HomeMade
Cewki powietrzne czy na rdzeniach? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: ABC Radioamatora (/forum-12.html)
+--- Wątek: Cewki powietrzne czy na rdzeniach? (/thread-3131.html)Cewki powietrzne czy na rdzeniach? - HF7A - 30-08-2017 15:40

Witam.
O ile mi wiadomo to w sprzęcie fabrycznym i hm w pasmach HF w filtrach stosuje się głównie cewki na rdzeniach proszkowych. Co przemawia za niestosowaniem cewek powietrznych? Jednym z powodów jest z pewnością wielkość. Czy większa dobroć cewek powietrznych może powodować zwiększone niepożądane tłumienie filtra?
Ostatnie pytanie: czy różnice między rodzajami cewek (za/przeciw) mają mają charakter ogólny dla dowolnych filtrów, czy są różnice dla filtrów wejściowych/wyjściowych, BPF/LPF tudzież w skrzynkach antenowych?


RE: Cewki powietrzne czy na rdzeniach? - SP2JQR - 30-08-2017 17:19

Jedną z przyczyn stosowania cewek na rdzeniach toroidalnych jest znikomy strumień rozproszony takich cewek. Dzięki temu ekran modułu może prawie dotykać do cewek i nie powoduje pogorszenia dobroci i strat.
Oprócz tego rozproszone pole mogło by być powodem powstawania wzbudzeń w stopniach wzmacniających.
Problem szczególnie się nasila na niskich pasmach, dlatego niektórzy producenci na wysokich pasmach stosują cewki powietrzne, a na niższych na rdzeniach. Na wysokich pasmach przy cewce powietrznej łatwo jest uzyskać wymagany odstęp od ekranu, a na niskim raczej trudno.
Stosowałem kiedyś rozwiązania kompromisowe - cewki wielowarstwowe powietrzne na niskie pasma, ale w małym urządzeniu powodowało to właśnie wzbudzanie wzmacniaczy. Po zmianie na cewki na toroidach problem znikał.