HomeMade
Akumulatory LiPo - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Akumulatory LiPo (/thread-3658.html)



Akumulatory LiPo - SQ4AVS - 23-06-2019 20:58

Może Koledzy wiedzą czy można ładować akumulatory LiPo (dwa szeregowo połączone) napięciem 8,4V. Pojawia się coraz więcej ładowarek o napięciu wyjściowym 8,4V w tym tak znanych producentów jak Texas Instruments bez funkcji balansera. Czy istnieje ryzyko uszkodzenia akumulatorów? Mam swoje przemyślenia ale chcę znać zdanie innych.


RE: Akumulatory LiPo - AdamC - 24-06-2019 8:29

Ładowarka może nie mieć balansera, równie dobrze może być zabudowany w ogniwach.
Przy idealnych ogniwach nie trzeba balansera, tylko to zbyt piękne aby było prawdziwe.
Różnica napięcia o ok 50mV między ogniwami może stanowić ok 20% w naładowaniu.
Według mnie z balasnerem i bezpieczniej, i dłużej ogniwa pożyją.


RE: Akumulatory LiPo - SO6R - 24-06-2019 16:31

Dokładnie jak mówi AdamC.
Po iluś tam ładowaniach pakiet zazwyczaj się "rozjedzie" a przeładowanie powyżej 4.25V/cela grozi zapłonem....nie warto ryzykować.
W modelarstwie widziałem już przypadki spektakularnych pożarów. Modelarze często przechowują/ładują pakiety LiPol w workach z włókna szklanego (tak na wszelki wypadek).
Zdecydowanie z balancerem wbudowanym w pakiet, zewnętrznym lub zintegrowanym z ładowarką.

Pozdrawiam

Darek


RE: Akumulatory LiPo - WIKTG - 24-06-2019 18:22

Ja stosuję od dłuższego już czasu najprostszy "balanser", czyli pięć diód Zenera 4,3V małej mocy łączonych równolegle na ogniwo i jak do tej pory nic nie eksplodowało, a akumulatorki spisują się już ze trzy lata bez zarzutu. Używam ogniw z rozbiórek baterii do laptopów. Oczywiście diody od strony ładowarki, a nie na stałe do ogniw, bo prąd upływu do jakichś 3,9V w tych zenerkach jest dość znaczny.


RE: Akumulatory LiPo - SQ8MVY - 24-06-2019 19:50

Witam,

Nie powinno się ładować bez kontroli takich ogniw, jak koledzy już pisali. Dużo też zależy od rodzaju akumulatorka. Są wersje które można ładować / rozładowywać bardzo dużymi prądami - w tym przypadku kontrola ładowania jest niezbędna.

Możesz natomiast poszukać np. takich modułów BMS
Są tanie i zapewniają odpowiednią ochronę akumulatorków. Oczywiście ładować można zwykłym zasilaczem. W linku który podałem jest wersja na pakiet 2S. Cena niska, więc nie opłaca się samemu składać.