HomeMade
Filtr antenowy - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/forum-48.html)
+--- Wątek: Filtr antenowy (/thread-3743.html)

Strony: 1 2


Filtr antenowy - SP9RQA - 25-10-2019 14:39

Dzień dobry.

Zdecydowanie mikrofale to nie moja działka ;-), ale jak mus to mus.

Otóż mam modem GSM 800/1800 do którego jest dedykowana antena:
http://www.chinmore.com/product-Antenna-GSM-UMTS-LTE,-1--EG-3623.html

Całość została przebadana w odpowiednim laboratorium i wynik badań wykazał
przekroczenie harmonicznej na 2.7GHz (3-cia harmoniczna od 900MHz).

Na laminacie miałem przewidziane pola pod pi-filtr, więc w RFsim99 obliczyłem filtr
na ok. 2.2GHz (1.5pF-7.5nH-1.5pF), aby pozbyć się harmonicznych z zakresu 2.7GHz.
Przynajmniej takie było założenie...

Niestety przy ponownym badaniu okazało się, ze filtr nie dość, ze nic nie poprawił to jeszcze pogorszył sytuację o kilka dB i to na tyle, że mam przekroczoną emisję też na 1.8GHz.

I teraz pytanie, czy filtr został źle zaprojektowany, bo może trzeba tam jeszcze coś innego uwzględnić niż tylko impedancję, czy też może użyte elementy mają kluczowe znaczenie?

Patrząc w RFSim na ch-kę filtru to widać, że zaczyna on się już "psuć" od ok. 1.2GHz, a przy 1.8GHz ma już ok 1.5dB spadku co na pewno nie jest pożądane, ale jeszcze mieści się w paśmie przenoszenia filtru. Być może już to wprowadza niedopasowanie filtru? Ale w takim razie powinno mi wyciąć 2.7GHz, a tak się nie dzieje.

Proszę speców od mikrofal o wypowiedź w tym temacie.

W załączniku pierwsze badanie bez filtru, a drugie z filtrem dla 1.8GHz.


Pozdrawiam


RE: Filtr antenowy - SP2JQR - 25-10-2019 16:06

Filtr, który obejrzałem na zdjęciu na tej płytce zrobiłbym trochę inaczej. Pojemności kondensatorów filtru PI podzieliłbym na cztery i dał po dwa kondensatory po każdej stronie ścieżki. Cewkę też wykonałbym w postaci cienkiej długiej ścieżki, jeśli trzeba ukształtowanej w meandrę. Cewka skupiona może mieć własny rezonans, który spowoduje, że filtr nie będzie miał tłumienia ani dopasowania. Kondensatory też można projektować jako placki miedzi (poszerzone ścieżki) Ścieżki poza filtrem muszą mieć 50 omów, jeśli nie mają to będzie niedopasowanie. Obecnie nie siedzę w tych tematach, ale są specjalne programy, które takie paskowe filtry projektują, może ktoś podpowie czym to można zrobić.

Program RFSim jest fajnym narzędziem, ale rzeczywiste elementy mają cały zestaw RLC i bez dokładnych danych danego elementu symulacja nie koniecznie będzie zgadzała się z rzeczywistością.
Gotowe filtry są też dostępne na chińskich portalach handlowych, może prościej będzie coś takiego dokupić.


RE: Filtr antenowy - SP3SUZ - 03-11-2019 16:41

Moim zdaniem zostawić ten filtr w układzie paralelnym czyli jak na rysunku to źle. Zaekranuj go od góry i z dołu szczelnie to powinno sie poprawić. Poza tym każde urzadzenie wpięte w linie mikrofalowa powoduje powstanie "dodatkowych" harmonicznych na wyższym poziomie ponieważ filtrujesz te właściwe harmoniczne czyli o pewien procent osłabiasz. Teraz te "niefiltrowane" poprzez takie działanie na zasadzie "hulaj dusza" podnoszą poziom bo filtr zasadniczo ich nie obejmuje. Mało tego pojawia się przeszkoda i to na niej pojawiają się te 2,7 GHz. Zaekranuj to i wtedy pomierz jeszcze raz. Poza tym dużą role odgrywa długość linii zasilającej pomiędzy filtrem a źródłem sygnału. czy przypadkiem poprzez dodanie filtru długość się nie "zrobiła" rezonansowa na 2,7 GHz?? Sprawdź to.


