Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 9 Głosów - 4.44 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver wg. M0NKA
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #1551
RE: Transceiver wg. M0NKA
(02-09-2020 16:44)SP2JQR napisał(a):  Ktoś mnie prosił o instrukcję obsługi do MONKA. Nie chce mi się tworzyć czegoś co z pewnością gdzieś jest. Może ktoś podrzuci link do odpowiednich stron.

Henryku,
wszelkie aktualne instrukcje do tego radia znajdują sie na tej stronie.

73 Sławek
02-09-2020 18:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9TKW Offline
Marek
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 08-05-2018
Post: #1552
RE: Transceiver wg. M0NKA
(02-09-2020 16:39)SP6AUO napisał(a):  Witam Marek.
.......
Jakby jeszcze coś to służę.
Dodam tylko, że 2Waty goni wzmacniacz 200W, a 4W goni pa 300W.Sprawdziłem tylko na 80m.

Andrzeju,

Wielkie dzięki za informacje oraz bardzo cenne uwagi.

Jeszcze jestem mało doświadczony w tych tematach, więc muszę spokojnie przestudiować i przetrawić Twoje wskazówki, gdyż wiele z nich rozumiem tylko pobieżnie.

Jeśli czegoś nie będę mógł rozszyfrować to chętnie skorzystam z oferty pomocy i nakierowania mnie na właściwą ścieżkę.

PS. 200W na górce by się zawsze przydało problem jest jednak z baterią, zbyt ciężka na moje stare kości Wink

73 de Marek
03-09-2020 10:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EC4AGT Offline
Wojtek
****

Liczba postów: 284
Dołączył: 05-10-2014
Post: #1553
RE: Transceiver wg. M0NKA
Witam serdecznie.
Jeden z kolegów krótkofalowców z hiszpani składa ten transceirver i poprosił o pomoc w y konaniu cewek z rdzeniami toroidalnymi. Pisze, że zalecany jest pomiar przed ich zamontowaniem na płytce a nie tylko zwykłe nawinięcie wg opisu wykonania. Do pomiarów używa Nano VNA i zrobił trzy pomiary i każdy pokazuje co innego. Dlatego też ma wątpliwości jak taki pomiar zrobić. Podejrzewam że tu, w tym wątku jest opisany sposób pomiaru ale z uwagi na to że jest już 157 stron nie mam teraz czasu aby przeglądać wszystkie. Dlatego też proszę o krótki opis jak należy te cewki poprawnie mierzyć

Pozdrawiam i dziękuję

Wojtek

Toledo

Hiszpania
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2020 22:50 przez EC4AGT.)
04-09-2020 22:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9TKW Offline
Marek
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 08-05-2018
Post: #1554
RE: Transceiver wg. M0NKA
Cześć Wojtku,

Ja właśnie skończyłem budowę mcHF od Chris'a M0NKA. Pomiaru cewek na rdzeniach do LPF wykonałem za pomocą analizatora RigExpert ustawiając częstotliwość powyżej pasma na którym ma pracować. Pomiaru dokonałem podłączając cewkę bezpośrednio od wyjścia analizatora. To wystarczyło aby TRX działał i pozwalał na 5W na 80/40/20 na 15 jest 4.5W a na 10 tylko 3.5W. Takiego pomiaru można dokonać za pomocą VNA używając wyjścia CH0. Należy jednak skalibrować VNA od 1 - 30MHz aby pomiary były dokładne.

Zakupiłem VNA aby poprawić charakterystykę filtrów. Pomiaru S21 dokonuje się za pomocą wyjść CH0 i CH1, na youtube jest sporo filmików jak to zrobić. Z tego co ja wyczytałem to należy dążyć do jak najmniejszych strat w paśmie na którym pracuje filtr LPF. 1dB strat to maksimum strat które powinniśmy dopóścić, oczywiście brak strat jest bardzo pożądany.

Ja teraz walczę z upgrade of firmware

73 de Marek
Witam,

Próbuję zaktualizować firmware na moim mcHF, jak narazie bez powodzenia. Najwyraźniej coś źle robię, czy mogę prosić o korektę lub wskazanie w którym miejscu popełniam błąd. Oparłem się na YouTube video które pokazuje tą procedurę.

Na laptopie zainstalowałem i uruchomiłem program DFuSE Demo v 3.0.6
Wybrałem plik bl-mchf.dfu który ściągnąłem ze strony DF8OE jako najnowszą wersję.
Plik ładuje się poprawnie
Połączyłem laptop i mcHF za pomocą kabla USB, przy czym przy mcHF używam mini gniazda USB
Naciskam POWER oraz BAND+ i słyszę dżwięk Windows że podłączono urządzenie
Niestety nie pokazuje się żadne urządzenie (device) aby je wybrać i dokonać upgrade.

obecnie posiadam
f/w D2.5.106 build 23 wrzesień 2017
Bootloader wersja Unknown BL
EEPROM 24xx1025/128k used
Radio zakupione (kit) w zeszłym miesiącu bezpośrednio od Chris'a M0NKA.

