HomeMade
Transceiver OVI40 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Transceiver OVI40 (/thread-3241.html)



RE: Transceiver OVI40 - SP2GNB - 16-09-2018 14:01

(16-09-2018 13:14)SP9BSL napisał(a):  Ja zawsze stosuje 12kHz, nie ma znaczenia +/-.

A w czym jest lepsze +- 12kHz od +-6kHz? Interpolacja? a nie ekstrapolacja?. No muszę jeszcze raz looknąć w źródełko...

Edit: Interpolacja - coś mi się pomieszało - sorry...


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 16-09-2018 14:29

dla +/- 6kHz jest dodatkowo uruchamiana funkcja oscylatora numerycznego (NCO) czyli coś co Chris pokazał ostatnio, pomyliłem się mówiąc o decymacji i interpolacji - ta jest zawsze bo ze względu na moc obliczeniową STMów wewnętrzna częstotliwość próbkowania to 12 lub 24kHz. Więcej na ten temat tutaj. Nie ma sensu przepisywać tutaj wiki.
Wracając do NCO, to działa jak zwykła heterodyna, ale na liczbach zespolonych i cyfrowo.

Edit: Staszku jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat decymacji/interpolacji to polecam książkę R.Lyons "Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów". Można na sieci PDFa znaleźć.


RE: Transceiver OVI40 - SP2GNB - 16-09-2018 16:38

Hej,

Dzięki Sławku, i wszystko jasne - bo jeżeli używasz dwóch częstotliwości próbkowania i stosujesz decymację (dziesiątkowanie) wraz z interpolacją przy współczynniku decymacji 2x większym dla szybszego próbkowania to faktycznie X-late 6kHz i 12kHz niczym w efekcie się nie różni. Co innego jeśli współczynniki nie są x2...
Z przyjemnością popatrzę w załączone materiały...

PS:
Decymacja to była kara w czasach rzymskich, kiedy legion się nie popisał za karę zabijano co 10 legionistę...

Edit: co daje funkcja NCO?


RE: Transceiver OVI40 - SP4EBI - 16-09-2018 20:16

Witajcie

Wreszcie coś się tutaj dzieje.
Dziękuję Sławku za najświeższe wiadomości dot. budowy RF.
Chciałbym zapytać, czy udało Ci się za implantować sterownik do 7” LCD, który pokazywałeś w którymś z poprzednich postów?


RE: Transceiver OVI40 - SP4EBI - 16-09-2018 20:48

Hi Thomas.

This is unfortunately very sad. Andreas does not take seriously colleagues who are waiting for RF. You have to announce on the German forum that the latest news about the development of RF parts are available on the Polish forum. Maybe it will mobilize him.


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 16-09-2018 22:43

Driver do sterowania samym wyświetlaczem jest gotowy na moim koncie na githubie, nie wrzucałem go do głównego projektu bo część funkcji gryzie się z bootloaderem do OVI40. Posprzątam to w wolnej chwili. Teraz najwyższy priorytet ma projektowanie płytek RF.


RE: Transceiver OVI40 - SP4EBI - 16-09-2018 23:37

Dzięki Sławku.
Mógłbyś jeszcze podać jaki to ma być LCD? (link)
Jakiś namiar na Twojego githuba.


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 17-09-2018 8:25

Wojtku,
wyświetlacz każdy z RA8875 z rozdzielczością 800x480. Np. taki od Waveshare, ten który pokazałem to coś takiego, ale jest wg mnie za duży.

Konto na githubie to od roku niezmiennie tutaj. Ale źródła nie są w tej chwili zsynchronizowane z głównym repozytorium Andreasa z powodu braku czasu.

Edit: jeśli chcesz pod niego robić obudowę to się wstrzymaj bo do tego będzie płytka z klawiaturą i enkoderami. Będzie miała mały procesor (STM32L051 lub L100).


RE: Transceiver OVI40 - SP3OSJ - 22-09-2018 18:51

.....


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 22-09-2018 21:44

Witaj,
walczę z projektem obudowy. W temacie płytki do PA nic się nie zmieniło, czekam na pliki pcb od Andreasa.