HomeMade
Synteza SPHM DDS - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza SPHM DDS (/thread-912.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Synteza SPHM DDS - SP2GNB - 27-02-2015 23:09

Witaj Adamie,

Dziękuję - zabieram się zatem za sterownik. Ponieważ zdarza mi się popełnić czasem jakiś program, to zdaję sobie sprawę z pracy którąś włożył... Eh dorwać źródło...
Napiszę jak mi poszło z "pukaniem" w ekran, tylko przesiądę się na uP (zwykła mega 128) na którym czuję się zdecydowanie pewniej.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 28-02-2015 0:15

Witam.

Enkoder podłączałem pod oba wejścia, DSP włączyłem i też nie działa.
Wymontowałem identyczny enkoder z działającego innego generatora i to samo.
Może ten procesor nie lubi zwykłych enkoderów.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 28-02-2015 11:04

(28-02-2015 0:15)LEX3200 napisał(a):  Może ten procesor nie lubi zwykłych enkoderów.

Podłączyłem inny enkoder mechaniczny znaleziony w "gratach". Ten akurat ma masę na środkowym pinie ale również działa i zmienia częstotliwość w sterowniku. Do tej pory nikt nie zgłaszał problemów z enkoderami przy tym sterowniku dlatego sugeruję szukać rozwiązania problemu u siebie. Jak nie znajdziesz przyczyny napisz do mnie na PW to wyślę ci działający i sprawdzony enkoder.

Grzegorz napisz co się dzieje z nastawą częstotliwości kiedy kręcisz enkoderem, stoi w miejscu czy zmienia się ale nieprawidłowo np. tylko w górę lub tylko w dół ?

Na drugim zdjęciu bardzo fajny enkoder z przyciskiem z RCS, ze sterownikiem również działa poprawnie.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 28-02-2015 12:09

Adamie, problem jest taki, że oba enkodery w innym generatorze DDS działaja
bez problemu.
Zamieniając nogi A-B zmienia się kierunek zmian częstotliwości na DDS.
W syntezie nie zmieniają się cyfry (kręcąc enkoderem) ani w górę ani w dół,
dotyczy to setupu i ekarenu głównego.Wszystko stoi w miejscu.
W desperacji zmieniłem procesor na xmega128 i bez zmian.
Możliwe ze problem istnieje gdzieś na PCB , ale nie mogę znaleźć zmian
na wyjściach procesora (kręcąc enkoderem).


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 28-02-2015 13:27

(28-02-2015 12:09)LEX3200 napisał(a):  Możliwe ze problem istnieje gdzieś na PCB , ale nie mogę znaleźć zmian
na wyjściach procesora (kręcąc enkoderem).

Na 100% nie ma wspólnej masy pomiędzy procesorem a enkoderem lub jest przerwa (zwarcie) na ścieżkach pomiędzy enkoderem a procesorem. Może któraś linia A lub B enkodera jest zwarta na stałe do masy ? Innej możliwości nie widzę, szukaj przyczyny na złączu lub druku.
Skoro sygnały z enkodera nie docierają do procesora to nie będzie żadnej reakcji.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 28-02-2015 15:44

Adamie pisałem wcześniej, że sygnały z enkodera docierają do procka sprawdzałem
bezpośrednio na jego nogach.
Zwarć ani przerw na ścieżkach między enkoderem a prockiem niema, masa jest sprawdzone dokładnie między enkoderem a masami na procku.


RE: Synteza SPHM DDS - SP2IPT - 01-03-2015 9:44

Pewnie sprawdzales, ale moze ktoras nozka procka(podstawki) jednak jest niedolutowana, a przykladajac sonde oscyloskopu dociskasz ja do plytki?

pz


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 02-03-2015 10:15

Grzegorz, koniecznie sprawdź jeszcze czy na właściwych pinach procesora jest zasilanie i masa. Jeśli na którymś z boków procesora brakuje właściwego zasilania to mimo że procesor i program jest OK może nie działać część zasobów procesora np. port do odczytu enkodera. Niestety projekt druku był robiony pod płytkę fabryczną i przy domowym wykonaniu pcb zawsze problemem jest poprawne wykonanie wszystkich połączeń pomiędzy warstwami druku.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 02-03-2015 23:33

Witam.
Adamie do wszystkich nóżek zasilających procesora dochodzi 3,034 napięcie mierzone
między masami procesora, dodatkowo zmierzyłem omomierzem wszystkie masy są.
Trochę dziwne jest zachowanie syntezy, bo pierwszy procesor i drugi działają identycznie, przelutowałem każdy z nich po trzy razy +ZIF20, sprawdzone na zawarcia
i przerwy + zasilanie, impulsy enkodera dochodzą do procesora.
Myśle, że trudno się pomylić identycznie na obydwu procesorach.
W Bascomie procki weryfikacje przechodzą.
Dodam jeszcze, że pod prockiem w kilku miejscach masa jest polutowana bardzo cienkim drucikiem zdrugą stroną PCB.
Nie mam pojęcia czego już szukać.
Dzisiaj podłączyłem klawiaturę i klawisze działają.
Jak w tym sofcie wrócić do ustawień fabrycznych ( TFT35_Xmega128A3_v1_16.hex).


RE: Synteza SPHM DDS - SP2GNB - 03-03-2015 22:33

(27-02-2015 22:36)SP5FCS napisał(a):  Czas oczekiwania programu po pojawieniu się komunikatu o kalibracji jest dość krótki, max. 2 sek. dlatego natychmiast po wyświetleniu komunikatu trzeba "puknąć" w ekran. Jeśli ze sterownikiem wszystko jest OK to uaktywni się funkcja kalibracji. Pierwszą kalibrację musimy koniecznie wykonać ponieważ nowy procesor nie ma domyślnych parametrów.
Sprawdziłem wszystkie moje ekrany szybko napisanym programem - wszystkie są OK. Przyczyną moich kłopotów było zastosowanie do prób płytki przejściowej z xmegą 128a3, która była wyposażona w kwarc 8 MHz na pinach PR0 i PR1. Nie przypuszczałem, że kwarc praktycznie zablokuje PIRQ. Po jego usunięciu pukanie działa. Zauważyłem, że krzyżyki przelatują w czasie ok. 3 sekund na nic nie czekając, ale zdaję sobie sprawę, że mając montaż "przestrzenny" mogę spodziewać się różności. Rozumiem, że procesor zapisuje wynik kalibracji w EEPROMie....