HomeMade
Catalina OZ1ETU - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Catalina OZ1ETU (/thread-724.html)

Strony: 1 2


Catalina OZ1ETU - SQ9RFC - 05-02-2011 21:01

Kultowy TRX Catalina
Mam kłopot ze znalezieniem dokumentacji...


RE: Catalina OZ1ETU - SP8RHP - 05-02-2011 21:10

(05-02-2011 21:01)Jerzy_Mi napisał(a):  Kultowy TRX Catalina
Mam kłopot ze znalezieniem dokumentacji...
Witam Jerzy...
Nie jest to oryginalny opis z OZ ale wg. niego popelnilem to radio... co widac na skanach( jakies pozostalości kalafoni ) Smile)))
Plytki wtedy jeszcze malowalem Smile)),troche porysowaly dzieci ołówkiem... wtedy byly jeszcze male....


RE: Catalina OZ1ETU - SP9VNM - 05-02-2011 23:23

Jerzy, konstrukcja Cataliny jest opisana w "Konstrukcjach krótkofalarskich dla zaawansowanych" a te w formie cyfrowej (o ile nie masz książki), znajdziesz w necie.
73/72!


RE: Catalina OZ1ETU - SP8RHP - 05-02-2011 23:43

(05-02-2011 23:23)sp9vnm napisał(a):  Jerzy, konstrukcja Cataliny jest opisana w "Konstrukcjach krótkofalarskich dla zaawansowanych" a te w formie cyfrowej (o ile nie masz książki), znajdziesz w necie.
73/72!

To to co zamieściłem w poprzednim poście Smile))).


RE: Catalina OZ1ETU - SP2GOW - 14-02-2011 13:00

W dniu 14lutego 2011r. mój poniższy tekst przeniosłem z posta nr 22 dot. wątku MiniYesa.
TRX CATALINA (pisownia oryginalna) powstała niemal jednocześnie z konstr.SP5WW, jednak jest to dobrze opracowany cały TRX. Można by wykonywać ten TRX , który przy wspólnych działaniach grupy zainteresowanych kolegów da możliwość zbudowania go i uruchomienia przez nawet początkujących. Nie jest to urządzenie "topowe". Ale nie jest to również urządzenie prostackie. Budowa tego TRX-a będzie dobrym doświadczeniam i nauką radiotechniki. I w krótkim czasie da możliwość uzyskania urządzenia na przyzwoitym poziomie do zastosowania w domu i w terenie.

W dalszym ciągu znakomita część kolegów poszukuje takiej konstrukcji, w której nic już nie trzeba samamu -dostawiać -modyfikować płytek, dobierać elementów z dużą dokładnością, konstrukcji budowanych w oparciu o drogie i trudno dostępne elementy itp.

Niniejszym ponownie zachęcam do rozważenia budowy TRX-a CATALINA z pewnymi modyfikacjami (przełączane w pcz. filtry drabinkowe 8.867 kHz CW i SSB).Można też zamiast UL1042 wstawić TCA 440 i całość p.cz.objąć automatyką wg Henia SP2JQR; tor nadajnika, od mieszacza TX-a do PA QRP wg PA0DKO (również w publik. Konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych).


W tej konstrukcji można pozostawić do indywidualnego wyboru:
- VFO -oryginalne, DDS (AD najnowszej generacji), HuffPuff (kończę testowanie), czy PLL
-obw. pasmowe i Fdp z K3 (przećwiczyłem)
-jeśli bez DDS-a, licznik w/g DJ4YHF od SQ2DYL
Być może w grupie budujących znaleźliby się koledzy mający doświadczenie i chętni do wykonania, "po kosztach" i dla całej grupy, niektórych modułów, trudnych do wykonania i pomierzenia przez początkujących. Byłyby to DDS-y, filtry kwarcowe, obwody pasmowe, Fdp itp.
I niby rzecz trywialna- jeśli rdzenie ferrytowe i proszkowe to tylko f-my Amidon; i wszyskie obwody rezonansowe podstrajane trymerami, żadnych cewek strojonych (z reguły trudno osiągalnych w Polsce).
Gdyby zaszła taka ewentualnoć, że byliby chętni do budowania takiego urządzenia, miałbym nast. prośbę do kilku kolegów:

Heniu, SP2JQR
1) o opracowanie i wypraktykowanie toru nadawczego-wersja na 80m i wersja na wszystkie pasma; sygnał brany po obw. pasmowych, włącznie z PA (PA na jednym tranzystorze bipolarnym) o mocy 25W (z 24V) i odpowiednio mniejszej przy zasil. z 12V.
2) dla wersji z TCA440 (część w.cz. scalaka) zamiast UL1042 w detetektorze- opracowanie automatyki, podobnej do tej, jaką zastosowałeś do Twojej wersji SP5WW.

Zdzisław SP4HKQ- opracowanie filtrów 8-mio kwarcowych 8867 kHz dla CW(500Hz) i SSB (2,7kHz) z układem dopas we/wyj. 500 omów.

Janusz, SP4IRX - narysowanie uaktualnionych schematów i zaprojektowanie płytek drukowanych w odpowiednim programie, na podstawie uaktualnionych rysunków tych płytek, które zaprojektuję od nowa..

Po to, aby nie było problemu z dostępem do elementów (wszystko po jednej stronie) i ew. wymianą elem. itp., warto by było zastosować montaż quasi powierzchniowy, czyli elementy do montażu przewlekanego i powierzchniowego, płytki z laminatu jednostronnego,
ścieżki po jednej stronie, elementy po stronie ścieżek, żadnego wiercenia otworów. Stosuję taką metodę od pewnego czasu i stwierdzam, że jest to najlepszy system dla konstrukcji amatorskich.
Pozdr.


RE: Catalina OZ1ETU - SP4NSJ - 28-04-2020 19:10

Witam serdecznie, zamierzam do swojego sp5ww wykonać końcówkę mocy z Cataliny. Na jakie "niespodzianki" można liczyć przy budowie tego modułu? Dostępność tranzystorów itd. Czy ten wzmacniacz ruszy sterowany mieszaczem? Szukam prostej i sprawdzonej konstrukcji z płytką i opisem około 10w nie smd.


RE: Catalina OZ1ETU - SP9LVZ - 29-04-2020 11:19

Taki wzmacniacz ruszy ci bez problemu do SP5WW, ale niestety smd
https://pl.aliexpress.com/item/4000556063499.html


RE: Catalina OZ1ETU - SP7CLB - 29-04-2020 11:42

(29-04-2020 11:19)SP9LVZ napisał(a):  Taki wzmacniacz ruszy ci bez problemu do SP5WW, ale niestety smd
https://pl.aliexpress.com/item/4000556063499.html

Bardzo tanio.
A jaka jest moc wyjściowa w funkcji częstotliwości 1.8-30MHz?
Mierzył kto?


RE: Catalina OZ1ETU - SP9LVZ - 29-04-2020 12:05

Opis z testów w załączeniu, myślę że więcej osób go składało i może coś dodać na ten temat.


RE: Catalina OZ1ETU - SP7CLB - 29-04-2020 13:01

Dzięki - miałem właśnie działać QRP PA wg własnego projektu, ale chyba jednak nabędę to.
Czy można to jakoś małym nakładem środków dostosować do pasma 160m? Może już kto próbował.