HomeMade
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Skrzynka antenowa HMG-easyATU (/thread-520.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ4AVS - 21-12-2010 12:52

Chciałem zwrócić uwagę jak prosto zrobić automat z tej skrzynki przy minimalnej ilości prac, może z nieoptymalnym algorytmem strojenia ale jednak prosty i tani.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 21-12-2010 13:48

:-) Rafał - zrób test z eATU - lub zwykłym ATU - to co opowiadałem to zrozumiesz że algorytm to nie takie proste ... i znalezienie dołka to nie wsztstko . bo dołek może być fałszywy albo nie optymalny... potem trzeba pomyszkowac wokół niego .. jest kilkafaz strojenia....ale to ... zagadnienie na następny temat...


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ4AVS - 21-12-2010 13:53

Jarku ja o tym wiem, tylko podałem najszybsze rozwiązanie na atu dla tych co chcą mieć na szybko atu. Nie pisałem że to rozwiązanie optymalne wiem po co ma być detektor fazy ;-)


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - HM_DIPOL - 21-12-2010 14:02

(19-12-2010 12:57)sq4avs napisał(a):  Henryku a kto odpowiedział na mój post z uwagami o strojeniu i dopasowaniu, ja rzuciłem swoje przemyślenia, teraz czekam na innych.

Rafał, chętnie bym odpowiedział, tylko nic z tego pasta nie zrozumiałem Blush.

Jeśli ten wariant skrzynki nie spełnia Twoich potrzeb to nie rzucaj przemyśleń, nie czekaj na innych, bo samo to się nie zrobi. Zrób własną wersję AVS_ATU i pokaż na forum, Jarek zrobił własny soft do eATU, dał do testów i jest OK.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ4AVS - 21-12-2010 14:25

Henryku nie czytasz postów a odpisujesz, cytuję Ciebie.

Wszyscy czekają na konsolę z Twoim układem pomiarowym i rozwijania rodzimej konstrukcji.

Przeczytaj na stronie 14 pierwszy post w nim jest zawarte moje pytanie co do układu pomiarowego. Powtarzam że automat podałem jako ciekawostkę i później niż te pytanie. Ciekawostkę którą możesz zrobić szybko i działa, nie wypowiadałem się na temat algorytmu. Wiem jedno działa bo jeden z Kolegów zrobił. Cóż sposób optymalny strojenia nie jest bo mierzy tylko swr no i algorytm.

Adam napisał
Rafał, nie przewiduję rozbudowy sterownika eATU o automatyczne strojenie.

W takim wypadku nie ma sensu budować bardziej rozbudowanego układu pomiarowego. Chyba w takim wyypadku można opracować nową wersję automatyczną bazującą no tej skrzynce. Wydaje mi się, ze osoby kibicujące skrzynce podzieliły się na dwie grupy, skrzynka manualna i automat. Ja zaliczam się do drugiej grupy.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP4HKQ - 21-12-2010 14:59

Czytanie naszego forum staje się coraz bardziej "upierdliwe". Posty są nie na temat. Takie "bicie piany". Niektórzy z forum zrobili trybunę swojej wiedzy i elokwencji. To jest konkretny temat HMG-EasyATU. Jest schemat, projekty płytek. Ktoś (także ja) przeglądając forum chcę się dowiedzieć czegoś konkretnego na dany temat i wpisy powinny dotyczyć dokładnie tego co w temacie. A tu więcej niż połowa postów to jakieś luźne uwagi i propozycje nie związane z tematem. Ja jak nie mam nic do powiedzenia w temacie, to nic nie piszę, a jak uważam, że mam ciekawy temat, to zakładam nowy watek. Przy takim podejściu będzie porządek. Temat jest dla tych co budują HMG-easyATU, mają z czymś problem to pytają, a czytelnik wie jak pomóc, to odpowiada konkretnie i na temat.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP3SWJ - 22-12-2010 2:17

Konkretne pytania:


Kto buduje skrzynkę ? - będzie wiadomo jakie jest praktyczne zainteresowanie.


Kto jakim trybem PRACY jest zainteresowany ?

Ja - na tym etapie:
- typowa skrzynka zewnetrzna
- Sterownk ręczny ( wstelnie MAX6 podpiąłem )
- pomiar SWR z radia ( CAT )
- Docelowo sterownik Ręczno-Automatyczny
- Zbuduje CPU + LCD + dwa encodery ( L C ) + (wirtualna skrzynka)
- Możliwe że LCD zastosuje 240x128 z ekranem dotykowym :-)

... A jak mi odbije to sterowanie L C zrobie z ekranu dotykowego... przesuwanie palcem X-Y ( odpowiednio L-C) ...

Chwilowo temat odłożony na bok - bo nie mam anteny na balkonie :-( przed nowym rokiem wracam do eATU.

Obecnie eATU spełnia moje oczekiwania - z małym wyjątkiem - powinno byc 10 bitów dla komfortowego strojenia C ( precyzyjnego ) 2,5 pF było by lepiej... 10 pF nie trafia da dobrze.. 'w cel"

Ale właśnie eATU po to powstało by takie wnioski móc wyciagać.

DLa przypomnienia - jak szybko przez RS232 można sterować przekaźnikipo 2400bps


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - HM_DIPOL - 22-12-2010 13:32

Też składam eATU:
- stacjonarna do ramki 84m zawieszonej pooziomo;
- w tej wesji spełnia moje potrzeby, bez automatu;
- do sterowania idealny byłby soft na PC (miernik SWR już mam);
- przy antenie stacjonarnej mogę dobrać nastawy na pasmach i zmieniać wg potrzeby. Soft, to najtańsze, najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

Można kiedyś pomyśleć o automacie ale w tej wersji eATU jest "o niebo" lepsza niż obecny balun 50/200. Jarek, może te dwa dodatkowe bity pojemności poprawią precyzję ale ja mam teraz jedno dopasowanie 1/4 na wszystkich pasmach i też jakoś pracuję. Skrzyka eATU daje na wejściu dodatkowe 130tys. nastaw więc jest więcej niż OK!!!
Jak ktoś nie widzi różnicy niech dalej pracuje na balunach.


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ9NJE - 22-12-2010 19:31

Hej!

Ja sobie tak od początku po cichu śledzę projekt eATU i mu kibicuję. Jestem zainteresowany budową, ale ze względów czasowych dopiero w nowym roku, prawdopodobnie w lutym...

Jak na razie wydaje mi się, ze najwygodniej by mi się używało tej skrzynki jednak za pomocą osobnego sterownika-manipulatora. Komputer jest fajowym i bardzo uniwersalnym przyrządem, ale jak przychodzi co do czego, to jak dla mnie dwie gałki biją ergonomią te wszystkie myszki i klawiatury na głowę.

W tej chwili nie zależy mi specjalnie na automatyce, skrzynka miałaby u mnie pracować raczej z jedną, mało zmienną anteną. Okresowe ręczne podstrajanie do skompensowania zmian temperaturowo pogodowych itp. nie powinno raczej stanowić problemu. Ogromnym za to ułatwieniem będzie wyposażenie skrzynki w pamięć ustawień, choć wydaje mi się, że ta funkcjonalność powinna być raczej zaimplementowana w sterowniku domowym.

Dobrym pomysłem chyba byłoby zabudowanie prostego miernika SWR w module zdalnym, chociaż zaproponowane przez Jarka wykorzystanie pomiaru z radia za pomocą CATa jest dla mnie też OK.

Być może w ogóle najprostsze i najsensowniejsze byłoby napisanie małego softu na komputer, który przez CATa sterowałby radiem (ustawienie QRG, włączenie nadawania, odczyt SWR) i za pomocą domowego sterownika przestrajał skrzynkę i zapisywał ustawienia. Byłby to pewnie też wygodny sposób testowania algorytmów do automatu. No ale to już Jarek zdaje się też proponował....

Uff, dużo tego wyszło, a właściwie chciałem tym postem po prostu wyrazić swoje zainteresowanie projektem!

Przemek


RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 24-12-2010 0:59

W pierwszym etapie realizacji skrzynka easy ATU została zaprojektowana jako zdalny nastawnik dopasowania do anteny bez pomiaru oraz automatyki nastaw. Przy użyciu terminala, dedykowanego softu lub prostej konsoli mamy coś w rodzaju skrzynki manualnej ale z dopasowaniem przy antenie.

Na potrzeby kolejnych etapów zamieściłem na druku skrzynki klasyczny mostek do pomiaru SWR-a. Mostek możemy wykorzystać do zdalnego pomiaru lub po odcięciu od druku eATU umieścić go w domowej konsoli. Wykonanie prostej konsoli z pomiarem mocy, SWR-a i częstotliwości nie jest takie trudne i przy odrobinie chęci do współpracy taka konsola dawno mogła powstać.
Po świętach postaram się zamieścić projekt prostej konsoli z dwoma enkoderami do sterowanie skrzynką eATU oraz podstawowymi pomiarami. Da nam to autonomiczny zestaw pozwalający na pomiary, dobieranie optymalnego dopasowania oraz zapisywanie nastaw w pomięci eATU.

Czy dojdziemy kiedyś do automatu ?
Wszystko zależy od stopnia rozbudowy i możliwości domowej konsoli. Jeśli uda się dopracować układ pomiarowy oraz algorytmy strojenia to czemu nie. Moim zdanie skrzynka eATU powinna pozostać prostym nastawnikiem a cały proces decyzyjny powinien być realizowany w kolejnych wersjach konsoli sterujących lub poprzez oprogramowanie na PC.
Dziękuję Kolegom budującym i testującym eATU za uwagi mające na celu dopracowanie konstrukcji oraz dodania nowych funkcji.