HomeMade
Synteza SPHM DDS - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza SPHM DDS (/thread-912.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Synteza SPHM DDS - AMATOR - 27-03-2013 18:11

W tej wersji jak zrozumiałem mamy po dwie szerokości filtrów dla SSB i CW. Kiedy pracujemy emisjami cyfrowymi na SSB przydaje się wąski filtr akustyczny, może ten przewidziany do CW ?
Czy da się włączyć filtr CW przy pracy na SSB ?


RE: Synteza SPHM DDS - SP5BMP - 27-03-2013 19:44

Sterownik radiostacji, który Adam opracował wysyła sygnały dla przełączania dwóch filtrów SSB jak i CW. Jak się te sygnały wykorzysta zależy od inwencji konstruktora radiostacji. Pozdrawiam, Janusz.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 29-03-2013 15:40

(27-03-2013 18:11)AMATOR napisał(a):  Czy da się włączyć filtr CW przy pracy na SSB ?

W tej chwili filtry są domyślnie przypisane do rodzaju modulacji, dwie szerokości dla SSB i dwie dla CW. Niestety do wyboru szerokości filtru mamy na rejestrach tylko jeden pin (szeroki, wąski) oraz wybór grupy filtrów (SSB, CW). Powiązanie szerokości filtru z rodzajem modulacji nie daje pełnej swobody włączania dowolnego filtru. Możemy jednak dostosować przełączanie pod indywidualne potrzeby wynikające z pracy emisjami cyfrowymi.

1/ Zastosować dwie szerokości filtrów dla SSB, szeroki dla fonii, wąski tylko dla emisji cyfrowych.
2/W miejsce filtru CW wykonać specjalny filtr pod emisje cyfrowe.
3/Wykorzystywać filtr CW do emisji cyfrowych.

Aby ułatwić włączanie filtru dla emisji cyfrowych przydałoby się podawanie takiej informacji na oddzielnym pinie na rejestrach szeregowych (AUDIO / DATA). Po przemyśleniu tego co mamy wykorzystam do tego pin który początkowo miał służyć do przełączania toru akustycznego głośnik/słuchawki.

W związku z prowadzonymi przez Kolegów próbami z VOX-em dodam w konfiguracji sterownika możliwość ustawiania opóźnienia dla VOX-a.

Zmiany w opisie XmegaTFT:
- poprawiłem kilka błędów, dodałem opis zmiany modulacji;
- zmieniłem czcionkę na większą i bardziej naturalną.
- wprowadziłem ciągła numerację dla pinów sterujących na rejestrach szeregowych od P0 do P31.

Zmiana na trzech pinach sterujących:
P14 OFF – AUDIO, ON – DATA (emisje cyfrowe), do przełączania pomiędzy normalnym SSB a pracą emisjami cyfrowymi.
P31 OFF – RX2_antena_1 ON – RX2_antena_2
P30 OFF – RX1_antena_1 ON – RX1_antena_2
Sterowanie przekaźnikiem antenowym na 2 anteny wystarczy jeden pin sterujący (P30 dla RX1 oraz P31 dla RX2)


RE: Synteza SPHM DDS - SP5AQT - 01-04-2013 13:45

Witam
Sterowanie pinów:
1. PTT -
2. A5 i A6 -manipulator wewnętrznego klucza.
3. N/O wejście zewnętrznego klucza CW.
Proponuję kolegom wykonać za pomocą transoptorów ponieważ sterowanie wejściami bezpośrednio na procesorze moim zdaniem jest ryzykowne.Ja cały układ wykonałem na płytce uniwersalnej o wymiarach 20 X 26 mm. Transoptory są wymontowane ze starych dysków twardych. Transoptory wszystkie są to TLP721. Na płytach komputerowych też można znaleźć podobne.

