HomeMade
FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Modyfikacje urządzeń fabrycznych (/forum-66.html)
+--- Wątek: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz (/thread-3462.html)



FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SP0X - 11-10-2018 0:14

Mam problem z wyprowadzeniem p.cz. na zewnątrz radia w celu podłączenia go rtl-sdr-a tak jak w w tym opisie
Nie mam schematu do 818 a tam filtr do którego się trzeba wpiąć trochę inaczej wygląda niż w opisie do 817.
U mnie jest tak
İmage

Podpowiedzcie coś.


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SQ7GVU - 11-10-2018 7:26

Witam,

Uważam, że powinieneś się wpiąć w miejsce zaznaczone strzałką. To jest wyjście filtra zaraz po mieszaczu diodowym, który jest po prawej stronie, a przed filtrem pierwszej pośredniej.

Marcin

[attachment=14397]


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SP0X - 11-10-2018 11:09

Dzięki, za podpowiedź. Nie mogę znaleźć nigdzie schematu tego radia. Nie masz może przypadkiem ?


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SP7CLB - 11-10-2018 15:34

sorry


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SQ7GVU - 11-10-2018 20:15

Niestety nie. Po zdjeciu wnioskowalem.


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SP0X - 11-10-2018 22:26

(11-10-2018 7:26)SQ7GVU napisał(a):  Witam,

Uważam, że powinieneś się wpiąć w miejsce zaznaczone strzałką. To jest wyjście filtra zaraz po mieszaczu diodowym, który jest po prawej stronie, a przed filtrem pierwszej pośredniej.

Marcin

Wydaje mi się że chyba z drugiej strony filtra powinno być to podłączenie z tego co patrzę na opis do którego zamieściłem
link w pierwszym poście lub tutaj


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SQ7GVU - 12-10-2018 3:58

Widzę tylko wycinek radia na tym Twoim zdjęciu, ale widać wyraźnie kwartet diodowy (SMD) po prawej stronie transformatora (gorny prawy róg zdjęcia). Z tego wnioskuję, że to pierwszy mieszacz. Jeśli się wepniesz z drugiej strony to oczywiście zadziała, ale na donglu będziesz miał pasmo ograniczone do szerokości tego filtra kwarcowego (68312 KDS) a chyba nie o to chodzi.

Zawsze możesz zrobić próbę i jeśli masz już gotowy separator / wzmacniacz to zwyczajnie dolutuj to płytki kawałek szpilki i sprawdź punkt, który zaznaczyłem a poźniej z drugiej strony zaraz przy samym filtrze kwarcowym (czerwone strzałki).

Wtedy na donglu wyraźnie zobaczysz, które miejsce jest przed, a które za filtrem kwarcowym (za filtrem będziesz miał dużo węższą panoramę).

Marcin
[attachment=14410]


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SP0X - 18-10-2018 22:59

Ok chyba się wyraziłem nieprecyzyjnie, nie chodziło mi o "drugą stronę filtra" tylko drugą stronę cewki.
Jeszcze raz zapytam, bo nie jestem w stanie zidentyfikować stron tego elementu...
Czy miejsce wpięcia zaznaczone na tym schemacie jako "A",
[attachment=14429]
czyli wolny, nie używany koniec cewki oznaczonej jako T1023 nie jest aby po drugiej stronie tego elementu, czyli tutaj.
[attachment=14430]
Problem w tym że gdzie bym się nie wpiął to chodzi.


RE: FT-818ND - wyprowadzenie p.cz. na zewnątrz - SQ7GVU - 19-10-2018 18:29

OK,

Nie wiem dlaczego uparłem się przy opcji podłączenia "B", która jest bardzo powszechna, pewnie z powodu powszechności właśnie.

Tak, Masz rację, biorąc jednak pod uwagę, że schemat pasuje.
Jeśli wpięcie się w miejsce oznaczone strzałką w Twoim ostatnim poście działa, to w tym miejscu zostaw. Prawdopodobnie będzie to nieużywany koniec cewki - mniejsze obciążenie układu niż bezpośrednie wpięcie się w tor sygnałowy. Tak sądzę.