Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 3.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SP5WW - Jerzego Węglewskiego
admin Offline
Administrator
*****

Liczba postów: 91
Dołączył: 01-02-2009
Post: #1
SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Większość Kolegów radioamatorów z SP w "średnim wieku" wychowała się na konstrukcjach Kolegi Jerzego SP5WW, pierwszej wersji lampowej oraz późniejszej bardzo popularnej wersji tranzystorowej i jej modyfikacjach. W latach osiemdziesiątych był to jeden z najczęściej budowanych transceiverów w kraju. Ciągle wiele egzemplarzy tych urządzeń jest w posiadaniu Kolegów i warto by miały one swoje miejsce na forum Home Made.

Informacje znalezione w sieci:
Wersja lampowa - watek na elektrodzie
Skany z Radioelektronika na elektrodzie
Strona Kolegi SP2OFP
15-12-2009 0:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #2
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Mój SP5WW w1975r lampowy 5 podstawowych pasm. (ale miałem wtedy włoski HI)
Jeżeli odszukam zdjęcia to zamieszczę foto TRX 5WW w wersji tranzystorowej już z opisami na płycie czołowej.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2009 11:52 przez SP5AQT.)
16-12-2009 11:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #3
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Też swego czasu popełniłem TRXa z dużą zawartością SP5WW. Moduł płytki p.cz. został zmodernizowany. Dodałem dodatkowy generator kwarcowy do CW wraz z logiką sterującą (tranzystorowo-diodową), tak aby CW zawsze było na górnej wstędze - w boxie generatorów dodatkowa płytka. W torze m.cz. dodałem przełączany filtr aktywny dla CW - widoczny na zdjęciu obok filtru PP9. Wyrzuciłem szumiący układ UL1221 i zastąpiłem go własnej konstrukcji niskoszumnym wzmacniaczem tranzystorowym, który został objęty systemem ARW na diodach PIN. Detektor ARW też został zmodyfikowany, a oprócz tego dodałem dodatkowy separator i wzmacniacz ARW dla diód PIN. Modulator UL1042 został przerobiony tylko nieznacznie, ale dzięki temu wytłumienie nośnej sięgnęło prawie 60dB.
Dzięki tym przeróbkom cały układ zyskał nieasamowitą dynamikę i czułość. Czułość na we p.cz. wynosiła 0,15uV, a maksymalny sygnał powodujący nieliniową pracę filtru PP9 nie przesterowywał wejścia p.cz.
Zakres pracy ARW przekraczał 110dB, tak, że układ wyciągał drugą wstęgę spod charakterystyki filtru - trzeba by było dodać drugi filtr, którego jednak z oszczędności nie dodałem.
Całość musiałem umieścić w ekranie i sterować przez kondensatory przepustowe, aby nie było przy tej czułości zakłóceń p.cz.
TRX działa do dzisiaj u jednego z kolegów.
Pozdrawiam w Nowym Roku 2010
Henryk SP2JQR


Załączone pliki Miniatury
İmage
03-01-2010 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #4
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Witam!
Też, swego czasu, budowałem ten układ. We wzmacniaczu p. cz. wstawiałem zamiast UL1221, różne układy. Najpierw kaskodę na tranzystorach bipolarnych, później dwa bipolarne w układzie OE, potem stopień na tranzystorach mieszanych: FET i bipolarny. Następnie były wzmacniacze na MOS-FETACH, a skończyło się "powiewem nowoczesności" i miejsce UL-a zajął MC1350. Było to naprawdę wdzięczne pole do eksperymentów.
Później eksperymentowałem z dołożeniem do układu dodatkowego filtra p. cz. za wzmacniaczem, a przed detektorem. Dodałem dodatkowy PP9-A2-2R. Efekt był naprawdę świetny. Poprawie uległa selektywność oraz działanie automatyki. Eksperymentowałem też z różnymi detektorami. Od UL1203, przez detektory na tranzystorach MOSFET, do układów biernych, podwójnie zrównoważonych na czterech diodach, które wykonywałem wtedy samodzielnie. Ostatecznie, zostawiłem układ detektora na UL1203. pewnie dlatego, że wnosił pewne wzmocnienie i zachowywał się całkiem poprawnie. Odbiornik zbudowany o "nieśmiertelną" konstrukcję SP5WW służył mi dobrze i bardzo długo. Naprawdę, bardzo miło wspominam tę konstrukcję.

Robert SP3RAF
07-01-2010 0:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RTN Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 43
Dołączył: 24-02-2010
Post: #5
Transceiver lampowy SP5WW
TRX SP5WW - wersja lampowa z 1969 r. Shy
Skany pochodzą z miesięcznika Radioamator i Krótkofalowiec.
Schemat ideowy i część I opisu:
İmage İmage İmage İmage İmage

Część II:


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2010 19:42 przez SP9RTN.)
03-03-2010 22:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCI Offline
Piotr
**

Liczba postów: 69
Dołączył: 20-06-2009
Post: #6
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Witam

Spis artykułów z Radioelektronika n/t TRX SP5WW

Transceiver CW-SSB (1) 1/80
Transceiver CW-SSB (2) 2/80
Transceiver CW-SSB (3) 3/80
Nowy odbiornik SP5WW 11/83
Podstawowy zespół transceivera SSB 86/8
Trzyzakresowe VFO 12/86
Zespół filtrów pasmowych KF 9/87
Sposób manipulacji telegraficznej w płytce w/g SP5WW 7/97


W najbliższym czasie zamieszczę skany tych artykułów.

Pozdrawiam Piotr SP5FCI
17-04-2010 17:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #7
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
@SP5FCI

Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś mógł zamieścić skany przynajmniej dwóch następnych artykułów po "Podstawowym zespole transceivera SSB" z RE 6/87.
Z tego co widzę to w Internecie, we wszelkich opisach dotyczących tej wersji SP5WW pojawia się odniesienie do tego układu, który został uzupełniony przez inne moduły w różnych konfiguracjach (nawet z generatorem DDS w roli VFO).

Widzę, że filozofia budowy tego TRX przewidywała montaż poszczególnych bloków, zamkniętych w osobnych ekranujących "puszkach". W jaki sposób były one montowane wewnątrz obudowy, jako jedna całość? Ktoś mógłby się pochwalić zdjęciami całej konstrukcji? Wink
22-04-2010 9:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #8
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Kolega SP2OFW (jeśli się nie mylę) na swojej stronie pokazał SP5WW z DDS.
Gdybyś miał problem ze znalezieniem, to jest to ten sam kolega który
w dziale technicznym na sp-qrp.pl zamieścił stosunkowo niedawno opis wzmacniacza 50W KF.

pozdrowienia
Artur sp2qca
22-04-2010 12:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #9
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Hmm... W sieci trafiłem na opis SP5WW z DDS w wykonaniu SP2OFP. Może właśnie tą konstrukcję miałeś na myśli?
Mi chodziło o coś innego. Podstawowy zespół wydaje się być zbudowany wedle projektu z RE 6/87. Reszta w mniejszym lub większym stopniu jest dostosowana pod DDS. Czy istniało kiedyś coś takiego jak "kanoniczny" TRX SP5WW zawierający tą płytkę z UL1221, UL1042 i UL1203 oraz kolejne, konkretne moduły (VFO, PA, filtry pasmowe)? A może to była po prostu ogólna sugestia - podrzucono czytelnikom pomysł w postaci podstawowego modułu, a potem każdy dobudowywał do niego co chciał? Pytam, ponieważ za każdym razem, gdy szukam informacji o SP5WW znajduję (nie licząc wersji lampowej) jeden wspólny element w postaci tej płytki.
22-04-2010 12:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #10
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
Cytat: Czy istniało kiedyś coś takiego jak "kanoniczny" TRX SP5WW zawierający tą płytkę z UL1221, UL1042 i UL1203 oraz kolejne, konkretne moduły (VFO, PA, filtry pasmowe)?

Kompletny TRX był opisany w RE 1,2,3/80. w marcowym numerze był opis połączenia w całość kolejnych modułów. Z tego co pamiętam to "nowa pośrednia" była zgodna ze starym schematem i można ją było po rostu wymienić. Niestety nie pamiętam jak było z pozostałymi (później opublikowanymi) modułami.

73
MAc
sp9mrn
22-04-2010 16:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości