HomeMade
Synteza SPHM DDS - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza SPHM DDS (/thread-912.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 06-08-2012 23:10

Uruchomiłem obsługę zegarka PCF8563 na bazie modułu pokazanego w poprzednim poście. Sterownik przy stracie oprogramowania sprawdza obecność zegarka i podczytuje aktualny czas ustawiony przez operatora radia. Po wyłączeniu zasilania sterownika zegarek pracuje z akumulatorka 3,6V umieszczonego na module. Moduł może być wykorzystany do innych projektów gdzie potrzebna jest data, aktualny czas oraz pamięć na dane.

(06-08-2012 19:03)AMATOR napisał(a):  Czy zastosowanie dużej pamięci 24c512 jest tak na zapas czy wynika z zaplanowanych już funkcji ?

Na płytce zegarka w obudowie SO8 możemy wlutować pamięci o różnych pojemnościach. Ceny kostek są bardzo podobne dlatego wybrałem wersję 24C512 jako optymalną.
Do przechowywania ciągów znaków do automatycznego nadawania emisją CW wystarczy obszar pamięci 8 * 64 bajty (8 ramek po 64 znaki), czyli bardzo mało w stosunku do zastosowanej pamięci 65536 bajtów.

W kolejnych wersjach oprogramowania planuję wykonanie sterowanie skrzynką antenową easyATU do której gdzieś trzeba przechowywać nastawy na poszczególnych częstotliwościach. Procesor skrzynki posiada własną pamięć ale jest ona dość skromna w stosunku do potrzeb. Pamięć w Xmega jest już prawie zapełniona dlatego zastosowałem zewnętrzny EEPROM. Dodatkowy układ 24C512 na płytce zegarka doskonale się do tego nadaje, ma wystarczającą pojemność i jest bardzo tani.

Przy obsłudze wyświetlaczy graficznych posługujemy się wieloma obiektami graficznymi które pochłaniają dużo pamięci (fonty, znaki graficzne, ikony). Kiedy zaczyna brakować pomięci na kod programu można część danych o obiektach graficznych przechowywać właśnie w pamięciach zewnętrznych.
Pamięci 24C512 mają możliwość ustawienia 4 adresów slave (jeden zablokowany przez zegarek) i w razie potrzeby możemy jeszcze dostawić dwie dodatkowe "kostki".


RE: Synteza SPHM DDS - SP9FKP - 07-08-2012 6:52

Pamięć RAM jest korzystniejsza do przechowywania często aktualizowanych danych niż EEPROM. Jeśli wziąc pod uwagę, że zapamiętujemy nastawę częstotliwości z parametrami (emisja, wstęga, filtry itp.) to okazuję się, że danych do zapamiętania przybywa. Jeśli chcemy mieć 99 pamięci nastaw i jeszcze móc je opisać znakai ASCII to wybór sam się nasuwa. Trzeba pamiętać o skończonej liczbie zapisów do pamięci EEPROM i o różnicach w czasie dostępu do danych.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 07-08-2012 10:11

(07-08-2012 6:52)SP9FKP napisał(a):  Trzeba pamiętać o skończonej liczbie zapisów do pamięci EEPROM i o różnicach w czasie dostępu do danych.

Wszystkie proponowane zastosowania pamięci 24C512 (komunikaty CW, nastawy skrzynki, grafika) są dość rzadko modyfikowane. Nawet zakładając, że będziemy je zmieniali co godzinę przez cały rok to przy gwarantowanej ilości zapisów 100tys. wystarczy nam na 10 lat. Wymiana pamięci za 3zł przy okazji wymiany akumulatorka raz na 10 lat nie powinna być problemem szczególnie że jest to oddzielny moduł który łatwo wyjąć z radia.

W związku z mniejszą szybkością dostępu do danych przechowywanych w EEPROM-ie oraz większą żywotnością RAM-u trzeba odpowiednio napisać oprogramowanie sterownika.
W tym sterowniku dane konfiguracyjne są wczytywane z wolnej pamięci EEPROM do szybkiej pomięci RAM przy starcie procesora. Podczas normalnej pracy procesor ma dostęp do kopii danych konfiguracyjnych w wewnętrznej pamięci RAM co przyspiesza pobieranie danych i zmniejsza ilość zapisów do EEPROM-u.

Ten sterownik zapisuje ogromne ilości parametrów konfiguracyjnych, pełna konfiguracja dla 10 pasm * 2 konfiguracje * 10pamięci + to samo dla RX2. Procesor Xmega64A3 ma na pokładzie tylko 2kB EEPROM-u i 4kB RAM-u, to nie jest zbyt dużo dla tak rozbudowanej aplikacji pisanej w języku wysokopoziomowym. Aby nie stosować droższego procesora trzeba posiłkować się tanimi pamięciami zewnętrznymi.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 07-08-2012 22:01

Zegarek aby był przydatny musimy go ustawić na określony czas wg. uznania operatora: lokalny lub GMT.

Na ekranie konfiguracji (pierwsze zdjęcie) pojawił się kolejny klawisz z opisem RTC. Służy on do ustawiania aktualnego czasu zegarka za pomocą głównego enkodera. Obrót enkodera w prawo przestawia czas do przodu, obrót w lewo do tylu. Każde 2 impulsy enkodera to 1 minuta nastawy, po przepełnieniu minut zmienia się godzina.

Na drugim zdjęciu widok klawisz w czasie zmiany czasu. Wyjście z opcji ustawiania powoduje zapis nastawy godzin i minut do układu PCF8563, sekundy są zerowane.
Pełna obsługa modułu zegarka oraz ustawianie czasu będzie dostępne w oprogramowaniu ver.1.04.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 08-08-2012 14:59

Sposób działania S-metra ?
Obecnie sterownik pokazuje wielkość sygnału jaka pojawia się na wejściu detektora S-metra bez korygowania siły sygnału o nastawę tłumika oraz wzmacniacza wejściowego odbiornika.
Czy tak być powinno, czy tak jest w radiach fabrycznych ?

Wygodniejsze dla operatora podającego raport byłoby gdyby procesor przeliczył pomiar z detektora na rzeczywisty poziom sygnału docierający do anteny. Korekta o nastawy tłumika jest prosta, trudniej będzie ze wzmacniaczem odbiornika. Wzmocnienie różnych wykonań wzmacniaczy może być różne dlatego trudno przyjąć jako parametr stałą wartość.
Najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie możliwości ustawiania wzmocnienia jako kolejnego parametru konfiguracyjnego radia.

Aktualny zakres pomiarowy S-metra na samym AD8307 wynosi 90dB, uwzględnienie nastawy tłumika (-20dB, -10dB) oraz wzmacniacza pozwoli zwiększyć zakres pomiaru siły sygnału o wartość maksymalnego tłumika oraz wzmocnienie wzmacniacza.

Jak działa S-metr w Waszych radiach, z korektą tłumika i wzmacniacza czy bez ?


RE: Synteza SPHM DDS - SP2JQR - 08-08-2012 19:46

Te radia , które najczęściej miałem w swoich rękach nie miały takiej korekcji, ale wiem, że niektóre mają, nie pamiętam modeli.
Ja bym z definicji zrobił korekcję. Wskazanie S-metra wtedy będzie rzeczywiste i niezależne od stanu włączenia tłumików i wzmacniaczy. Często po włączeniu trzeba w pamięci coś dodać lub odjąć. Po co ten kłopot, gdy można mieć od razu dobre wskazania.


RE: Synteza SPHM DDS - SP5TAA - 08-08-2012 20:21

Witam wszystkich,
nie mam doświadczenia jak jest w innych tranceiver`ach poza TS140, w którym trzeba brać poprawkę na włączony tłumik przy podawaniu informacji o sile sygnału, za to mogę podpowiedzieć ze w PicaStar jest tak ze włączenie czy to tłumika czy wzmacniacza nie powoduje zmiany wskazań S-metra...ale koledzy o tym pewnie wiedzą...no ale tak na wszelki słuczaj...
powodzenia

Witek sp5taa.


RE: Synteza SPHM DDS - TG50 - 09-08-2012 11:11

W radiach które obsługiwałem trzeba było samemu przeliczać siłę sygnału przy zmianie tłumika. Nie jest to trudne ale jeśli program sam to policzy to będzie wygodniej.
Jak się zorientowałem w tej syntezie mamy dwa tłumiki 10 i 20dB, czy mozna je włączyć jednocześnie ?
Skoro kreski na skali smetra są co 3dB to może tłumiki też dać jako wielokrotność aby pasowały do kresek na skali ?

Ostatnie pytanie, czy synteza będzie pokazywana za miesiąc na spotkaniu w Burzeninie ?


RE: Synteza SPHM DDS - SP5FCS - 09-08-2012 22:48

Sterownik opisywany w tym wątku nie będzie zgłaszany do konkursu PUK i nie będzie prezentowany na zjeździe w Burzeninie. Pierwsza obszerna prezentacja odbyła się na początku lipca podczas spotkania Grupy HM na Politechnice Warszawskiej. Na forum zamieszczam na bieżąco informację o nowych funkcjach i wersjach oprogramowania. Podczas październikowego spotkania Grupy HM na PW zostaną pokazane wszystkie moduły do Husarka oraz najnowsza wersja sterownika TFT.

Zdania na temat potrzeby korygowania S-metra są podzielone. Dla procesora nie stanowi to dużego obciążenia dlatego postanowiłem zrobić automatyczną korektę wskazań S-metra o aktualny stan tłumików i wzmacniacza wejściowego.

Od strony sprzętowej nie ma żadnego problemu z jednoczesnym włączenie dwóch tłumików (oddzielne bity sterujące na rejestrze). Muszę tylko dorobić dodatkowy klawisz w menu włączający oba tłumiki.

Koledzy z grupy od początku sugerowali tłumiki w skali co 2S, mimo to zrobiłem co 10dB sądząc że łatwiej będzie podawać siłę sygnału powyżej 59 (+10,20,30,40). Po kolejnej dyskusji na ten temat przerobię oprogramowanie na dwa tłumiki -12dB i -24dB.

Nowe ekrany zamieszczę po wykonaniu zmian w programie.


RE: Synteza SPHM DDS - SP9FKP - 10-08-2012 6:35

Ja bym głosował na 6 i 12 dB ...