Pozdrawiam,
Marek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-09-2020 22:17 przez SP9TKW.)
06-09-2020 14:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6AUO Offline
Andrzej
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: 20-09-2009
Post: #1555
RE: Transceiver wg. M0NKA
Witaj Marek.
Tak ja to robię u siebie. Bootloader 0.0.0.9
1.Łaczę m0nka z komputerem.Wciskam S4 i S17.Zapalają się obie diody.
2.Uruchamiam mcHFManager.exe a nie program DFuSE Demo v 3.0.6
İmage
3.Klikam klawisz "Detect" i w pustym polu pojawia się wpis
İmage
4.Klikam klawisz z ". . ." -otwiera się okno gdzie wybieram wcześniej zapisany plik wsadowy
İmage
5.Klikam w fw-mchf.bin
İmage
6.Klikam klawisz "Update" i następuje zapis wsadu i zapis w oknie.
Po skończeniu zapisu (około 5sek) radio się samo uruchamia.
Odłączamy kabelek i jest już po sprawie.
İmage
Powodzenia

Andrzej
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2020 6:23 przez SP6AUO.)
10-09-2020 6:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #1556
RE: Transceiver wg. M0NKA
Andrzeju, strasznie to skomplikowane, z resztą używanie tego programu nie jest zalecane.

Marku:
Po wgraniu aktualnego bootloadera wg opisu z tego linku , po prostu wgrywasz ściągnięty plik bin na pendrive i wkładasz do gniazdka USB, następnie uruchamiasz mcHF z wciśnietym BAND-.
Opis pod tym linkiem.

73 Sławek
10-09-2020 9:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9TKW Offline
Marek
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 08-05-2018
Post: #1557
RE: Transceiver wg. M0NKA
Cześć Andrzeju i Sławku,

Dzięki za informacje. W sumie po którejś tam sesji prób i błędów oraz oglądnięciu na YouTube materiałów, wpadłem na błąd jaki robiłem - byłem po prostu niecierpliwy. Wszystko się już udało i mam Bootloader 5.0.4 używając metody z P6, oraz firmware D2.11.89 z pen drivera. Z tego co rozumiem od teraz to tylko muszę wgrań na PenDrive nowe firmware i aktualizować tą metodą.

Kolejny krok to muszę znaleźć informacje jak wykalibrować wyświetlacz i jestem gotowy na modyfikacje PA.

73 de Marek
10-09-2020 10:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #1558
RE: Transceiver wg. M0NKA
(10-09-2020 10:28)SP9TKW napisał(a):  Cześć Andrzeju i Sławku,

Dzięki za informacje. W sumie po którejś tam sesji prób i błędów oraz oglądnięciu na YouTube materiałów, wpadłem na błąd jaki robiłem - byłem po prostu niecierpliwy. Wszystko się już udało i mam Bootloader 5.0.4 używając metody z P6, oraz firmware D2.11.89 z pen drivera. Z tego co rozumiem od teraz to tylko muszę wgrań na PenDrive nowe firmware i aktualizować tą metodą.
Dokładnie tak.

Cytat:Kolejny krok to muszę znaleźć informacje jak wykalibrować wyświetlacz i jestem gotowy na modyfikacje PA.

Włącz radio z wciśniętym touch panelem lcd, zastosuj się do instrukcji na ekranie i to wszystko. Pamiętaj żeby potem zapisać kalibrację, czyli po przejściu do normalnej pracy zauważysz że przycisk MENU jest podświetlony na pomarańczowo - to jest znak że nie zostały zapisane zmienione dane - trzeba go przycisnąć (przycisk MENU) i przytrzymać.

73 Sławek
10-09-2020 11:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6AUO Offline
Andrzej
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: 20-09-2009
Post: #1559
RE: Transceiver wg. M0NKA
Sławek,może i skomplikowana (dla mnie nie) ale ja widzę poszczególne kroki tego co robię.
Zaznaczyłem ,że ja tak wgrywam.Inni mogą inaczej.Każdy zrobi jak będzie chciał.
Mam drugiego m0nka i zachciało mi się Twoją metodą wgrywać.Ja wiem ,że jest może nowsza.
Efekt po wgrywaniu, ekran biały i nie wiadomo było co robić.Ktoś mi podpowiedział,żebym wymienił procka.
Tak zrobiłem i po swojemu zaprogramowałem .Część cyfrowa działa.
A teraz do tej płyty dorabiam część analogową na 2metry
Ale to już inna bajka.

Andrzej
10-09-2020 11:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #1560
RE: Transceiver wg. M0NKA
(10-09-2020 11:05)SP6AUO napisał(a):  Sławek,może i skomplikowana (dla mnie nie) ale ja widzę poszczególne kroki tego co robię.
Zaznaczyłem ,że ja tak wgrywam.Inni mogą inaczej.Każdy zrobi jak będzie chciał.
Oczywiście, podałem oficjalną metodę którą każdemu zalecamy, tak samo jak używanie naszego bootloadera.
Cytat:Mam drugiego m0nka i zachciało mi się Twoją metodą wgrywać.Ja wiem ,że jest może nowsza.
Efekt po wgrywaniu, ekran biały i nie wiadomo było co robić.Ktoś mi podpowiedział,żebym wymienił procka.
możliwe że wgrałeś nieprawidłowy plik bootloadera. Metodą DFU zawsze możesz zaprogramować bootloader bo to program w ROMie od ST. Potem całością zawiaduje bootloader (DF8OE) i nie pozwoli wgrać nieodpowiedniej wersji firmware.

73 Sławek
10-09-2020 11:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości