HomeMade
Transwerter - Airband do CB - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Transwerter - Airband do CB (/thread-2930.html)



Transwerter - Airband do CB - SP7EZG - 12-02-2017 0:32

Hej!

Zacząłem rozważać wykorzystanie tanich transceiverów CB do użycia z pasmem lotniczym. Oczywiście, nie tylko, bo od Airbandu całkiem niedaleko do 2m, a to interesująca propozycja.

Oczywiście, dla odbioru możemy stworzyć 'pośrednią' budując konwerter przerzucający wszystko na pasmo 11m. Problemem jest to, że pasmo lotnicze (zreszą 2m też) jest znacząco szersze od podstawowej 40tki CBstów. Dlatego mam zamiar użyć generatora (DDS?) tak, by przestrajać częstotliwość na transwerterze, ustalając jednocześnie stałą częstotliwość pracy CB. To również łakomy kąsek z punktu widzenia pracy z satelitami meteo.

http://www.tacallbook.org/~ta1cd/old/transverter/Transwerter202m-CB.pdf

O ile kwestia odbioru nie jest tak trudna - konwerter na TA7358 z przestrajanym generatorem z syntezą lub DDS, o tyle kwestia nadawania jest już ciekawa. Pomimo, że przeczytałem przytoczony artykuł kilkukrotnie, nie byłem w stanie doczytać się, jak to urządzenie nadaje. To pytanie pierwsze.

Pytanie drugie - mam za sobą boje z SI5351 które było bardzo markotne przy UKFie. Piski, trzaski, szumy które pojawiały się w różnych mieszaczach doprowadzały mnie do szewskiej pasji - pomimo tego, że porządnie filtrowałem zasilanie, i stosowałem tłumiki na wyjściu SI. Czy są jakiejś alternatywy, czy należy zacząć od budowy VCO?

Niestety - przy wielu próbach budowy odbiornika pasma lotniczego poległem. Nie byłem w stanie zbudować działającej syntezy, a DDS z powodów podanych wyżej odpuściłem. Nie poddam się jednak tak szybko.

Czy koledzy mają już jakiejś doświadczenie z transwerterami na UKF/lotnicze, i chcieliby się podzielić wiedzą i doświadczeniem?


RE: Transwerter - Airband do CB - SP2JQR - 12-02-2017 11:55

(12-02-2017 0:32)SP7EZG napisał(a):  O ile kwestia odbioru nie jest tak trudna - konwerter na TA7358 z przestrajanym generatorem z syntezą lub DDS, o tyle kwestia nadawania jest już ciekawa. Pomimo, że przeczytałem przytoczony artykuł kilkukrotnie, nie byłem w stanie doczytać się, jak to urządzenie nadaje. To pytanie pierwsze.
(...)
Pytanie drugie - mam za sobą boje z SI5351 które było bardzo markotne przy UKFie. Piski, trzaski, szumy które pojawiały się w różnych mieszaczach doprowadzały mnie do szewskiej pasji - pomimo tego, że porządnie filtrowałem zasilanie, i stosowałem tłumiki na wyjściu SI. Czy są jakiejś alternatywy, czy należy zacząć od budowy VCO?
(...)
Czy koledzy mają już jakiejś doświadczenie z transwerterami na UKF/lotnicze, i chcieliby się podzielić wiedzą i doświadczeniem?
Trochę nie rozumiem pytania.
Rzeczywiście opis nadajnika jest skąpy, ale jednak jest. W środkowej kolumnie pod schematem zaczyna się słowami: Podczas nadawania ...
Większa część tego schematu to przecież nadajnik. Autor pewnie założył, że ten, kto nie rozumie działania na podstawie obejrzanego schematu nie powinien zabierać się również za jego wykonywanie.
To ciche założenie autora jest w istocie prawdziwe.

Jakieś kilkanaście, a może więcej lat temu jeden z miejscowych kolegów dostarczył do mnie właśnie taki wykonany kompletnie transwerter.
Niestety działał kiepsko, emitował pasożyty poza pasmem, mocy też nie chciał dawać.
W związku z tym musiałem dokonać wielu zmian w wartościach elementów, aby urządzenie nie nadawało poza swoją wyznaczoną częstotliwością, przy okazji chyba też zrobiłem linearyzację dla SSB.

W urządzeniach UKF najistotniejsze są proporcje L/C w obwodach rezonansowych. W tym projekcie te proporcje są niewłaściwe. Po dokonaniu poprawek okazało się, że nawet super ekranowanie nie jest potrzebne. Moc nadajnika wynosiła ostatecznie coś około 2,5-3W.
Może odezwie się aktualny właściciel tego transwertera jeśli czyta to forum.

Nie są to łatwe tematy szczególnie dla początkującego.
Proponuję na początek lekturę Poradnika UKF, który jest kultową książką dotyczącą UKF. Jest dostępna w sieci.

Jeśli chodzi o syntezę to nie polecam na UKF układów z bezpośrednimi syntezami, lepiej spisują się układy gdzie syntezer DDS jest wpleciony w pętlę PLL, gdzie odpowiednio wykonane VCO generuje czysty sygnał. Tu też bardzo istotne są wartości L/C, szczególnie dotyczy to powielaczy i filtrów. Syntezami UKF zajmowałem się jakieś 30 lat temu, gdy urządzenia UKF jeszcze się budowało na piechotę. Wtedy robiło się to na układach TTL. Dziś mamy dużo prościej, dzięki procesorom, ale zasady techniki radiowej nadal pozostają te same.
Szczerze więc polecam lekturę kultowego Poradnika UKF, pomimo upływu wielu lat od napisania tej książki.
Jeśli chodzi o praktykę, to najszybciej dojdziesz do celu budując poszczególne moduły i badając ich właściwości na oscyloskopie i analizatorze widma. Podejrzewam, że nie masz analizatora, więc możesz zrobić tak jak ja kiedyś zrobiłem. Do sprawdzania amplitudy w.cz. wykonałem zwykłą sondę diodową.
W dzisiejszych czasach zamiast analizatora możesz wykonać odbiornik SDR oparty na tunerze DVB-T (czyli odbiornik + soft). Odbiornik może pełnić również rolę analizatora widma, a kosztuje śmiesznie mało w porównaniu z nim.
Taki odbiornik jest bardzo pomocny przy budowaniu urządzeń UKF. W sieci jest multum materiałów na ten temat. Proponuję od tego zacząć.

P.S.
Odbiorniki SDR również odbierają pasmo lotnicze i emisję AM.


RE: Transwerter - Airband do CB - SP7EZG - 12-02-2017 14:45

Piszę na szybkości z telefonu, dlatego proszę wybaczyć lakoniczności wypowiedzi.
Wszystko odbywa sie na bramkach t6, gdzie mieszane są sygnały z generatora lokalnego i radiotelefony. Czy to wszystko?

Nadal jestem początkującym, choć wydaje mi sie że dam sobie radę z uruchomieniem tego transwertera.

Dziękuję za obszerną wypowiedź.


RE: Transwerter - Airband do CB - SP3SUZ - 15-02-2017 12:46

Ja bym się w takie tematy osobiście nie bawił. Nie warto. Owszem na 2 metry tak ale na lotnicze zakresy?? Nonsens. Lepiej z całym szacunkiem pójść na fuche i kupić za to skaner. Przepraszam za to ze Cie zniechęcam ale jakoś mi " nie leży" budowa takiego urządzenia " na piechotę" Gdybym to Ja robił od podstaw to zastosował bym, głowice od TV kablowej plus heterodyna przestrajana na oryginalnym układzie a wtedy masz pośrednią 38 MHz. Budujesz mieszacz na dwóch MOS -FET ach dwubramkowych z kwarcem 10 ,235 która to częstotliwość wyprowadzasz z CB budując wzmacniacz separator i po przemianie uzyskujesz 27,765 czyli jeden z kanałów końcowych albo 11,165 i wtedy masz 26, 835 kHz. Na dodatek głowica np.CA TV3 pozwala za przesłuchanie wszystkich zakresów aż do 650 MHz i wyżej. Takie robienie "konwerterów na scalaczkach" przepraszam ale to zawracanie gitary. TYLKO GŁOWICA plus owszem na scalaczku ale ... wzmacniacz pasmowy odbiorczy ! To tak. Cool


RE: Transwerter - Airband do CB - SQ5KVS - 15-02-2017 12:58

Ja kiedyś zauważyłem że głowica od OTVC "Neptun" (chyba, to było wieki temu) ma tak szerokie filtry na wyjściu że można ją było podłączyć bezpośrednio do CB. A że było to CB z AM i FM i różne służby używały zwykłych nieszyfrowanych metod nadawania.... Strojenie było przy pomocy potencjometru więc nie bardzo wiedziałem jakie były częstotliwości odbioru Smile