Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4.2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piligrim SMD z DW Radio
ORINOCO Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 01-01-2011
Post: #111
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Witam, koleżanki i kolegów Wink

zagadka wyjaśniła się.Idea Polecam zmierzyć polaryzację na kondensatorze C71. Kolejny błąd producenta? Ja u siebie wstawiłem kondensator ceramiczny.
03-01-2015 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #112
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Witam,

Nie jestem aż tak biegły w analizie układów elektronicznych, dlatego się zapytam. Co z tym kondensatorem jest nie tak ? Na mojej płytce wlutowany jest biegunem ujemnym do masy a dodatnim do kolektora tranzystora. Nie robiłem pomiarów napięcia na tym tranzystorze, czyżby na kolektorze występowało napięcie ujemne ?

Pozdrawiam Paweł

Ze zdjęć 2 wersji płytki wynika, że ten kondensator jest wlutowany dodatnim biegunem do masy a ujemnym do kolektora tranzystora , czyli odwrotnie jak w pierwszej wersji płytki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015 10:59 przez SQ8MVY.)
05-01-2015 10:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #113
RE: Piligrim SMD z DW Radio
(03-01-2015 20:52)ORINOCO napisał(a):  Witam, koleżanki i kolegów Wink

zagadka wyjaśniła się.Idea Polecam zmierzyć polaryzację na kondensatorze C71. Kolejny błąd producenta? Ja u siebie wstawiłem kondensator ceramiczny.

Czy wymiana kondensatora załatwiła problem termicznego płynięcia ARW?
Chciałbym to wiedzieć zanim będę coś zmieniał na fabrycznej płytce.

73's Marcin.
28-01-2015 17:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ORINOCO Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 01-01-2011
Post: #114
RE: Piligrim SMD z DW Radio
(28-01-2015 17:21)SP5IOU napisał(a):  
(03-01-2015 20:52)ORINOCO napisał(a):  Witam, koleżanki i kolegów Wink

zagadka wyjaśniła się.Idea Polecam zmierzyć polaryzację na kondensatorze C71. Kolejny błąd producenta? Ja u siebie wstawiłem kondensator ceramiczny.

Czy wymiana kondensatora załatwiła problem termicznego płynięcia ARW?
Chciałbym to wiedzieć zanim będę coś zmieniał na fabrycznej płytce.

Ustaliłem, że na kondensatorze tantalowym jest odwrotna polaryzacja co powodowało utratę stabilności układu ARW. Polecam wykonać pomiar na kondensatorze jeśli potencjały będą odwrotne to znaczy, że jest źle. Ja dałem kondensator ceramiczny i nie muszę się martwić o polaryzację Idea Grzanie płytki przestało wpływać na na ARW.

Trochę się tych modyfikacji pojawiło:

1. Zbędny jeden stabilizator liniowy.
2. Rezygnacja z oryginalnego wzmacniacza audio lub usunięcie kondensatora w oryginalnym wzmacniaczu w celu zmniejszenia szumów.
3. Płytkę zasilam napięciem +-9V aby nie grzały się stabilizatory.
4. Fabrycznie, błędnie wlutowany kondensator tantalowy w układzie ARW.

Powodzenia
28-01-2015 18:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #115
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Hej.
Sprawdziłem napięcia pojawiające się na kondensatorze C71 i faktycznie występują tam napięcia ujemne wzgledem masy.
Kondensator wlutowany minusem do masy, więc nieprawidłowo.
Myślałem mwymienić na ceramiczny, ale nie miałem odpowiedniego kondensatora, więc przelutowałem C71 tak aby bbył włączony prawidłowo.
Faktycznie pomogło. Zresztą automatyka i S-metr zaczęła działać dużo lepiej, będę musiał ponownie przeskalować S-meter programowo.
ARW w tym Pilgrimie jest za szybkie dla SSB i CW, więc równolegle do C71 wlutowałem elektrolit 22uF. Jest dużo lepiej.
Zrobiłem kilka QSO i defekt automatyki już nie występuje.
Kol ORINOCO dziękuję za trafną wskazówkę. Do głowy mi nie przyszło, że producent może zrobić taki podstawowy błąd.
Powinni wydać notę serwisową.
Ciekaw jestem czy ta nowa wersja płytki, którą dw Radio sprzedaje obecnie ma to poprawione.

