Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #1
Wink  O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
Miejmy nadzieję że tutaj jest to miejsce gdzie możemy kontynuować dyskusję z zamkniętego wątku. Dyskusja dla mnie i mam nadzieję że dla innych bardzo pouczająca. To rozszerzenie zakresu oscyloskopu ... rewelacja :-)

Do admina mam prośbę o przeniesieniu tutaj, a nie zamykanie wątku. Na forum musi się coś dziać, nawet jeśli dyskusja lekko zmieni kierunek, w przeciwnym wypadku będziemy się bać cokolwiek pisać, a jeśli nie będziemy pisać to forum umrze.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2014 2:11 przez SQ9RFC.)
13-01-2014 20:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Online
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #2
RE: Kupię płytkę częstościomierza (min. 200MHz) c.d.
Jerzy, proponuję abyś zmienił tytuł wątku. Dyskusja, która się toczyła nie dotyczyła oferty sprzedaży koledze płytki do miernika. Pozdrawiam, Janusz.
13-01-2014 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #3
RE: Kupię płytkę częstościomierza (min. 200MHz) c.d.
Tak, zaraz zmienię, ale chciałem aby wszyscy wiedzieli że tu jest kontynuacja. Z drugiej strony ...

73 JERZY SQ9RFC
13-01-2014 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #4
RE: O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
To ja moze przekornie Smile
Nie da sie udowodnic wyzszosci innych przyrzadow nad oscyloskopem. Analizator widma to tak naprawde oscyloskop, dodatkowy generator, mieszacz i zestaw filtrow. Widac to bardzo wyraznie na takich starych urzadzeniach jak HP851 (czesc "wizualizacyjna" analizatora widma, czesc "radiowa" to HP8551).
Twierdzenie, ze analizator widma jest "lepsiejszy" to stapanie po cienkim lodzie Smile

Do sporej ilosci analiz jest on lepszy, osobiscie oscyloskop (zaden super-hiper 250 MHz za 1k PLN tylko ruski dwustrumieniowy 25 MHz za free Wink ) wyciagam dopiero jak pojawiaja sie jakies problemy lub z innego powodu trzeba przesledzic przebiegi w ukladzie. Nie sadze, ze poczatkujacy amator potrzebuje jakies super urzadzenie za spora kwote - wolalbym juz kupic tanszy oscyloskop i lepszy multimetr, a nie zabawke za 100 PLN Wink

pz
14-01-2014 11:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Online
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #5
RE: O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
Jeśli mowa tylko o strojeniu i uruchamianiu części w.cz. to zapewne (zapewne, bo nie mam tu praktyki) analizator może być "lepsiejszy". Ale w całym naszym urządzeniu, poza w.cz. są różne inne sygnały i zakłócenia, których analizator nie pokaże bo nie może. Zakłócenia, szpilki, "gonitwy" sygnałów, jakieś przesłuchy itp, czyli rzeczy nieokresowe i /lub niespodziewane.
Czyli wszystko co się może zdarzyć na etapie budowy prototypu itp.

Mi ostatnio oscyloskop (choć ktoś by powiedział że powinienem użyć analizatora stanów do cyfrówki, hi) bardzo pomógł, gdy robiłem sterowanie DDS po SPI. Niefortunnie sygnał FQUP podawałem z z nogi MISO w Atmedze. Żeby MISO mogła nadawać, trzeba wyłączyć SPI. Wyłączenie SPI powodowało jakieś przestoje, i pojawiała się tam szpilka "nie wiadomo skąd".
Już tu ktoś powiedział że niedoświadczonemu bardziej się przydaje "bo może zobaczyć i się nauczy" - sporo w tym racji. Wraz z doświadczeniem pewnych rzeczy człowiek uczy się unikać, ot.

Pozdrawiam
14-01-2014 11:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #6
RE: O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
U mnie za pseudoanalizator widma robił tuner TV - uruchamiałem SDR Sharpa i stroiłem nadajnik (kiedyś jeszcze pasmo 3 metry).
Udało mi się dostrzec harmoniczne , zrobiłem filtry w puszkach(ekranach) i harmoniczne znikneły :-)

p.s. Dalej szukam kompletnego kitu miernika czestotliwosci do 500MHz (wysylka z Polski)

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-01-2014 8:56 przez SO3ALG.)
17-01-2014 8:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #7
RE: O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
obawiam się, że nie znajdziesz...

https://www.foxdelta.com/products/fc3.htm

sama płytka kosztuje kilka dolarów

MAc
19-01-2014 21:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 22-03-2010
Post: #8
RE: O wyższości innych przyrządów nad oscyloskopem
Można kupić taki

Universal Counter TR-5238

Janek SQ9JXB
20-01-2014 9:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości