HomeMade
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Skrzynka antenowa HMG-easyATU (/thread-520.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 26-03-2011 14:48

HM-DIPOL - pięknie to wyłożyłes - kawe na ławe... :-)

... wczoraj kurier przywiózł mi dwie wędki 8 metrowe :-) na dipola.... Muszę nawinąć dwa "multi-heli" ......

Musze teź eATU w końcu władować do Kanalizy i przygotować do pracy Outdoor. muszę kupić trochę kabli sterujących LAN i złożyć wszystko w całość.... i na łąkę.

Mogę zestawić dwie instalacje jednoczesnie GP i DIPOLA na dwóch masztach odległych o ~~ 20 metrów...


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP2JQR - 26-03-2011 19:18

A moze by tak zbudowac na wyzsze pasma antene profesora Gienadija Czawki, ktorej nie trzeba obracac - potrzebne sa 4 wedki i sporo ferrytu. ATU oczywiscie tez.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - TG50 - 30-03-2011 23:39

Jak zwykle skrzynka zewnętrzna ma zwolenników i wielu przeciwników. Na tym forum oraz farach klubowych znalazłem wypowiedzi broniące skrzynki wbudowane w radio oraz stwierdzenia, że tak naprawdę nie ma różnicy gdzie umieścimy ATU.
W przypadku skrzynki easyATU nie widzę żadnego problemu, skrzynka się "nie obrazi" jeśli przeciwnicy zewnętrznych skrzynek "zaparkują" ją przy swoim radiu. Konstrukcja skrzynki oraz gabaryty modułów pozwalają dość łatwo umieścić ją w innej obudowie lub zabudować do radia HM. Każdy zrobi wg. własnego przekonania i potrzeb.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 31-03-2011 14:09

Przykład zastosowanie tunera zewnętrznego

http://g8jnj.webs.com/Portable%20Vee%20Dipole.pdf


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ5PGJ - 31-03-2011 22:09

Jako sprawozdanie z testowania eATU "on air":
Przedwczoraj zestroiłem za pomocą eATU swoje 2 druty za oknem na 14MHz.
W ramach testów zrobiłem na tym 9K2UU i YB0DJ. Confused (Sam jestem zaskoczony...)

Dziwne, ale komendy M nie dają u mnie potwierdzeń takich jak opisywał Adam.
W ogóle niczego nie potwierdzają. Pozostałe działają OK. Może to sprawa time-out konwertera RS-232 na RS485.
Na szczęście oprogramowanie które napisałem korzysta wyłącznie z komendy T, która działa poprawnie.

Wszystkie funkcje oprogramowania skrzynki już mam.

Została współpraca z OmniRig i graficzny interfejs użytkownika.
W takiej właśnie kolejności. Wtedy przedstawię na forum.

Robi się ciepło, czas na zainstalowanie eATU na dachu... Razem z prawdziwą anteną..


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 31-03-2011 22:41

Zdradź co to za druty :-)
ile metrów jak rozwieszone
ile kabla do TRX - wszystko mnie ciekawi :-)
jaka moca pracowałeś


No to daleko dotarłeś. jak na pierwsze strzały....


İmage
İmage


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 31-03-2011 23:00

Jerzy, zrobiłem przed chwilą test mojej skrzynki na terminalu RealTerm z rozkazem [M] i skrzynka potwierdza wykonanie rozkazu "*" (gwiazdką). W załącznikach jest plik konfiguracyjny z rozkazami [M] do wgrywania nastaw do skrzynki oraz zrzut ekranu z terminala. W górnym oknie widać potwierdzenia w postaci linii gwiazdek. Skrzynka zgłasza się starym numerem ale jest to wersja ver.1_05.
Test był zrobiony na RS232, pozostaje sprawdzić na RS485, być może, że jest to sprawa sterowania kierunkiem Twojego konwertera.
Może jest coś nie tak w strukturze ramki np. zamieniona jest kolejność parametrów, F musi być na końcu ramki tak jak w pliku konfiguracyjnym.
Cieszę się, że skrzynka działa i widać efekty w postaci poprawnego dopasowania anteny.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - HM_DIPOL - 01-04-2011 11:16

Aby zobaczyć i zrozumieć różnicę pomiędzy miejscem podłączenia skrzynki należy wykonać i przeanalizować dwa pomiary:
1/ anteny na kilku pasmach bez fidera, analizator zapięty na antenie;
2/ anteny z fiderem np. 20m, tez na kilku pasmach;
Antena ta sama a wykresy impedancji się nie zgadzają. Jeśli mamy długi fider to możemy zrobić zwarcie na końcu i wykonać podobne pomiary. Skrzynka w radiu dostroi nam zwarty fiderCool i nawet antena jest nie potrzebna Tongue.

Niestety aktualnie nie mam analizatora, może ktoś mógłby zamieścić taki pomiar dla porównania.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 01-04-2011 13:24

:-) postaram się zrobic.. tak się składa że mam chyba wszystkie niezbędne elementy ;-)

a w tym temacie to powinniśmy kontynuowac bardziej chyba tu
http://sp-hm.pl/thread-452-post-7218.html#pid7218
chociaż co prawda jest o pionowych ... ale związane z zagadnieniem.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ5PGJ - 01-04-2011 20:00

Jarek,
Jeśli chodzi o parametry mojej anteny: 2 x 20m PKL-ki, na końcu sznurek podwiązany do latarni na osiedlu. Kable wypuszczone z okna na 7 piętrze. Miejsce zasilania anteny: parapet - kable przytrzaśnięte oknem.
Fider krótki - jakieś 1m do skrzynki, a od skrzynki ok 5m do TRXa.
Moc 100W (mam FT450).
Kierunek: północny wschód.
Myślę, że te osiągi na 14MHz to skrzyżowanie szczęścia i dobrej propagacji.

Erwina z Jakarty słychać było doskonale, ale on ma kierunkową antenę - można sobie zobaczyć na qrz.com.

A moje początkowe próby zestrojenia anteny na 14MHz za pomocą skrzynki były nieudane. Nawet trochę zaczynałem wierzyć, że się nie da... :-)

Wasze uwagi dużo mi pomogły. Uwaga, że niewprawna intuicja podpowiada na ogół odwrotnie okazało się pożyteczną prawdą! :-)

Adam, dzięki że sprawdziłeś. Pewnie to specyfika RS485, której nie do końca czuję. Wyjąłem skrzynkę z rury i poobserwuję diody czy programuje. Program powinien jednak sprawdzać czy komenda została przyjęta. W końcu to forma diagnostylki...