Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #1
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam Wszystkich Kolegów, a zwłaszcza tych, którzy zaangażowali się w budowę kultowej wzbudnicy SSB projektu G4CLF. Konstrukcja pochodzi z lat siedemdziesiątych lecz mimo "podeszłego wieku", z powodu swojej prostoty i łatwości uruchamiania, jest nadal atrakcyjnym tematem dla tych wszystkich Kolegów, którzy chcą mieć prosty i własnoręcznie wykonany transceiver.

Zakładam obecny temat w celu możliwości wymieniania się informacjami, doświadczeniami przy uruchamianiu, i poradami płynącymi od tych osób, które posiadają sporą, krótkofalarską wiedzę konstruktora.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę osiągnięcia pomyślnych rezultatów.

SP5RZM
Jerzy
İmage Aby pozostali Koledzy z forum wiedzieli o jaką konkretnie konstrukcję wzbudnicy chodzi zamieszczam jej schemat ideowy oraz inne pomocne materiały. Wprawdzie w innym temacie na sp-hm wspomniany wyżej schemat już się pojawił lecz doszedłem do wniosku, że lepiej by cała dokumentacja była dostępna pod jednym adresem.
A tutaj mamy schemat ideowy po lekkiej korekcie. To właśnie ten układ budujemy.

.pdf  mieszacze diodowe MCL.pdf (Rozmiar: 81.28 KB / Pobrań: 2368)
.pdf  mieszacze diodowe MCL.pdf (Rozmiar: 81.28 KB / Pobrań: 2368)


Załączone pliki
.pdf  Schemat ideowy wzbudnicy SSB modyfikowany projekt G4CLF 2014 rok.pdf (Rozmiar: 759.67 KB / Pobrań: 2644)
.xls  G4CLF spis elementów poprawiony.xls (Rozmiar: 42 KB / Pobrań: 1515)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2015 14:45 przez bolanren.)
13-01-2015 0:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #2
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jeden z Kolegów posiadających nowe, zmodyfikowane PCB już zaczął intensywnie pracować przy składaniu wzbudnicy. Częściowo uruchomił też kilka fragmentów układu. Przy okazji okazało się, że kwarcowy filtr jest zaprojektowany w pozycji lustrzanego odbicia i w związku z tym trzeba go montować z drugiej strony płytki lub też wiercić otwory i podłączać go "drutami". Operacja jest mocno inwazyjna ponieważ takie wiercenie przecina ścieżkę zasilającą RX i trzeba wówczas robić tzw. obejście. Przełożenie filtru na drugą stronę PCB nie wymaga żadnych zmian na płytce. Kwestia leży w estetyce.

Jak do tej pory Koledze udało się bez problemów uruchomić stopień m.cz. Zostało również wmontowanych trochę układów pasywnych. Zostały też uruchomione kwarcowe generatory wstęg. Bez obciążenia mieszaczem obydwa generatory dają 0,5V pp.

Pozdrawiam wszystkich czytających.

sp5rzm Jerzy
Zdjęcie z etapu budowy wzbudnicy.
Witam wszystkich zainteresowanych naszą wzbudnicą Kolegów,

Spieszę z informacją, że Mietek już bliski jest zakończenia pracy przy uruchamianiu płytki. Niestety dzisiaj nie dostałem od Niego żadnych zdjęć. Mam nadzieję na kolejne fotki w najbliższych dniach.

Elementy w zasadzie są już obsadzone lecz pozostała kwestia, tego czy początkowo uruchamiać odwracalny wzmacniacz na j310 czy od razu na MMBFJ310 w wersji smd? Tego jeszcze Mietek chyba jednoznacznie nie rozstrzygnął. Spodziewam się w najbliższych dniach jakiegoś krótkiego filmu z odsłuchu Jego odbiornika. Jak takie nagranie by powstało, to za zgodą Mietka umieszczę je na Youtube i podam tutaj link.

Pozdrawiam wszystkich Kolegów
sp5rzm Jerzy


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-01-2015 22:51 przez bolanren.)
22-01-2015 1:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #3
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam ponownie,

Chciałbym tym razem pokazać jak wygląda płytka z powierconymi otworami na ścieżkach z obejściami. Będę próbował projektanta PCB, Pana Michała, namówić na zmianę tego fragmentu w następnej edycji tych płytek. Ponieważ sprawa z kolejnym zamówieniem PCB w Chinach wydaje się być przesądzona, to prosiłbym Szanownych Kolegów o podpowiedzi co można by w tym projekcie jeszcze zmienić. Oczywiście nie chodzi nam o całkowitą zmianę układu ale o jego miękką modyfikację. Zastanawiamy się np. czy warto by było wprowadzić w ten projekt odwracalny wzmacniacz na tranzystorze KP903? A może też zastosować diplekser? Tutaj potrzeba tęgiej głowy konstruktora. Gdyby doświadczeni Koledzy zechcieli takie aplikacje narysować, to myślę, że pięknie byśmy im dziękowali. Wprawdzie Kolega SP2JQR zamieścił fajny artykuł o takim rozwiązaniu ale jak go zaaplikować do G4CLF?