73's Marcin.
30-01-2015 2:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4CTM Offline
Zdzisiek
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 21-03-2009
Post: #116
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Witam ja kondensator C71 2,2mf tantalowy w wersji SMD wymieniłem na 10mf/16V i odwrotnie wlutowałem jak było oryginalnie w płytce z DW-Radio i faktycznie automatyka się poprawiła nie mam teraz zastrzeżeń i S-metr po kompletnej kalibracji w syntezie OLEG9 działa b.dobrze
02-02-2015 20:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5MET Offline
Tomek
**

Liczba postów: 74
Dołączył: 25-02-2015
Post: #117
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Koledzy,

którą syntezę częstotliwości do Piligrima ver. DwRadio byście polecili.
Pytam bo przejrzałem masę opracowań w necie i tu na forum i trochę się pogubiłem.

Najważniejsze dla mnie, warunki to aby była to konstrukcja oparta na Si570 bo taki układ już zakupiłem.
Z racji tego że moja wiedza o programowaniu kończy właściwie się na wrzuceniu gotowego wsadu, chciałbym aby była to konstrukcja kompletna i sprawdzona u Was.

Podoba mi się projekt kolegów SP6FRE i SP2DMB dostępny tutaj:
http://www.sp2dmb.cba.pl/proj/VFO%20SI570.pdf
Ale chyba jest to opracowanie komercyjne bo nie znalazłem np. plików z projektem PCB
Na pewno wiem że można to kupić w postaci kitu ale chwilowo mnie na to nie stać. Poza tym skompletowałem już większość części w tym dośc drogi Si570. Może kiedy będę potrzebował drugiego to rozważę gotowca.

Gdyby mógł mnie ktoś nakierować na kompletne opracowanie z którego np. sam korzystał abym nie musiał tu potem Was zamęczać pytaniami.
Jestem w stanie sam zaprojektować PCB ale chciałbym aby było to już coś sprawdzonego, gotowego.

Tomek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2015 19:46 przez SP5MET.)
07-03-2015 17:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP1UJB Offline
Wojtek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 17-01-2012
Post: #118
RE: Piligrim SMD z DW Radio
ten projekt VFO nie występuje w postaci kitu, jedynie można do niego nabyć (b. tanio!) gotowe płytki od sp2dmb
08-03-2015 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VPA Offline
Tadeusz
**

Liczba postów: 56
Dołączył: 12-08-2009
Post: #119
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Witam.
Poczytaj (http://sp-hm.pl/thread-1928.html ) ten wątek. Może tam coś znajdziesz?
Pozdrawiam - Tadeusz.
08-03-2015 12:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5MET Offline
Tomek
**

Liczba postów: 74
Dołączył: 25-02-2015
Post: #120
RE: Piligrim SMD z DW Radio
Wojtku, pisząc do jednego z autorów tej syntezy otrzymałem ofertę sprzedaży gotowego modułu oraz zestawu-kitu do samodzielnego złożenia za konkretną kwotę.
O samych płytkach nic nie wiem.
Nie będę podawał cen mi zaoferowanych bo chyba nie mam na to autoryzacji.
Czy za drogo czy nie to kwestia zależna od podejścia.

Znalazłem już to czego mi brakowało do tego projektu VFO i muszę tylko podjąć decyzje czy ten czy synteza zaproponowana przez jednego z kolegów, wg. 4Z5KY opisana tutaj:
http://sp-hm.pl/thread-1289.html

Wszelkie sugestie mile widziane a póki co nie będę robił już tu zamieszania Wink

dopisane:

Dziękuje Tadeuszu, właśnie wczoraj uważniej przejrzałem podany przez Ciebie wątek i znalazłem tam to czego mi brakowało.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2015 13:08 przez SP5MET.)
08-03-2015 13:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości