HomeMade
Transceiver OVI40 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Transceiver OVI40 (/thread-3241.html)



RE: Transceiver OVI40 - SP2GNB - 29-08-2018 7:59

(28-08-2018 23:05)SP9BSL napisał(a):  Opis I2C będzie jawny i to szybciej niż do publicznej wiadomości zostaną podane schematy - no cóż używamy githuba...

I to mnie napawa nadzieją...

Cytat:Ostatnio chińczycy sprzedają klona o nazwie RS928+ używającego SI5351 bo we wczesnych eksperymentach pracował zamiennie z SI570. Teraz pracuje inaczej (dostosowany do obecnej koncepcji) i powstał problem bo najnowszy firmware nie pracuje na nich - pretensje oczywiście trafiają do nas a nie do producenta.

Naiwnością jest sądzić, że będzie inaczej...Ale rozumiem, należy mieć i sprzedawać towar, zanim się Chińczycy pozbierają. Tylko przy takim traktowaniu klientów jak do tej pory, czarno to widzę...

Cytat:Co do braku kompetencji to daleko idące stwierdzenie które moim zdaniem krzywdzi wiele osób, w końcu używasz tego urządzenia (a ono daje się używać, bo błędy popełniamy wszyscy), nie zapominaj że jesteśmy hobbystami a do tego jak myślę nie trzeba kompetencji.

Z definicji: "Kompetencje = Wiedza + Umiejętności". Jeżeli definicja przybierze postać: "Kompetencje = Wiedza + Umiejętności + Cwaniactwo", to o kompetencjach nie ma mowy... I dlatego tak napisałem. Jeszcze raz podkreślę: nie jest moją intencją obrażanie kogokolwiek...
Do każdego sensownego działania potrzebne są kompetencje. U hobbystów również...

Cytat:Nie mam też tak dużej wiedzy która pozwalała by mi w ciągu kilku dni/tygodni zaprojektować samodzielnie część RF.

Nie zgadzam się, prezentujesz przesadną skromność..

Cytat:PS:
jeśli jest ktoś kto uważa że zrobi RF, udowodni pomiarami że działa lepiej niż RF od M0NKA, chętnie kupię od niego takie pcb a może i kilka.

PS2:
szczerze...

Jak mawiają nasi sąsiedzi "aluzju poniał". A tak serio, M0NKA to projekt, w którym doskonale widać cele (SDR o dobrych, ale nie wygórowanych parametrach) i doskonałą ich realizację. I kilka bloków można poprawić, i to znacznie: LPF, BPF i PA... Tylko jak to zrobić, kiedy I2C jest "top secret"? Osobiście moje (przyszłe) zabawy opieram na eksploracji UI OVI40 ponieważ jest naprawdę open, procesor ma GPIO wyprowadzone na złącze i co najważniejsze - Sławek to jest nasz człowiek...


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 29-08-2018 8:51

(29-08-2018 7:38)DL8EBD napisał(a):  We need patience - a lot of patience.
Remember, it's just a hobby!

100% agree Smile


RE: Transceiver OVI40 - SP2GNB - 29-08-2018 10:10

Hej,

Skoro mleko się rozlało #467 i #495 postanowiłem "wyprasować" płytkę i zobaczyć jak się sprawuje. Jej zaletą jest stosowanie jednolitych wielkości 0805 - w oryginale są również 0603.
Po sprawdzeniu (schemat<-> layout; layout<-> PCB) okazało się, że są hm... nieścisłości:
1. pin 25 NREST nie jest zablokowany do masy kondensatorem 100n (C94). Może to doprowadzać do mimowolnego resetu w obecności zakłóceń w pobliżu uP. Jak to poprawić patrz poniżej,

[attachment=14269]

2. zasadą jest (nieomal świętą) by unikać przepływu prądów zasilających przez strukturę uP. Dlatego podłącza się wszystkie dedykowane piny do zasilania - pin 144 też...Pin 143 też został bez polaryzacji...

[attachment=14270]

3. sposób podłączenie P3 do baterii sugeruje stosowanie akku i możliwości jego podładowywania, choć nie całkiem do końca... Ale stosuje się stosuje się baterie typu CR i nigdzie nie ma słowa o ich podładowywaniu. Poniżej rysunek o co chodzi i jak to poprawić.

[attachment=14271] [attachment=14272]

Testy w toku, niebawem kończę, to dam znać... Lay pokażę...


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 29-08-2018 10:40

No wreszcie!! Merytoryczna rozmowa!
Cytat:1. pin 25 NREST nie jest zablokowany do masy kondensatorem 100n (C94). Może to doprowadzać do mimowolnego resetu w obecności zakłóceń w pobliżu uP
Z tym bym uważał, 10n wystarczy, 100n może nie być tolerowane przez programator, ale co do idei racja.

Cytat:2. ...Ale stosuje się stosuje się baterie typu CR i nigdzie nie ma słowa o ich podładowywaniu.
Nie wolno, granat. Dwie diody, rezystor nie jest niezbędny aczkolwiek w przypadku zwarcia oszczędza baterie. Prąd który jest potrzebny RTC jest na poziomie mikroampera.

PS. Ładne robisz prasowanki Wink


RE: Transceiver OVI40 - SP3OSJ - 29-08-2018 11:45

.....


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 29-08-2018 11:56

Artur, nie wiem czy kiedykolwiek liczyłeś trwałość takiej baterii gdy jest użyta do celu do jakiego została zaprojektowana... CR2032 bo o takiej tu mowa, ma trwałość krótszą niż energia która jest w środku (mAh) potrzebna do zasilenia naszego RTC. Podpowiem że producent podaje >10 lat. Po co to ładować?


RE: Transceiver OVI40 - SP4EBI - 29-08-2018 12:30

Co jakiś czas wracamy do tego samego tematu, a mianowicie do obiecanej dalszej części słynnego już na cały świat transceivera OVI40.

Były obiecanki, że druga część będzie gotowa już w grudniu, a potem na wiosnę i nic.
Andreas przed urlopem napisał, że teraz będzie miał czas i ukończy projekt i nic.
Teraz czytam, że „rok 2018 jest pewny".
Nie chodzi tutaj o to, że nie ma, a miało być. Nie chodzi również o publikacje schematów czy gerberów.
Chodzi o to, że nikt właściwie nie wie, jak daleko są posunięte prace. Nikt nie widział działającego radia i nie mówię tutaj o różnych wersjach RF produkcji M0NKA.
Myślę, że zaawansowanie prac nie powinno być tajemnicą. Z pewnością wszyscy, którzy zakupili płytki, kity lub kompletne płytki UI z wielką ochotą zobaczyliby kilka zdjęć, lub nawet jakiś film na YouTube.
To tak jakby ktoś sprzedał kierownicę i deskę rozdzielczą do pięknego auta, a resztę obiecywał i kazał czekać, ciągle zmieniając termin.

Osobom, które zakupiły i oczekują na dalszą część radia, należy się SZACUNEK i choćby odrobina informacji o przebiegu prac, a nie tylko śmieszne wymówki.
Nie byłoby pewnie całego tego zamieszania gdyby przebieg i zaawansowanie prac nie było "streng geheim"


RE: Transceiver OVI40 - SP2GNB - 29-08-2018 13:31

(29-08-2018 11:45)SP3OSJ napisał(a):  Staszek źle wyrysowałeś schemat ładowania. Nie z 5V a z 3,3V jest ładowanie. To diametralnie zmienia układ. 3.3V + doda shotky = 3.0 - 2.9V.

Sorry racja, a pomyślałeś co się stanie w Twoim układzie bateryjnym, jeśli osoba sumiennie przeczytawszy manuala OVI40, założy na piny jumpera, chcąc włączyć baterię do pracy?

Sławek - nie wiem, czy 100n to za dużo, nie używam tego pinu do programowania (używam SWD), nie debuguję, a w oryginale jest właśnie 100n. A płytkę wyprasował mi nieznany kolega z BY...Big Grin


RE: Transceiver OVI40 - SP9BSL - 29-08-2018 13:40

Stan prac:
Obecna wersja schematów w ilości 9 arkuszy jest datowana pomiędzy 9 lipca a 24 lipca. Płytki do testów miałem obiecane mniej więcej w tym czasie, niestety wygląda na to że impreza balonowa pochłonęła moce przerobowe bo w tej chwili Andreas nie odpowiada na maile. Wiem że pracował nad pcb i prototypował w domu używając plotera laserowego. W związku z tym zająłem się wyświetlaczem 800x480. Czekam na podwójne laterale i jak dotrą zabiorę się za końcówkę mocy bo mam kilka pomysłów które można wdrożyć. Z tego co wiem to RF był uruchomiony w części RX a część nadawcza czekała. Obecny tu na forum Thomas widział działający ale "osłonięty" prototyp w Dortmundzie, przed awarią forum były także zdjęcia.
Wnioski może wyciągnąć każdy sam.


RE: Transceiver OVI40 - SP3OSJ - 29-08-2018 14:16

.....