Pozdrawiam wszystkich czytających
sp5rzm Jerzy


Załączone pliki Miniatury
İmage
25-01-2015 0:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #4
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Tranzystor KP903 jest obecnie trudno osiągalny. Proponuję zastosować bardzo popularny J310 w odwracalnym wzmacniaczu. Nie mam obecnie czasu na rysowanie schematów, ale jeśi ktoś to zrobi to rzucę okiem.
25-01-2015 10:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #5
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Wieści z kolejnego etapu uruchamiania wzbudnicy. Zamieszczam cytat z e-mail`a od Kolegi Mietka:

"Cześć,
Polutowałem resztę, zrobiłem kabelki MMCX-SMB.
Zacząłem sprawdzać po kolei od tyłu do początku toru.
Wszystko w trybie odbioru chodzi ale tylko do filtra PP9. Coś nie tak z przełączaniem na diodach pin.
Brakuje zasilania do J310. Muszę to sobie rozrysować. Albo dioda padła albo jakieś połączenie.

No to już wiem. Błąd na druku. Dioda ma inaczej wyprowadzone elektrody.
http://www.panjit.com/upload/product/17/MMBV3700.pdf
Będzie trzeba jakieś zworki porobić lub poszukać jakiś innych.

Aha, w trybie nadawania miałem zwarcie zasilania ale to z powodu złego lutu na stabilizatorze od nadawania.
Strasznie małe odległości między nóżkami. Zwarło się.

Walczę dalej.

Pozdrawiam,
Mietek "

To są uwagi Mietka. Ja mogę jedynie dodać, że to wielka szkoda, iż wyprowadzenia MMBV3700 nie odpowiadają konfiguracji ścieżek. Podobno ten typ diod pin jest bardzo dobry.

Pozdrawiam wszystkich czytających
sp5rzm Jerzy
25-01-2015 10:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #6
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Henryku te rozwiązanie ze wzmacniaczem rewersyjnym na KP903 jest bardzo dobre -zreszto wiesz o tym doskonale, sam je polecałeś. KP903 można jednak kupić bez trudu
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40...c&LH_BIN=1
25-01-2015 13:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #7
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
W imieniu składających płytkę G4CLF dziękuję Konstruktorom z Forum za włączenie się w temat. Może jakaś życzliwa osoba nas "przygarnie" i poprowadzi do pełnego sukcesu.

Tymczasem Kolega Mietek dalej zmaga się ze składaniem wzbudnicy i przeciera nam wszystkim szlak. Dzięki mu za to !
Ostatnia wiadomość od Mietka:

"Cześć,
Wyjścia są dwa. Zastosujemy inne diody (te diody nie są takie krytyczne) lub trzeba je obrócić (MMBV3700) o 120 stopni, z lekkim podgięciem nóżek.
To się da zrobić ale ledwo starcza punktów lutowniczych.
Ja tak zrobiłem i wygląda, że stopień przed filtrem chodzi.
J310 Smd pojedynczy się grzeje ale nie świeci. Smile

Coś nie tak jest z filtrem na 2N3904 i NE5534. Szumi i praktycznie nie wzmacnia.
Może uszkodził się układ scalony lub coś jest źle z elementami. Muszę to sprawdzić."

Pozdrawiam,
Mietek


Tradycyjnie dodam, że "odwracalny J310" w tym miejscu grzeje się. Mam już jedną wzbudnicę G4CLF (z oryginalnym PCB) i efekt mocno nagrzanego feta również tam też występuje. Co do tandemu 2N3904 (filtr m.cz.) oraz przedwzmacniacza Ne5534, to na mój gust rzecz chyba tkwi w tym drugim. Chyba trzeba by sprawdzić aplikacje uA 741 oraz Ne5534 smd i porównać jak te elementy wokół nich wyglądają. Wprawdzie ja jeszcze nie zacząłem składać swojej płytki ale zaglądałem kiedyś w aplikacje i wydaje mi się, że są tam pewne różnice..

Pozdrawiam wszystkich czytających
sp5rzm Jerzy
25-01-2015 15:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #8
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
J310 jest w prawie każdym sklepie, a KP903 tylko na giełdach. To zupełnie inna dostępność. Ale skoro jest to trzeba skorzystać z okazji, kupić i robić.
Rafale może wiesz, gdzie jest w Polsce do kupienia SI570 w wersji MOS na ten moment?
25-01-2015 16:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #9
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Przepraszam za lenistwo, ale ile db wzmocnienia ma taki dwukierunkowy wzmacniacz na j310? (przy założonych 560 ohm)

MAc
mrn
25-01-2015 17:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #10
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Niedużo, około 5dB w kierunku odbioru, w kierunku nadawania są różne schematy, ale jeśli jest w układzie wtórnikowym nie ma wzmocnienia. Jeśli w schemacie są trafa od strony wejścia to może być trochę inaczej.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2015 18:49 przez SP2JQR.)
25-01-2015 18:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości