HomeMade
Synteza SPHM DDS - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza SPHM DDS (/thread-912.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 30-09-2014 20:52

Arek, soft 1.16 będzie poprawnie obsługiwał oba typy wyświetlaczy: stary i nowy. Dodatkowe możliwości nowego wyświetlacza ( 16 bitowy kolor, drugi ekran) nie są w tym sterowniku wykorzystywane dlatego efekt końcowy będzie identyczny na obu modelach.

Masz rację, pod podanymi linkami jest opisany stary model wyświetlacza ale tych wyświetlaczy nie ma w sprzedaży już od początku 2014 roku. W sprzedaży jest tylko nowy model wyświetlacza TFT 3,5 cala. Stare zdjęcia i opisy wynikają zapewne z lenistwa gościa który aktualizuje opisy towaru na stronie Artronica. Zawsze przy zamówieniu możesz zaznaczyć że chcesz koniecznie nowy model.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 15-01-2015 0:13

W związku z licznymi pytaniami o aktualizację oprogramowania sterownika opublikowałem pliki HEX do najnowszej wersji softu V1_16. Opublikowane kody oraz dokumentacja pozwalają obecnie na samodzielne wykonanie sterownika do celów hobbystycznych. Może powstanie jeszcze kilka Husarków z tym sterownikiem poza granicami SP.


Link do postu z pełną dokumentacją sterownika

Przed aktualizacją oprogramowania należy sprawdzić jaki model procesora mamy na płytce sterownika i wybrać odpowiedni plik HEX. Do zaprogramowania potrzebny jest programator obsługujący procesory Xmega przez złącze PDI. Do fabrycznego programatora będzie potrzebna prosta redukcja ze złącza 3x2 piny (PDI programatora) na 1x4 piny (PDI na sterowniku TFT35).

Procesory Xmega128A3 oraz Xmega128A3U programujemy tym samym plikiem. Aktualnie nie jest wykorzystywany sprzętowy USB procesora Xmega128A3U.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 13-02-2015 23:49

Witam.

To jest mój pierwszy post .
Znaku radiooperatora jaszcze nie mam, ale w marcu zdaje egzamin na kategorie A.
Mam zamiar zbudować HUZARKA a zaczynam od syntezy.
Płytka zrobiona wlutowany procesor xmega64a3, ale świadomie kupiłem wyświetlacz 4,3" tak przyszłościowo.
Program wgrany przez BACKOM ( AVRISP mkII ) i przechodzi weryfikacje.
Ten typ procesora to moje pierwsze doświadczenie.
Po uruchomieniu (synteza + wyświetlacz bez enkodera ) układu na nóżkach procesora nie widać żadnego przebiegu na oscyloskopie.
Wyświetlacz świeci na całej długości a wysokość 1/3 ekranu ( śmieci ).
Zdaje sobie sprawę, że ten wyświetlacz może nie współpracować z tym programem. Płytka sprawdzona 5 razy niema zwarć ani przerw, zasilanie i masa
są we wszystkich miejscach procesora.
Mam pytania:
1- czy wystarczy wymienić wyświetlacz
2- czy to jest problem z zapisem procesora (może coś źle robię )
Proszę o pomoc i doradztwo forumowiczów.

Pozdrawiam


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 14-02-2015 10:00

(13-02-2015 23:49)LEX3200 napisał(a):  Mam zamiar zbudować HUZARKA a zaczynam od syntezy.
Płytka zrobiona wlutowany procesor xmega64a3, ale świadomie kupiłem wyświetlacz 4,3" tak przyszłościowo.
Program wgrany przez BACKOM ( AVRISP mkII ) i przechodzi weryfikacje.

Gdyby było bliżej do 1 kwietnia to pomyślałbym że to taki żart.

1/ Radio nazywa się HUSAREK od początku przez "S" w nazwie. Jeśli ktoś chce budować Husarka trzeba zacząć od przeczytania całego wątku na forum oraz dokumentacji radia a wtedy jego poprawna nazwa sama się utrwali.

2/ Zapewne chodzi o programowanie z poziomu środowiska BASCOM.

3/ To samo dotyczy sterownika radia, szczególnie jeśli nie mamy większego doświadczenia z procesorami. Już na pierwszej stronie wątku jest podany właściwy typ i model wyświetlacza. Pytanie o model 4,3 cala też było zadawane w wątku i wyjaśniałem dlaczego jest to niemożliwe. Z opisu wnioskuję, że jest jeszcze jakiś sprzętowy problem lub źle zaprogramowany procesor bo coś na tym wyświetlaczu powinno się pojawić.

Do tego sterownika pasuje tylko jeden typ wyświetlacza TFT podany w dokumentacji.

Wyświetlacz 4,3 cala będzie pasował do sterownika TouchTRX
Udanej lektury i postępów w budowie radia.
Jaką metodą wykonana została płytka sterownika, czy to jest druk fabryczny, może jakieś zdjęcie ?


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 17-02-2015 22:00

Witam.

Dzisiaj przyszedł wyświetlacz AVD-T320240C16BD.
Synteza uruchamia ekran startowy, widzi zegarek, pamięć, Sis570 brak,
inicjalizuje DSP i CAT.
Ostatni komunikat to " Touch configuration ? " po czym ekran gaśnie i
brak kontynuacji programu, ekran nie reaguje na dotyk.
Na kontrolerze ekranu AD7843 od strony wyświetlacza i procesora są
widoczne na oscyloskopie sygnały.
PCB to prasowanka na żelazku.
Proszę o poradę, sugestie czego dalej szukać.
Jakim programem wgrywaliście wsad do procesora.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 17-02-2015 22:28

(17-02-2015 22:00)LEX3200 napisał(a):  Ostatni komunikat to " Touch configuration ? " po czym ekran gaśnie i
brak kontynuacji programu, ekran nie reaguje na dotyk.

Jeśli pojawiają się komunikaty na TFT to program jest wgrany poprawnie.

Zaraz po pojawieniu się komunikatu "Touch configuration ?" musisz puknąć w panel dotykowy aby wejść do funkcji kalibracji. Po wejściu do kalibracji powinien pojawić się pierwszy marker kalibracyjny (zdjęcie). Bez pierwotnej kalibracji sterownik nie będzie reagował na panel dotykowy. Po wykonaniu kalibracji program zapisze sobie nastawy w pamięci i sterownik przejdzie do dalszej części programu.
Jeśli sterownik nie wchodzi do funkcji kalibracji to może oznaczać problem z układem AD7843 lub problem z komunikacją procesora z tym układem.
Trzeba bardzo uważać przy lutowaniu układu AD7843 aby nie zrobić zwarcia pomiędzy jego pinami. Koniecznie trzeba to sprawdzić pod lupą po dokładnym umyciu płytki z resztek topnika.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 17-02-2015 23:52

Dzięki Adamie za szybką odpowiedź.
Problem został rozwiązany, synteza chodzi.
Przyczyną był zły lut na ZIF20 styk 20.
Jak sprawdzałem omomierzem wszystkie nóżki miały przejście (brak zwarć)
dociskając sondą zwierałem do ścieżki i było niby wszystko OK.
Dopiero oscyloskopem znalazłem, że sygnał nie dochodzi do kontrolera.
Jutro zabieram się za rejestry i zasilacz na jednej płytce.

Pozdrawiam


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 19-02-2015 10:51

Wlutowanie układu AD7843 oraz złącza ZIF20 to najtrudniejsze etapy montażu sterownika. Nawet przy płytkach fabrycznych pojawiają się od czasu do czasu problemy dlatego trzeba dokładnie kontrolować ich montaż.
Najważniejsze że wszystko działa bo to najprawdopodobniej pierwszy sterownik SPHM na druku home made.
Może wrzucisz na forum jakieś zdjęcia.


RE: Synteza SPHM DDS - LEX3200 - 19-02-2015 23:20

WITAM
Dzisiaj polutowany został rejestr z zasilaczem, jeszcze brak dławików.
Fotki prezentuje poniżej


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 20-02-2015 10:17

Kolego LEX3200 (imię ?) sugeruję wlutować odwrotnie złącze ZIF20 na płytce procesora tak jak na zdjęciu w załączniku. Wtedy taśmę od TFT odginamy do góry i po skręceniu TFT z procesorem na "kanapkę" taśma chowa się pomiędzy modułami oraz nie wystaje poza obrys wyświetlacza.