Wykonałem i pomierzyłem testowo diplexer wg DC4KU - on robił wg wzorów na obliczanie diplexerów, które przytacza w CQ DL. Dla p.cz. 9Mhz indukcyjność równoległa 0,308uH, szeregowa 2,6 uH. Na płytce testowej mieszacza z SD5000 miałem diplexer wg Colina G3SBI - obie indukcyjności po 0,88uH.
Zrobiłem tak jak pisał Karol cewkę o małej indukcyjności jako powietrzną (10 zw fi 5mm drut 0,6mm) natomiast 2,6 uH na T37-2 (25 zw). Dla 0,3 uH kondensator 1nF (styroflex), dla 2,6uH 120pF. Trzeba zweryfikować rezonanse i ew zrobić korekty pojemności. Pomiar tłumienia obwodu równoległego 0,308uH i 1nF wyszedł 19dB - z całości testu wynika, że jest wystarczające by nie obiążał on sygnału p.cz. 9 MHz.
Diplexer wyszedł lepiej niż w poprzedniej wersji, nie ma już tych charakterystycznych "skrzydełek".
Wersję wg. propozycji Andrzeja sprawdzę przy okazji jeśli uda się faktycznie zrobić dobrą cewkę 110nH.
Uwagę mam taką. Przy zastosowaniu kondensatora styrofleksowego 1nF oraz dodatkowo kondensatora ceramicznego smd (do "dostrojenia") w obwodzie równoległym pojawiają się niekorzystne rezonanse w okolicy 100MHz. W uproszczeniu dla ok 100 Mhz diplexer nie spełnia w takiej sytuacji swojej funkcji.
W obwodzie "równoległym" z cewką o małej indukcyjności musi być tylko jeden kondensator - może być styrofleksowy, choć przy częstotliwościach powyżej 100 Mhz spełnia coraz gorzej swoją funkcję. Jeśli jest to problem "ogólny" to nie można zrobić obwodu 110nH i 2,82 nF (kilka kondensatorów równolegle). Trzeba by wykorzystać kondensator 2,7nF i dobrać indukcyjność 116nH. Przy tych wartościach zmiana indukcyjności jest już przez ściskanie i rozciąganie cewki - nie wiem czy obwód jesteśmy w stanie utrzymać w precyzyjnym zestrojeniu na 9 Mhz biorąc pod uwagę szerokość 3 kHz (pasmo SSB). Dobroć obwodu być może już na tyle spadnie że precyzja nie będzie konieczna, ale przez to wzrośnie tłumienie dla 9 Mhz.
Pomimo, że diplexer jest w obwodzie p.cz. na 9 Mhz i jest elementem pasywnym, to wychodzą nam problemy projektowania obwodów UKF.
Tak wygląda płytka testowa
Wykres - pomiar metodą odbiciową "skrzydełkowy" od 1 Mhz do 30 Mhz z obciązeniem 50R (w rzeczywistości obciążeniem będzie obwód rezonansowy na 9Mhz przed mosfetem) - jak widać skrzydełka już zniknęły, czyli jest dobrze.
Tłumienie na częstotliwości p.cz. 9MHz wyniosło 0,43 dB, wzrosło w porównaniu do poprzedniej wersji, ale uznaję że jest całkowicie do przyjęcia.
Teraz najciekawsze wykresy - pomiar metodą odbiciową
bez obciążenia diplexera, czy to jak pracuje obwód równoległy na szerokości 1 Mhz do 30 Mhz
Bez obciążenia diplexera na szerokości 7-11 Mhz czyli +/- 2Mhz od p.cz.
Tu widać ten problem dwóch kondensatorów przy cewce 0,3uH (tego na pewno na symulacjach nie da się zobaczyć)
Problem "fałszywego" rezonansu wyeliminowany jeśli z cewką 0,3uH jest tylko jeden kondensator 1nF (obwód równoległy).
Reasumując, tą wersję diplexera trzeba będzie przewidzieć do mieszacza na SD5400.
Dla zainteresowanych: wersję PBC z HC04, HC86, SD5400 i miejsce pod "większy" diplexer planuję wykonać do p.cz. na mosfetach.