RE: Filtr antenowy - SP9RQA - 03-11-2019 19:28

Tak przewidział producent modemu z tym filtrem.
http://dl.btc.pl/kamami_wa/ug95_hd.pdf (str. 50)


RE: Filtr antenowy - SP9BSL - 03-11-2019 21:31

Witaj,
linię mikropaskową policzysz kalkulatorem online lub tym z KiCada. To jest najprostsza część zadania jeśli oczywiście znasz parametry laminatu. Z filtrem mikropaskowym jest gorzej bo to wymaga już dosyć dużej ilości obliczeń (np. aproksymacja chebyscheva a potem konwersja do wersji mikropaskowej). Z doświadczenia dodam że symulacja w RF sim działa, problemem jest przeniesienie modelu teoretycznego z symulacji do rzeczywistości - przy tych częstotliwościach indukcyjność nieumiejętnie poprowadzonych ścieżek zaczyna odgrywać ogromną rolę.
Do symulacji rzeczywistego układu polecam program Sonnet (symulator w oparciu o równania Maxwella), ma bardzo fajny tutorial i jest darmowy dla niewielkich układów, sprawdzałem filtry w nim zaprojektowane do 6GHz i działały zgodnie z założeniami. Pamiętaj także o rezonansach obudowy które na tych częstotliwościach potrafią napsuć nerwów...

Tak nawiasem mówiąc to układ który jest pokazany w pdfie który podlinkowałeś nie służy do filtracji a do dopasowania impedancji anteny...

Zobacz sobie jak praktycznie wygląda filtr LPF dla 1.8GHz tutaj - punkt 3. First mixer.


RE: Filtr antenowy - SP7VMZ - 24-12-2019 12:27

(03-11-2019 21:31)SP9BSL napisał(a):  Zobacz sobie jak praktycznie wygląda filtr LPF dla 1.8GHz tutaj - punkt 3. First mixer.


Oj coś Sławku nie tak ze stroną.
Strona może zawierać szkodliwe oprogramowanie

Firefox zablokował tę stronę, ponieważ może one próbować nakłonić do instalacji programów, które mogą zaszkodzić Twojemu przeglądaniu (np. zmieniając stronę startową lub wyświetlając dodatkowe reklamy).

Na podstawie danych dostarczanych przez Google Safe Browsing.



RE: Filtr antenowy - SP6AUO - 24-12-2019 12:49

U mnie tak wygląda 1-sza strona.Brak jakiejkolwiek informacji o szkodliwości strony.
[attachment=15768]


RE: Filtr antenowy - SP6FRE - 24-12-2019 13:34

Witam!

Niestety, ta strona jest prawdopodobnie na "czarnej liście" stron aktualnie zawierających szkodliwe oprogramowanie lub mających takie oprogramowanie w przeszłości ale nikomu nie zależało aby zdjąć stronę z tej listy (czasem jest to odpłatne).

[attachment=15769]

Oczywiście, każdy może wejść tu na własne ryzyko, dla stacji z linuxem ryzyko jest niewielkie ale użytkownikom windows odradzam!.

Sławku, Andrzeju - u Was strona się otwiera bo dodaliście ją już do wyjątków w przeglądarce lub macie już nieproszonego i nieprzewidywalnego gościa :-(
Być może macie starą wersję przeglądarki, która nie ma funkcji alertu w takich wypadkach? Polecam Firefox-a lub Operę w najnowszych wydaniach.

L.J.


RE: Filtr antenowy - SQ8MVY - 24-12-2019 13:46

Wszystkie dzisiejsze przeglądarki otwierając witryny, które nie mają szyfrowania ( protokół https ), sygnalizują je jako witrynę niebezpieczną. Jak ma się pewność co do odwiedzanej witryny, to wystarczy dodać ją do listy wyjątków przeglądarki i będzie ok.


RE: Filtr antenowy - SP6AUO - 24-12-2019 14:07

Nie,nie,nie.
Mam zainstalowaną pełną wersję programu ESET NOT32 Antywirus
i czasami dostaję informację o niebezpiecznych stronach.
Gdybym dostał info o zagrożeniu to na pewno bym jej nie otwierał.
Dla mnie ta strona jest czysta.Oto mój antywirus
[attachment=15774]