Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tani i szybki sposób na ekranowanie
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #11
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
(03-09-2015 13:19)SQ9JXT napisał(a):  Może być aluminium albo miedź czy nawet mosiądz. Jednak największe znaczenie ma szczelność ekranu.
[...]
Prawdopodobnie lepszy będzie szczelny ekran z Al niż byle jaki z Cu. Smile

No właśnie - to by oznaczało, że mój pomysł na ekran z folii aluminiowej może się sprawdzać nawet lepiej niż ekran z laminatu (prócz tego, że oczywiście nie zastąpi twardej obudowy, którą laminat przy okazji tworzy Smile
Bo taką folię mogę nałożyć wszędzie dookoła i zawinąć szczelnie układ jak kanapkę.
Do tego przepusty (na kable, złącza itp.) mogą mieć lepszy stosunek średnicy do długości przepustu w przypadku folii aluminiowej, bo mogę ją modelować dowolnie i dany kabelek dłużej prowadzić w folii aluminiowej niż by był wyprowadzany z obudowy z laminatu :-)

Zobaczymy co eksperymenty pokażą...

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2015 13:31 przez SP3GO.)
03-09-2015 13:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #12
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Ta szczelność to wyprowadzanie zasilań, sterowań i niektóych sygnałów poprzez kondensatory przepustowe. W tym przypadku jest to mało realne ze względu na brak możliwości lutowania aluminium. Stosowanie kondensatorów przykręcanych do cienkiej folii też chyba się nie uda... to samo z lutowaniem przepustów do cienkiej folii miedzianej... Zbyt chybotliwy temat...

Obudowy plastikowe wyklejone od wewnątrz folią miedzianą lub z napylonym ekranem są jednak powszechnie stosowane.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2015 14:30 przez SP2JQR.)
03-09-2015 14:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #13
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Do zapewnienia pełnej szczelności folia aluminiowa się nie bardzo nadaje, trzeba by dobrze połączyć te paski, wprowadzić kondensatory przepustowe, itp. itd. - gdzieś w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" jest fragment o ekranowaniu, z pokazaniem o ile tłumi się (w dB) sygnał wychodzący (a może wchodzący) w zależności od metody wprowadzenia do środku jakiegoś przewodu np. zasilania. Warto zajrzeć.
Ale czasem wystarczy nawet częściowe ekranowanie - przykład, w któreś radyjko IF na 5MHz mocno przepuszczało sygnał rosyjskiej titawy z 4996khz. Ale tylko czasami. Otóż radio nie było od spodu ekranowane, obudowa plastikowa, kiedy akurat radyjko znajdowało się w takim miejscu biurka w którym pod spodem był przewód zasilający (chyba lampkę), wystarczyło to żeby titawa była super odbieralna...
Pozdrawiam
03-09-2015 22:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #14
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
(03-09-2015 22:33)SQ5KVS napisał(a):  Do zapewnienia pełnej szczelności folia aluminiowa się nie bardzo nadaje, trzeba by dobrze połączyć te paski, wprowadzić kondensatory przepustowe, itp. itd. - gdzieś w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" jest fragment o ekranowaniu, z pokazaniem o ile tłumi się (w dB) sygnał wychodzący (a może wchodzący) w zależności od metody wprowadzenia do środku jakiegoś przewodu np. zasilania. Warto zajrzeć.

Stąd ja uważam, że tylko ekran z blachy miedzianej lub mosiężnej ma sens. Naturalnie może być z miedzianej lub mosiężnej srebrzonej lub niklowanej. Ekran z alu to tylko w postaci folii samoprzylepnej, którą wykleja się obudowy z tworzyw. Można podglądnąć jak w notebookach jest to zrobione. Kiedyś było powszechną praktyką napylanie metalu albo grafitu w środku całej obudowy a obecnie to przy plastykowych obudowach tylko folia alu samoprzylepna, łączona z masą przy pomocy wkręta.
Natomiast jak ktoś potrzebuje lutować po wyklejeniu obudowy to świetna jest już podana wyżej taśma miedziana samoprzylepna, dostępna w różnych szerokościach i długościach.
http://allegro.pl/samoprzylepna-tasma-miedziana-8-0cm-1m-i5633483522.html

Pozdrawiam!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2015 7:37 przez SQ9JXT.)
04-09-2015 7:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #15
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Koledzy! Spieszę podzielić się z Wami wynikami eksperymentu Smile

Zbudowałem prosty generator na bazie jednego tranzystora i kwarcu 3.686MHz - całość zasilana baterią 9V.
Włączyłem i zapakowałem do małej torebki foliowej, a następnie ustawiłem radio na odbiór sygnału - słyszałem więc silny, jednostajny gwizd.
Następnie generator zawinąłem szczelnie w folię aluminiową, a w radiu... zaległa cisza Big Grin
Nawet lekka szczelina w tak wykonanym ekranowaniu z folii aluminiowej powoduje znaczny wzrost siły sygnału, który dociera do radia.
Później upewniłem się jeszcze, że zapakowanie w folię aluminiową nie zrywa drgań generatora - całość, jak poprzednio, szczelnie zapakowana w folię aluminiową, ale na zewnątrz wystaje krótka antenka w postaci kabelka (kilka cm) - generator pracuje prawidłowo - w radiu słychać gwizd.

Wnioski więc chyba nasuwają się same - folia aluminiowa całkiem dobrze nadaje się do ekranowania Smile a opisany przeze mnie sposób zamierzam stosować w swoich konstrukcjach radiowych Smile

Pakując wczoraj do plastikowego pudełka poszczególne moduły swojego VNA, każdy owijałem najpierw w papier do pieczenia, a później w folię aluminiową - tylko czekałem, kiedy żona zapyta, czy zamierzam wstawić to do piekarnika... Big Grin

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2015 9:38 przez SP3GO.)
08-09-2015 9:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 455
Dołączył: 23-03-2010
Post: #16
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Dzięki Rafał za eksperyment, wyniki są bezsprzeczne.
08-09-2015 10:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #17
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Rafał Fajnie ze to opisałeś tylko jest jedno "ale..." na które nikt nie zwrócił uwagi. Mianowicie głębokość wnikania fali elektromagnetycznej w ekran. Niektóre grubości blach w stosunku do grubości ekranu mogą nie pasować pod względem mocy danego nadajnika. Mały generator może nie przeniknąć ale większej mocy ? Trzeba by zrobić taki eksperyment.
11-09-2015 9:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXT Offline
Tomek
****

Liczba postów: 493
Dołączył: 05-04-2011
Post: #18
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
(11-09-2015 9:43)SP3SUZ napisał(a):  Mianowicie głębokość wnikania fali elektromagnetycznej w ekran. Niektóre grubości blach w stosunku do grubości ekranu mogą nie pasować pod względem mocy danego nadajnika.

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/art...cle_id=416


ka [dB] = 8,7(d/ϱ)

ka - współczynnik opisujący tłumiący pole wpływ absorpcji
ϱ - głębokość wnikania

Z tego wynika że dla ekranu o grubości d równej głębokości wnikania uzyska się współczynnik tłumienia równy 8,7 dB.

Ekranowanie od pól EM
1. Ekranowanie wysokoimpedancyjnych pól elektrycznych jest stosunkowo proste i przy użyciu nawet cienkich ekranów można osiągnąć duże wartości współczynników tłumienia.
2. Tłumienie ekranów maleje ze wzrostem częstotliwości.
3. Skuteczność ekranowania maleje ze wzrostem odległości między źródłem i ekranem (zmniejszanie się impedancji pola).

Ekranowanie od pól magnetycznych
1. Ekranowanie magnetycznych pól bliskich, zwłaszcza przy niskich częstotliwościach, jest bardzo trudne i skuteczne rozwiązanie prowadzi zawsze do masywnych konstrukcji ekranów wykonanych z materiałów ferromagnetycznych.
2. Skuteczność ekranowania wzrasta w miarę wzrostu częstotliwości.
3. Skuteczność ekranowania wzrasta przy większych odległościach między źródłem i polem ( wzrost impedancji pola).
11-09-2015 10:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #19
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
(11-09-2015 9:43)SP3SUZ napisał(a):  Mianowicie głębokość wnikania fali elektromagnetycznej w ekran.

Oczywiście - słuszna uwaga.
I pewnie należy się spodziewać, że od pewnego poziomu mocy zwykła folia aluminiowa przestaje już wystarczać (choć ta moja jest wyjątkowo gruba, bo przeznaczona na grilla ;-)
Może się kiedyś pokuszę o taki eksperyment - choćby po to, żeby sprawdzić, czy dla QRP jest wystarczająca...

Ale jak słusznie zauważył Kolega Tomek:

(11-09-2015 10:35)SQ9JXT napisał(a):  [...]
Ekranowanie od pól EM
1. Ekranowanie wysokoimpedancyjnych pól elektrycznych jest stosunkowo proste i przy użyciu nawet cienkich ekranów można osiągnąć duże wartości współczynników tłumienia.
[...]
3. Skuteczność ekranowania maleje ze wzrostem odległości między źródłem i ekranem (zmniejszanie się impedancji pola).

W przypadku folii aluminiowej zwijającej układ jak kanapkę, ekran mamy zaraz koło układu, więc nawet korzystniej niż w przypadku większej metalowej obudowy urządzenia... :-)

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
11-09-2015 10:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #20
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Wracając do wzorów i opinii podanych powyżej mam inny pomysł a mianowicie żeby chassis zrobić ze sklejki ( lekka konstrukcja) i folię umieścić po obu stronach sklejki. Wtedy ściana o grubości 6 milimetrów oklejona folią po obu stronach zachowa się jak wykonana z aluminium o takiej grubości. Wteeeeeedy to taaaaaak. Smile Cool
12-09-2015 15:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości