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 2.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analizator wektorowy NA02
EX_USER01 Offline
Account not Activated

Liczba postów: 27
Dołączył: 21-10-2009
Post: #41
RE: Analizator wektorowy NA02
Zgadza się. Błędnie przeprowadzałem kalibrację i stąd te kosmiczne wartości (-60dB).
Zmylił mnie instruktażowy fimik znaleziony ... gdzieś w sieci. Kalibracja przebiegała tam z pominięciem przystawki. Poza tym wśród amatorów popularna jest zasada: "Jeżeli kręciłeś już wszystkim i nic ci nie wychodzi - zajrzyj do instrukcji." Często ją stosuję jak widać nie zawsze z pozytywnym skutkiem.
Dzięki Leszku.

İmage
07-06-2016 16:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #42
RE: Analizator wektorowy NA02
Cieszę się, że moje uwagi pomogły :-)
Przy okazji pamiętaj, że wybierając z menu pomiar LCQ dostaniesz na ekranie, oprócz krzywej rezonansu także wyniki pomiaru. Warto również zawęzić teraz pasmo pomiarowe tak aby krzywa rezonansu była szersza. Jeśli pasmo pomiarowe miało 10kHz, to zawężenie do 5kHz (po ok. 2.5kHz z obu stron) poprawi czytelność wyników..
Korzystając z okazji pozwolę sobie na przypomnienie raz jeszcze co to są wartości Cx i Lx jakie wyświetla miernik oprócz częstotliwości i dobroci szeregowego obwodu rezonansowego. Jeśli dobrze znana jest pojemność takiego obwodu lub rzadziej indukcyjność, można te wartości potraktować jako wartości referencyjne i ustawić je w głównym menu. Wtedy pomiar obwodu rezonansowego pokaże wynik Lx i Cx czyli wyliczoną z pomiarów wartość nieznanej indukcyjności Lx przy znanej pojemności Cr lub wartość nieznanej pojemności Cx przy znanej indukcyjności Lr. Dokładność pomiaru jest rzędu kilku procent więc w zupełności wystarcza dla potrzeb amatorskich.
L.J.
07-06-2016 18:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #43
RE: Analizator wektorowy NA02
(24-03-2016 23:40)SP6FRE napisał(a):  Problem z pomiarem w pobliżu rezonansu wynika z własności układu AD8302, który wprawdzie mierzy zarówno fazę jak i tłumienie fal padającej i odbitej ale niestety nie odróżnia jaki element daje zbliżone przesunięcie kątowe.
Siedzę właśnie nad Wykresem Smitha w swoim analizatorze i też mam ten problem z AD8302. Znalazłem coś co w prawdzie nie przesuwa dokładnie o 90stopni, ale znak da się dzięki temu odczytać. Oczywiście jeśli to działa tak jak opisał autor.
Robisz dwa pomiary: bez przesunięcia i z przesunięciem. Na podstawie zebranych danych znak "obliczysz".
Przygotowane już to jest do sterowania mikrokontrolerem przez dwie linie.
Mam nadzieję, że to będzie Tobie pomocne.
Dużo pewnie minie czasu zanim to sprawdzę czy działa... może ty będziesz szybszy i to wypróbujesz ...
Nie ukrywam że chętnie zobaczyłbym efekt działania.
Życzę radości z ulepszania sprzęcika.


Załączone pliki
.pdf  PhaseShift_AD8302.pdf (Rozmiar: 254.83 KB / Pobrań: 818)
25-08-2016 17:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #44
RE: Analizator wektorowy NA02
Dziękuję za informację.
Pracując nad swoim algorytmem trafiłem na pokazany materiał ale ponieważ druk miałem już opracowany z jednej strony a chcąc zachować prostotę konstrukcji z drugiej strony nie zdecydowałem się na włączenie podobnego rozwiązania w NA02. Fazę sygnału pomiarowego określam programowo porównując kierunek zmiany impedancji. W zależności od tego czy rośnie z częstotliwością czy maleje jest oczywiście typu indukcyjnego lub pojemnościowego.
Ta metoda ma swoje ograniczenia bo zbyt częste pomiary (małe róznice częstotliwości) dają niejednoznaczne wyniki a zbyt rzadkie moga pominąc ciekawe miejsca (rezonanse). Dlatego zalecanym sposobem pomiaru jest podejście podwójne, pierwsze szersze w częstotliwości a kolejne węższe, w interesujących nas okolicach lub w miejscach gdzie faza zmienia się z dodatniej na ujemna lub odwrotnie.

Przy okazji, ponieważ mam kilka zapytań o płytki do NA02 a płytek od dłuższego czasu już nie mam, proszę zainteresowanych o kontakt tu lub przez mój adres e-mail. Gdyby znalazło się kilku chętnych (co najmniej 6) to zamówię kolejne płytki w cenie produkcji. (cenę podałem w jednym z początkowych post-ów). Gdyby ilość wynosiła kilkanaście sztuk lub więcej to cena bedzie oczywiście mniejsza. Niestety, ze względu na błędy w druku muszę wykonać prototyp od nowa a w takim przypadku koszta przygotowania produkcji są porównywalne z kosztami wykonania kilku płytek.
L.J.
26-08-2016 10:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #45
RE: Analizator wektorowy NA02
Pomiar z przesunięciem, to dobry pomysł, ale zamiast wprowadzać niepewne wzmacniacze operacyjne i inne elementy w tor pomiarowy, które mogą wpłynąć na pomiar, lepiej chyba zrobić to programowo. I nawet nie na tej zasadzie jak Kolega wcześniej opisał (impedancja rośnie lub maleje ze wzrostem częstotliwości), ale przecież i tak program steruje syntezą (np. AD9851), która ma zwykle możliwość programowania przesunięcia fazowego.
Kiedy więc w programie robimy przebieg po jakimś zakresie częstotliwości, możemy po prostu robić "podwójne" kroki - raz z fazą 0, a drugi raz z fazą +90 - i dopiero zmiana częstotliwości dla następnego kroku. Wtedy na podstawie takich danych mamy pełny obraz reaktancji :-)

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-08-2016 19:57 przez SP3GO.)
27-08-2016 19:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #46
RE: Analizator wektorowy NA02
Rafał, twój pomysł jest zbyt prosty aby działał ... nie doceniasz nas Tongue .... przecież już dawno byśmy na to wpadli Smile
Dlaczego nie zadziała ? bo robisz pomiar na "drutach" sprzęgacza, który "ma w nosie" ile przesuniesz sygnał przed nim (mam na myśli stronę DDSa).
Owszem chodzi nam o przesunięcie fazy ale nie w tym miejscu. Przesunąć należy jeden z dwóch sygnałów docierających do AD8302.
28-08-2016 2:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #47
RE: Analizator wektorowy NA02
No faktycznie, to nie ma prawa działać - dzięki za wyjaśnienie :-)

A gdyby tak zastosować dwa oddzielne tory? Dwie syntezy (sterowane jednym kwarcem), aby mieć sygnał referencyjny i ten przesunięty w fazie. Jeden z tych sygnałów na stałe podajemy na sprzęgacz.
Wtedy pomiar jest wykonywany najpierw na obu drutach sprzęgacza, aby dostać magnitudę i wstępny pomiar różnicy fazy padający-odbity, a drugi pomiar jest robiony między drutem "reflected", a sygnałem drugiej syntezy - tylko na potrzeby ponownego pomiaru różnicy fazy. No tylko wtedy oczywiście cały układ bardziej się komplikuje...

No i jeszcze spytam: skoro to nie jest takie proste, to jak to jest robione w profesjonalnych VNA, które bez kłopotów podają znak reaktancji? :-)
28-08-2016 10:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ7HJB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 29-07-2013
Post: #48
RE: Analizator wektorowy NA02
Minął mały roczek, płytki odleżały swoje na biurku i czas już na obudowę. Wykonałem ją podobnie jak dla wersji NA-01 z laminatu. Teraz kolejny mały roczek na wykonanie przystawek.
Pytanie do autora:
Czy poczynił jakieś kroki w zwiazku z kalibracją pomiaru impedancji?
Pozdrawiam Marek
İmage İmage
21-12-2016 21:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #49
RE: Analizator wektorowy NA02
Witam!
Faktycznie, minął rok i niestety autor nie przykładał się w tym czasie do pracy :-(
Ale w końcu roku jego motywacja wzrosła i są pewne wyniki. Dokładniej, wprowadziłem do układu kilka drobnych ale istotnych poprawek. System poprawnie pracuje już z kwarcem 16MHz co pozwala na wykorzystanie w pełni zakresu pomiarowego miernika częstotliwości a jego skala zgadza się z wynikiem. Zmieniłem źródło referencyjne systemu przetwornika A/C i wprowadziłem też procedurę kalibracji pomiaru wektorowego.
Te zmiany wymagają niestety drobnych poprawek w druku oraz użycia nowego oprogramowania ale są możliwe do wykonania także w układach już zrobionych. Szczegóły pojawią się wkrótce w tym wątku. Planuję też wykonanie w Chinach jakiejś serii płytek drukowanych do NA02 dlatego proszę zainteresowanych o ewentualny kontakt przez pocztę forum.
L.J.
22-12-2016 20:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ7HJB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 95
Dołączył: 29-07-2013
Post: #50
RE: Analizator wektorowy NA02
Super wiadomość. Szykuję skalpel i będziemy operować :-)
23-12-2016 9:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości