Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teensy-SDR
SP7WMX Offline
Jacek
**

Liczba postów: 69
Dołączył: 08-07-2012
Post: #1
Teensy-SDR
Rich VE3MKC w swoim blogu prezentuje konstrukcję TRX-a SDR opartego na bazie analogowego Softrock i DSP na bazie modułu Teensy 3.1 i płytce AudioSheild (obie od PJRC).
Dostępne są wszystkie biblioteki Teensy Arduino. Rich ciągle pracuje nad tym projektem, jest to bardziej poligon doświadczalny a nie zamknięty projekt ale urządzenie już pracuje.
Softrock jest znany od lat ,za to moją uwagę zwrócił moduł Teensy (obecnie v3.2) skonstruowany jako DSP kompatybilne z Arduino.

http://www.pjrc.com/store/teensy32.html

Moduł posiada procesor 32bit 72 MHz Cortex-M4 prod. Freescale MK20DX256,złącze USB i w połączeniu z dedykowanym modułem audio
"Audio Adaptor Board for Teensy"

http://www.pjrc.com/store/teensy3_audio.html

który zawiera codec SGTL5000, stanowi w pełni funkcjonalne urządzenie do obróbki DSP.
İmage


Dostępne są biblioteki ładowane do typowego Arduino IDE, a samo programowanie jest równie proste jak w Arduino dzięki nakładce Teensyduino która zainstaluje moduły Teensy identycznie jak moduły Arduino UNO , NANO itp.

Bardzo ciekawy jest specjalny program "Audio System Design Tool for Teensy Audio Library" w którym graficznie można zestawiać bloki funkcjonalne czyli co "Teensy ma zrobić" Smile a po kliknieciu na "Export" generowany jest kod który
wklejamy do szkicu arduino gdzie definiujemy parametry.
İmage
Płytki Teensy są dostępne w Polsce.
Postanowiłem pobawić się tą techniką bo jak dla mnie jest to jedyny sposób na poznanie tajników DSP ,a jestem całkiem "zielony" nie tylko w DSP ale nawet w Arduino Smile

Stworzyłem płytę prototypową żeby wszystko było w komplecie i nie ciągało się po stole (minus taki że wszystko w komplecie zaliczyło glebę ale bez strat Smile ).
Front jest przewidziany pod kilka typów wyświetlaczy (TFT ili9341, nokia ,HD44780 ,KS0108), encoder moduł arduino ,miejsce na impulsator z silnika krokowego ,4 taktswicze , potencjometr i kilka led. Uniwersalne do zabawy z Arduino.
Na płytce znajdują się moduły teensy i audio oraz moduł Adafruit si5351 i stabilizator 5V i 3V3. Bezpieczniejsze jest takie zasilanie niż ze stabilizatora wewnątrz procesora jakie zastosował Rich.
İmage
Jako układ przemiany służy konstrukcja wg Rafała SQ4AVS opisana w AVT jako "odbiornik SDR na fale krółtkie" (bo już był kiedyś zrobiony i leżał). Nie ma jak na razie filtrów wejściowych i trzeba zmienić kondensatory bo teensy sdr pracuje na pośredniej ok 10kHz.
Klasyczny zasilacz symetryczny dostarcza + i - 9V. Ujemne napięcie jest potrzebne do zasilania płytki przemiany.
İmage
İmage
İmage

Teensy SDR od którego zaczął się projekt:
http://rheslip.blogspot.com/2015/01/tees...pdate.html
Trx - uruchomione nadawanie!


Praca DD4WH, rozbudowa ,szczegółowy opis ze schematami i zasada działania , ale tylko RX :
https://www.dropbox.com/s/zvh9y60i6a8pd8...H.pdf?dl=0
https://www.youtube.com/watch?v=GMLX1ubfaBk

Fork teensy-sdr opublikowany przez GMTII na github, także tylko RX :

https://github.com/gmtii/Teensy_SDR/tree/test_version
https://www.youtube.com/watch?v=PAV854IOiGg

Ten projekt postanowiłem skompilować i wgrać na początek (mam zastosowany w nim tani tft ili9341 2,4" z Alle )
Duże zamieszanie z bibliotekami dało się pokonać, skompilował się w końcu i po poprawkach w połączeniu modułów odbiornik wczoraj ożył.
Niestety za nic w świecie nie chce zmienić USB na inne emisje i przełączać filtry. Ale nikt nie mówił że będzie łatwo Smile
Strojenie i inne ustawienia działają. Nawet wodospad leci Smile
Nie mam anteny a na kawałku drutu w blokowisku niestety odbieram więcej generatorów i ładowarek sąsiadów niż sygnałów z pasma.


17:54 27.02.16 pierwsze odebrane stacje cw na 7 MHz!!
Pomogło wyłączenie własnego komputera i całkowite wyłączenie monitora Smile
2 tyg temu kupiłem Teensy i ksiażkę o Arduino, to chyba nie jest źle ?


Teensy może służyć też jako pole do projektowania filtrów cyfrowych jakie sobie wymyślimy.
Narzędzia do projektowania ,generują prawie gotowy kod :
http://iowahills.com/8DownloadPage.html
http://t-filter.engineerjs.com/
Ale jednak TRX to jest to.
Może jakiś Tulipan2 albo Storczyk1 finalnie powstanie kiedyś ? Smile
27-02-2016 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #2
RE: Teensy-SDR
Witam,
Ostatnio bawię się z Teensy Audio (Teensy 3.6 + Audio board)...
Zaprzągłem go do pracy z moim IF-SDR, to znaczy jest to układ DSP do demodulacji sygnałów CW/SSB z pośredniej częstotliwości - u mnie 14 kHz.
Chodzi bardzo dobrze, z tym, że napisałem swój własny moduł AGC do biblioteki 'Audio'. Teraz działa tak, jak należy.
W moim układzie sygnał pośredniej 14 kHz idzie do filtra FIR o częst. środkowej 14 kHz (pasmo przepustowe 2,4 kHz, 190 coeffs, tłumienie poza pasmem 70 dB). Następnie sygnał idzie na mieszacz z generatorem 14 kHz +- 1,4 kHz, wchodzi na 'post filter' m.cz. (FIR 3 kHz, 60 coeffs), po czym idzie na AGC i do wyjścia. Jest to typowa 2 przemiana częstotliwości zrealizowana za pomocą DSP.
Poza tym Teensy steruje u mnie jeszcze generatorem Si5351 i LCD.
Teensy 3.6 używa do obróbki sygnału zaledwie 15% swojej mocy obliczeniowej, więc ma jeszcze trochę zapasu na inne sprawy np notch filter, ogranicznik trzasków itp.
Dodać trzeba jeszcze do tego, że projekt Teensy oferuje bardzo łatwe programowanie zwłaszcza jeśli chodzi o bibliotekę audio. Pierwszy mój program z audio w Teensy napisałem w kilka minut ;-) Spróbujcie to zrobić z innymi sterownikami.
Czekam aż firma PJRC opracuje kodek 24-bitowy dla Teensy, bo wyczytałem na ich forum, że jakieś testy są już prowadzone.
Oprócz tego wyczytałem też, że mają też plany z wykorzystaniem procesora CORTEX M7 - to dopiero będzie wypał....

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-11-2016 11:44 przez 3Z9N.)
25-11-2016 11:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-11-2010
Post: #3
RE: Teensy-SDR
Fajna i ciekawa konstrukcja Smile
Skoro Teensy ma "podgląd" widma, to wierzę że Nasi chłopcy zmobilizują się i dodadzą go też w Husarku DSP ( nie mam żadnych zastrzeżeń do konstrukcji radiowej HuDPS ). Aż jestem ciekaw jak zajęty jest proesor w Husarku.


Pozdrawiam
G
25-11-2016 16:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #4
RE: Teensy-SDR
Poznajesz kolego ?


Załączone pliki Miniatury
İmage
25-11-2016 17:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-11-2010
Post: #5
RE: Teensy-SDR
Elegancko i o to chodzi Smile
Gratuluję, tak trzymać!!
25-11-2016 19:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #6
RE: Teensy-SDR
(25-11-2016 17:17)SP5BMP napisał(a):  Poznajesz kolego ?

Ja nie poznaję...
Może byś się pochwalił co to takiego ?

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
27-11-2016 18:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #7
RE: Teensy-SDR
Krzyśku, znajdziesz w wątku : HUSAREK DSP. Janusz.
27-11-2016 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #8
RE: Teensy-SDR
No, no, już znalazłem - dzięki.
Ciekawy projekt...
Dobrze by było, gdybyś zamieścił trochę więcej próbek mp3 np z odsłuchu pasma 40m. Jestem ciekaw, jak ten układ DSP pracuje.
Mam kilka pytań...
- czy ten układ DSP pracuje na 24 bitach ?
- czy obróbka sygnału jest zmiennoprzecinkowa ?
Ciekawi mnie to, bo ten kodek w tym DISCOVERY jest 24-bitowy.
Pokusiłbym się zrobić też coś na tym DISKOVERY, ale szczerze przyznam, że programowanie niskopoziomowe na STM32 trochę mnie przeraża.
Mam u siebie takiego STM24F407 i myślałem się kiedyś za niego zabrać.
Ciekawe jakiego oprogramowania użyliście do napisania programu pod tego STM-a.
Pozdrawiam.

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
27-11-2016 22:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #9
RE: Teensy-SDR
Krzysztofie. Nie ja jestem autorem oprogramowania. Nie znam się na programowaniu mikroprocesorów. Jest to zasługa mojego kolegi Tomasza. Tak DSP pracuje na 24 bitach. Z tego co wiem to wielu kolegów buduje ten transceiver i niedługo na pewno pojawi się więcej opinii jak i nagrań.
Proponuję w tym wątku zakończyć dyskusje o Husarku DSP. Pozdrawiam, Janusz.
28-11-2016 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości