HomeMade
kluczowanie CW - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: kluczowanie CW (/thread-3830.html)

Strony: 1 2


kluczowanie CW - SQ9RFC - 09-03-2020 22:37

Jakie spotkaliście najlepsze tranzystorowe układy formowania / kluczowania sygnału CW. Spotkał ktoś kluczowanie gdy nośna jest w zerze?


RE: kluczowanie CW - SP9LVZ - 10-03-2020 17:47

W DOB-80 jest kluczowanie nośnej na 47HC132, co prawda nie w "zerze sinusoidy", ale sygnał na IFR510 idzie od "zera cyfrowego"... proponuję złożyć TX i posłuchać kluczowania. W załączeniu schemat i obraz ścieżek, druga strona płytki jest masą...

[attachment=16058]
[attachment=16059]


RE: kluczowanie CW - SP6LUN - 10-03-2020 17:47

Myślę, że takie kluczowanie jest w tym przypadku zbędne. Sygnał cw i tak musi mieć odpowiednią obwiednię ( przynajmniej czas narastania i opadania ), bo inaczej będzie wystawać poza pasmo 200Hz. Kluczowanie zgodne z fazą nośnej przydaje się np przy radarach i innych pomiarach.


RE: kluczowanie CW - SQ9RFC - 10-03-2020 20:31

Ja podkreśliłem, że chodzi mi o kluczowanie tranzystorowe. Układ DOB znam - zrobiłem to radiu.
No właśnie obwiednia ... Na forum był przerabiany problem harmonicznych sygnału sinusoidalnego kluczowanego w zerze sinusoidy. W tym jednym, jedynym przypadku nie pojawiają się harmoniczne. Główny prążek się pojawia i znika w takt kluczowania. To nie jest mieszanie częstotliwość nośnej i i częstotliwości kluczowania. Prążki, te które widzimy często na SDR przy kluczowaniu wynikają z tego że klucz włącza sinusoidę gdy ta ma jakąś wartość. Tę wartość z matematycznego punktu widzenia musimy osiągnąć w nieskończenie krótkim czasie, a nieskończenie szybkie narastanie zbocza to nieskończona ilość harmonicznych. Jeśli by się udało kluczować w zerze, to nie byłoby potrzeby kształtowania obwiedni.


RE: kluczowanie CW - SQ5KVS - 10-03-2020 22:52

I tu się zdziwisz bo znacznie szersze widmo jest gdy włączasz nośną w zerze sinusa niż nadajesz zboczu narastającemu kształt połówki gausa o czasie narastania np milisekundy.

I jak zwykle symulacja. UWAGA kolory na widmie są odwrotne niż na wykresach, zauważyłem jak zamieściłem, a to może niektórych wprowadzić w błąd.. Smile
[attachment=16060]

Zagadnienia na dziś: Splot sygnału, analiza fourierowska.


RE: kluczowanie CW - SP5MX - 10-03-2020 23:23

to jeszcze taki eksperyment myślowy: jak szerokie widmo ma wycięta połówka sinusoidy? zaczyna się w zerze i kończy się w zerze ...


RE: kluczowanie CW - SQ5KVS - 10-03-2020 23:38

To jest pytanie do mnie?
Bo jak do Jerzego to Jerzy nie czytaj teraz:
Jak pomnożenie (splot) widma prostokąta o okresie trwania 1/2 okresu sinusoidy (czyli np dla sygnału 10MHz to będzie 50nS) i widma tego sinusa

Czyli dość szeroko Big Grin


RE: kluczowanie CW - SP5MX - 11-03-2020 7:33

Karol, o to mi chodziło, ponieważ intuicyjnie wydawać by się mogło że widmo będzie wąskie a jest zupełnie inaczej.

pozdr.


RE: kluczowanie CW - SP9LVZ - 11-03-2020 17:51

Jerzy, mi jakoś wydaje??? się, że popełniasz błąd w rozumowaniu. Kluczowanie sygnału telegraficznego nie odbywa się w zerze sinusoidy, bo jak kluczujesz CW na przykład w obwodzie tranzystora (emitera) to nie masz przejścia przez zero sinusoidy, bo prąd w tranzystorze nie płynie jako przemienny, co najwyżej spada do zera. Jest "dołek" sinusoidy przy najmniejszym prądzie i "szczyt" sinusoidy przy największym prądzie. Prąd przemienny pojawi się dopiero po oddzieleniu składowej stałej kondensatorem na odbiorniku, ale chyba nie w tym miejscu chcesz kluczować?. Nie wiem zatem czy powyższe rozważania teoretyczne można przełożyć na rozwiązanie praktyczne. Nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania, nie wiem czy w praktyce takie coś by się sprawdziło. Należało by się raczej zastanowić czy da się tak kluczować (CW) tranzystor, żeby włączać go w "dołku" prądu... w takt kluczowania.
[attachment=16061]


RE: kluczowanie CW - SP9LVZ - 18-03-2020 16:12

Widzę, że po moim wpisie temat zdechł. Przemyślałem i jest możliwość wykonania wzmacniacza, gdzie sinusoida przechodzi przez "zero", ale nie wiem jak wychwycić ten moment żeby rozpocząć kluczowanie, dodatkowo też w "zerze" trzeba by skończyć kluczowanie.