HomeMade
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Skrzynka antenowa HMG-easyATU (/thread-520.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP8RHP - 24-12-2010 2:19

(24-12-2010 0:59)sp5fcs napisał(a):  .... Moim zdanie skrzynka eATU powinna pozostać prostym nastawnikiem a cały proces decyzyjny powinien być realizowany w kolejnych wersjach konsoli sterujących lub poprzez oprogramowanie na PC.
Dziękuję Kolegom budującym i testującym eATU za uwagi mające na celu dopracowanie konstrukcji oraz dodania nowych funkcji.

Witam Adam...
Jak widac jest 01.02 , troche sie zaniedbalem ale to ze wzgledu na przerobke moich anten UKF na nowy maszt. Pierwsza wersja byla w D6 teraz jest w C# i co ciekawe obie wersje dzialaja lepiej na PC < 400MHz.. czyli wolniejszych , dlaczego???.Juz tak myslalem ze kompilatory Borlanda sa optymalizowane na slabsze PC-ySmile)) Na PC IV 2G po 5-10 odpaleniach wywalaja bledy...moge zapodac je .Smieszne co ???.kiedys spotkalem sie z takim zjawiskiem ze trzeba bylo "spowolnic prace". Jak to wytlumaczysz???.Nie opublikuje sterowania eATU na PC dopoki nie przejde tego tematu.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ5M - 27-12-2010 22:37

Witam,
Jestem zainteresowany tą konstrukcją a jeszcze bardziej jej działaniem.
Czy w związku z tym są już jakieś konstrukcje uruchomione i działające?
Jeśli tak, to proszę napisać o tym kilka słów, jakie anteny stroicie tą skrzynką, jak się stroi 160m?

Mariusz, sq5m


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ4RNF - 28-12-2010 2:19

Ja właśnie zbliżam się ku końcowi. Mam pytanie odnośnie elementów wokół układu 75176. Na schemacie nie są oznaczone. Czy to mają być transile 6V8, kondensatory 100n i rezystor terminujący wejścia A i B 120om?


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 29-12-2010 0:10

RS485
Transile zabezpieczające na liniach RS485 mogą być 6V8, 11V lub 15V, dwukierunkowe 600W. Szeregowo w linie należy wlutować bezpieczniki SMD lub małe rezystory np 4,7 om jako element zabezpieczenia. W przypadku pojawienia się przepięcia i zadziałania transila elementy te powinny "odciąć" linię od sterownika.
Przy małych prędkościach oraz krótkich liniach (do 100m) nie musimy dawać terminatorów. Element SMD przy nogach 6,7 to kondensator ceramiczny 1nF do eliminacji w.cz. z linii. Terminator możemy wpinać bezpośrednio w złącze równolegle do linii transmisyjnej.
Oprogramowanie oraz interfejs RS485 jest w trakcie testowania dlatego proponuję na początek sterowanie poprzez RS232.

Prototyp PCB
Dziękuję kolegom za uwagi do wykonania pcb. Kilka uwag:
- przekaźniki na płytce pojemności są na styk ale u mnie HF115F wchodzą bez problemu, nawet jest mały prześwit (ostatnie zdjęcie);
- otwory są dość ciasne, taki był zamiar przy druku jednostronnym, lepiej się lutuje;
- otwory pod transile i pod diody są za małe, trzeba je rozwiercić;
- płytka jest lekko za szeroka (pozostałość po nacinaniu) dlatego należy ją doszlifować aby lekko wchodziła do rury 75mm;
- diody LED w obudowach 3mm zgodnie z rysunkiem na druku.
- ze względu na sztywność lepszy byłby laminat 2mm + dodatkowe łączenie w środkowej części pcb;
Jest kilka elementów do poprawy ale jak na prototyp nie jest tak źle.

Rdzenie T-94
Płytka została tak zaprojektowana abyśmy mogli zastosować również większe rdzenie typu T-94. Na zdjęciach moja wersja eATU na takich rdzeniach. Przy okazji wykonałem inne wartości indukcyjności (T80-0,15uH, T80-0,31uH, T80-0,62uH, T80-1,25uH, T80-2,5uH, T94-5,0uH, T94-10uH, 2*T94-20uH), większy zakres nastaw w górę.

Tak samo możemy zmienić szereg nastaw kondensatorów wg naszych wymagań, u mnie (5, 10, 20, 40, 80. 160, 320, 640).
Sekcje:
5pF (10+10), 10pF (10+10)||(10+10), 20pF (22+22)||(22+22) wybrane 20p, 40pF (82+82) wybrane 80p
80pF (82+82)||(82+82), 160pF (330+330) wybrane 320p, 330pF (330+330)|| (330+330), 640pF (680+680)||(680+680) wybrane 640p
(+) szeregowo, (||) równolegle.

Taka konfiguracja wymaga tylko 5 wartości kondensatorów, zapewnia szeregowe łączenie w celu podniesienia napięcia przebicia.
Kondensatory 500V łączone szeregowo, szeregowo/równolegle. Jak to ma być skrzynka dedykowana do anteny to również sekcje L, C mogą być wykonane pod indywidualne potrzeby anteny np. większe indukcyjności lub mniejsze pojemności do precyzyjnego strojenia.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 29-12-2010 17:38

Płytka PCB nie jest za szeroka :-) po prostu podczas wsuwania PCB lekko ściskamy rurę.

Byc może w marcu będę miał rurki 75 mm 40 cm dwustronnie kielichowane.... dam znać jakby co...

Obecnie w środek długości PCB faktycznie przydały by sie małe dystanse... jak ktoś nie ma pomysłu ... uciąć ~~ 8mm GLUTA na ciepło... podgrzać koniec zapalniczka i przykleić do PCB

/swj


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ4RNF - 29-12-2010 19:17

Ja przekaźniki HF115F zakupiłem u Piekarza; wchodzą luźno, nawet z lekkim zapasem. PCB mieści się w rurze 75mm na styk-to według mnie lepiej. Faktycznie przydało by się dodatkowe łączenie po środku pcb. U mnie laminat jest lekko wygięty ale to już tak fabrycznie było Wink

Wybrałem RS485 bo taki konwerter mam pod ręką.
Jak tylko dojdą driveryz TME rozkładam wędkę na balkonie i testy w realu...
Teraz się trochę bawię na stole, tymczasowo sterowanie mam w wersji analogowej Smile a mimo tego dało się dziś usłyszeć UA3 na żarówce Big Grin Bez analizatora jednak ciężko byłoby działać.

[attachment=2151]


Update:
Skrzynka gotowa do pracy:

[attachment=3008]

[attachment=3009]


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 29-12-2010 21:57

Łukasz, gratuluję szybkiego poskładania nowej "zabawki".
Okazuje się, że rury różnych producentów mają różne średnice wewnętrzne (inne grubości ścianki).
Dla bezpieczeństwa możemy tak jak napisał Jarek dorobić jakiś pasywny dystans, u mnie taką rolę spełnia zamek opaski zaciskowej na rdzeniu (zdjęcie).

Na kolejnym zdjęciu brakująca część interfejsu RS485, chwilowo odręcznie.
W samym sterowniku zabezpieczenie jest bardzo skromne. Przy długich liniach powinniśmy wykonać dodatkowy moduł z pełnym zabezpieczeniem nie tylko transmisji ale i przewodów zasilających. Ja stosuję takie moduły w każdej puszce połączeniowej do łączenia okablowania. To samo dotyczy zabezpieczenia drugiego końca kabla przy radiu.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 29-12-2010 22:22

(29-12-2010 19:17)SQ4RNF napisał(a):  ...Bez analizatora jednak ciężko byłoby działać.

hmmm co to tam pomarańczowe leży po lewej ???

Jak chcesz mogę ci wrzucić na FORUM program do MAX6 którym będziesz mógł testować eATU :-)

PC====MAX6(ps2)>>>>RS485>>>>>>>>>eATU

i klawiszami sterujesz L C .... a dodatkowo MAX6 pracuje przezroczyście i można także z hyperterminala sterować... - taka DUALNOŚĆ...

transceiver 485 wpisany do portu PS2 i mamy też sterowanie nadawaniem 485

cdn...
no to trochę na pożarcie - na koniec roku

źródła mojej wersji programu do eATU i MAX6 (jako manipulatora)

Programy są proste w budowie - bo takie miały być na potrzeby testowania eATU

[attachment=2158]


============================

Najprostszy manipulator do programu "Adama" - bez użycia dekoderów można wykonać:
- MEGA8
- dwa potencjometry obrotowe liniowe A
- kilka przycisków funkcyjnych (save read itd...)
- LCD by sie przydał.. :-)

Odczytujemy za pomocą ADC pomiar napięcia zpotencjometru i wysyłamy do eATU jako konkretną nastawę L C

Można zrobic tak że :
- potencjometr C środkowej pozycji oznacza C=0
- jak kręcimy na prawo to C rośnie i jest po prawej stronie cewki
- jak kręcimy na lewo to C rośnie i jest po lewej stronie cewki
- potencjometr L .... działa tradycyjnie w zakresie pełnego obrotu
- na LCD pokazujemy nastawę i inne informacje


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 02-01-2011 1:55

Jarek, sterownik konsoli domowej jest prawie gotowy na bazie mini komputera.

Mini komputer QRP

W wątku jest schemat oraz prosta do wykonania płytka, soft jest prawie gotowy, muszę sprawdzić tylko komunikację z eATU. To również dobra platforma do zabawy w Bascomie z własnymi programami.
Sterownik ma LCD 2*16 znaków, 7 klawiszy funkcyjnych, kanał szeregowy, może obsługiwać dwa enkodery oraz 6 wejść analogowych.
Na początek zrobiłem obsługę nastaw L oraz C za pomocą klawiszy.

Sterownik ma wolne przetworniki ADC oraz preskaler przez 10 co pozwala mierzyć częstotliwość KF oraz obsługiwać dane z mostka SWR.
Daje to możliwość robienia prób z prostymi algorytmami strojenia automatycznego.

Konsola domowa na bazie mini komputera QRP:
- pomiar mocy, pomiar SWR, dodam zobrazowanie częstotliwości;
- aktualne nastawy C[0...255], L[0...255];
- wysyłanie ramek z nastawami po każdej zmianie wartości;

Klawisze pod opisem wartości [-] C [+].......[-] L [+];
Jeden klawisz do zmiany podłączenia C.

Zd.1 - ekran z pomiarem mocy i SWR-a
Zd.2 - menu konfiguracji konsoli (INI-inicjowanie konfiguracji, PWR-kalibracja pomiaru mocy, DIV-ustawienie preskalera, A1-adres skrzynki)
Zd.3 - pomiar częstotliwości, pomiar SWR, nastawa C, nastawa L
Zd.4 - ekran po zamianie miejsca podłączenia kondensatorów


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - HM_DIPOL - 03-01-2011 19:17

Mam prośbę, może przenieść sterowanie kierunkiem rs485 na inny pin procesora bo są problemy z blokowaniem procka, mój programator go nie rusza i mam już kilka AT8 do odblokowania.

Konsola wydaje sie prosta do wykonania, jest szansa na jakiś wsad do procka aby to potestować ?
Czy ta konsola będzie pracowała na RS232 oraz na RS485?
Mam zewnętrzny miernik SWR ale ciekawi mnie czy trwają jakieś prace nad układem pomiarowym ?

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, ciekawych pomysłów oraz kolejnych udanych konstrukcji dla wszystkich sympatyków HM.