HomeMade
CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia UKF (/forum-59.html)
+--- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze (/forum-60.html)
+--- Wątek: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) (/thread-3542.html)



CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ6ADE - 06-02-2019 19:29

Siemanko.
Wrzucam projekcik generatorka CTCSS do starych hendików. Może ktoś uratuje starego dziadka przed złomem. Należy pamiętać że rezonator to 12 MHz (nie jak 6MHz w PDF). Program napisałem w ASM dlatego więc jest szybki jak piorun Smile

Fusbity pokazane ze zrzutki ekranu z programatora Wellon. !!!!

Projektu PCB nie wrzucam bo jest banalny. Płytka może być mallutka jak 1/4 znaczka pocztowego aby zmieściła się do radia.

Endżoj ! Tongue

İmage

İmage

İmage
Wniosę drobną erratę .
Pomiędzy suwakiem PR-ka a wyjściem tonu (7) powinien być jeszcze szeregowo kondensator 100nF (C3 co widać na zrzutce z PCB) . Nie wiem czy jest super konieczny bo zazwyczaj radia mają już takowy separator DC . Nie chce mi się już wrzucać nowego schematu bo jestem leń Tongue

Dodatkowe dwie informacje :

Prawidłowo zbudowany i zaprogramowany układ generuje testowo ton 67Hz już tylko po podłączeniu zasilania 5V.
Bez podłączania do TRX.

W układzie wykorzystany został pin RESET Attiniego więc przy pomyłce w ustawieniu fusów w "biedaprogu ISP" może być zonk i trzeba będzie użyć programatora HV aby odzyskać pin RESET niezbędny do uruchomienia procedury ISP.


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ6ILB - 07-02-2019 13:58

Witam.

Dobry kit, ale po niewczasie. Miesiąc temu padło mi nadawanie, tydzień temu obudził się na 100MHz, bez głosu, na wyświetlaczu częstota nie mruga, ale jakiś dziwny nr kanału. Chyba pójdzie "spać" na zawsze.


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ6ADE - 07-02-2019 16:53

Proponuję wymienić litówkę i resetnąć radio. (to kółko powyżej zaznaczeń na czerwono).

İmage


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ6ILB - 07-02-2019 18:27

Witam.
A jak resetnąć? Bateria pokazywała coś ok. 2,6V to chyba jeszcze ujdzie?


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ6ILB - 23-02-2019 11:40

Witam.
Niestety, podmiana baterii nie przyniosła żadnej zmiany. Czas się pożegnać z old timerem. Big Grin


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ7AI - 25-02-2019 22:14

Witam
Przepraszam że troszkę nie na temat ale nie potrafię dojść. Idzie o to: Mam TRX Kenwood TM702E. Kupiłem go z wstawioną płytką generatora CTSS od ADE. Ale nie wiem jak ma działąć. Znalazłem opis swichy do ustawienia tonu. Czy muszę programując przemiennik ustawić z menu ton właściwy (mimo że nie ma oryginalnej płytki) oraz ustawić ten ton na płytce, czy jak inaczej zmusić radio do otwarcia przemiennika? Nie mogę ogarnąc przemienników z CTSS.


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SP9MTV - 12-03-2019 21:38

(23-02-2019 11:40)SQ6ILB napisał(a):  Witam.
Niestety, podmiana baterii nie przyniosła żadnej zmiany. Czas się pożegnać z old timerem. Big Grin


Po wymianie baterii należy zresetować radio. Naciskasz z boku przycisk F oraz np. 1 na klawiatiurze. Trzymając oba wciśnięte włączasz radiotelefon. Dlaczego napisałem np. 1? Bo w zależności z jaką cyfrą wciśniesz F to radiotelefon będzie odblokowany na różne zakresy częstotliwości. Zdażało się że radiotelefon świrował mimo wymiany baterii, wtedy trzeba wymienić pamięć. Znajduje się na płytce z klawiaturą.
I jeszcze jedno Ta peerka którą widać zaznaczoną na zdjęciu od SQ6ADE nie służy do resetu. To jest ustawienie napięcia 4,5V. Jak ją ruszysz to prawdopodobnie PLL nie będzie pracować w całym zakresie. Myślę że się rozumiemy.

Pozdr.


RE: CTCSS do Alanów np. CT-145 . Proteza dla dziadków. :) - SQ6ILB - 12-03-2019 22:10

Witam.

@SP9MTV, te i inne sposoby resetowania są mi znane od dawna. Niestety nie działają. Radio budzi się dokładnie na 100MHz, gdzie o dziwo wyświetlacz nie mruga. Kiedy jeszcze działał prawidłowo, to po zejściu poniżej 128MHz już mrugał co świadczyło o niewyrabianiu się syntezy. Peerka nie ruszałem, chyba że przypadkowo. Pamięci wymieniać nie będę.

Prawdę mówiąc nie chce mi się w nim grzebać.

Dzięki za dodatkowe informacje.

Pozdrawiam.