VY 73! Roman SP5AQT


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 07-04-2013 13:53

W załączniku schemat wykonania optoizolacji na wejściach PTT, KEY i manipulatora dwudzwigniowego. Na schemacie popularne transoptory PC817, zasilanie diody ze złącza napięciem +5V.
Tranzystor transoptora nie potrzebuje rezystora podciągającego do zasilania ponieważ taki rezystor jest włączony na wejściu portu mikroprocesora pomiędzy pinem wejściowym a zasilaniem 3,3V.

W przypadku sterowania z innego urządzenia np. komputer należy całkowicie odizolować zasilanie diody od modułu procesora (masa diody transoptora i plus zasilania podawany od strony komputera).


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 09-04-2013 14:14

Kilka kolejnych kosmetycznych zmian w oprogramowaniu sterownika.

1/ W konfiguracji radia pojawiła się możliwość ustawiania opóźnienia dla VOX-a od 0 do 2,5 sek. co 10ms (pierwsze zdjęcie). Jeśli mamy aktywna funkcję VOX-a (klawisz VOX-a na czerwono, lampka [VX] to powrót z nadawania następuje po czasie ustawionym w konfiguracji. Wystarczy do radia dorobić prosty detektor sygnały akustycznego który będzie zwierał przycisk PTT podczas mówienia do mikrofonu. Funkcja działa tylko przy modulacji SSB.

2/ Zmieniłem opis klawisza (głośnik/słuchawki) na AUDIO/DATA. Będzie on służył do przełączania toru akustycznego pomiędzy peryferiami radia (mikrofon/słuchawki) a modemem do emisji cyfrowych (trzecie zdjęcie).

3/ Z rejestrów szeregowych usunąłem sygnały do sterowania drugiego odbiornika sprzętowego (pasma, antena). Drugi odbiornik sprzętowy będzie wymagał drugiego zestawu rejestrów szeregowych ponieważ trzeba konfigurować również inne jego nastawy (antena, pasmo, tłumik, modulacja, wstęga, filtry, automatyka).


RE: Synteza SPHM DDS - SP3IQ - 09-04-2013 23:41

W praktyce, ustalanie czasu opóźnienia VOX'a do przejścia na stan RX jest zmieniany bardzo często, np. w czasie zawodów. Wydaje mnie się, że z uwagi na trudny dostęp do menu, ta opcja nie będzie wykorzystywana. Co prawda można ustalić czas trzymania przez program mikrokontrolera na 0ms i wtedy regulować tylko w układzie VOX'a.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 12-04-2013 16:05

Dodanie funkcji kontroli opóźnienia dla VOX-a przez sterownik ma na celu uproszczenie układu VOX-a tak aby nie trzeba było robić opóźnienia sprzętowo. Jeśli rzeczywiście jest potrzeba częstej zmiany tej nastawy to mogę pomyśleć nad udostępnieniem takiej zmiany z poziomu normalnej obsługi sterownika np. podobnie jak zmiana kroku strojenia.

Procesor sterownika ma szybkie przetworniki ADC, może nie trzeba budować sprzętowego układu VOX-a. W Husarku wystarczy lekko przerobić kompresor tak aby procesor mógł śledzić zmiany sygnału mikrofonowego i na tej podstawie przełączać radio na nadawanie przy aktywnym VOX-ie.


RE: Synteza SPHM DDS - SP2JQR - 12-04-2013 17:46

To bardzo dobry pomysł. Jeśli nie przeszkodzi to w działaniu innych funkcji to jestem za. Do płytki kompresora wystarczy dodać prosty separator lub nawet nic nie dodawać jeśli do wysterowania przetwornika wystarczy 320mVpp.
Przeróbki może wymagać układ blokowania audio podczas odbioru.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5BMP - 12-04-2013 18:03

Henryku , to nie tak ma wyglądać. Poprosiłem Adama, aby zrobił programowe podtrzymanie PTT. Moim zamysłem było aby zrobić detektor mcz. i prosty klucz do PTT. Stała czasowa byłaby natomiast podtrzymywana procesorem. Pozdrawiam, Janusz.