HomeMade
Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Pomiary antenowe (/forum-52.html)
+--- Wątek: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego (/thread-2858.html)

Strony: 1 2


Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - EC4AGT - 09-12-2016 1:29

Witam

Właśnie biorę się za montaż miernika swr wg IK3OIL.Na orginalnym schemacie jest zastosowany potencjometr 4K7. Z opisu , po przetulamczeniu niezbyt rozumiem , co sie tym potencjometrem ustawia. Moze ktorys z kolegow robil ten miernik i moze poradzic.

Pozdrawiam


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - SQ8MHI - 09-12-2016 8:34

Jeśli chodzi o http://www.ik3oil.it/_private/Articolo_SWR_eng.pdf , to potencjometr służy do regulacji wstępnej polaryzacji diod. Wg. instrukcji podłączasz woltomierz do wyjścia Vref i za pomocą tego potencjometru ustawiasz tam około 5mV. Oczywiście "na luzie" - bez sygnału w.cz. z nadajnika.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - EC4AGT - 11-12-2016 23:42

Witam

Wgralem oporgramowanie ze strony autora projektu ( a raczej klubu ) i po zalaczeniu pojawiaja sie jedynie 16 kwadratow w dolnej czesci wyswietlacza. Nie wiem czy zle zaprogramowany jest uklad czy tez sam wsad jest zly. Napisalem do kolegow z Wloch o nowy soft , moze podesla. Wgralem za pomoca Winpic800 i Win XP. Uklad PIC to 16F876A zas programator to TE20 .
Jutro zmienie pica na inny i bede dalej probowac.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - AdamC - 12-12-2016 0:11

(11-12-2016 23:42)EC4AGT napisał(a):  Witam

Wgralem oporgramowanie ze strony autora projektu ( a raczej klubu ) i po zalaczeniu pojawiaja sie jedynie 16 kwadratow w dolnej czesci wyswietlacza.

Może wyświetlacz LCD ma inną konfigurację sterowania niż zastosowany przez autora, procesor może być poprawnie zaprogramowany.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - EC4AGT - 12-12-2016 17:28

Witam
Oznaczenia końcówek wyświetlacza zgadzają się z wyjściami pica. Na wyświetlaczu pisze tak : qapass 1602a kupiony a znanym portalu aukcyjnym. Podłączenie drugi i będę próbował

PS wlasnie zauwazylem ze moj pic to 876A zas na schemacie jest bez literki A. Moze tutaj jest blad

Inny wyswietlacz po zamontowaniu ma podswietlanie ale nie pokazuja sie kwadraty.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - SP5TAA - 12-12-2016 17:53

Czesc Wojtek,
ta litera A nie ma tutaj znaczenia, tak myślę...
jestem software`owym laikem, więc to są tylko moje luźne przemyślenia...
sprawdź czy przy podlaczeniu tego wyswietlacza, któremu pracuje podswietlanie czy masz własciwie ustawiony kontrast...bo może tam coś jest tylko tego nie widać przy złym kontraście...
powodzenia.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - SQ9NJE - 12-12-2016 17:56

Coś mi się w głowie kołacze, że między 876 a 876A są jakieś drobne różnice sprzętowe. Warto porównać noty katalogowe.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - SP6AUO - 12-12-2016 18:16

To są różne układy.Na tyle różne,że jeden nie może być zastąpiony drugim.Ten 876 występował w NWT500 i 876A nie podchodził.


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - EC4AGT - 12-12-2016 18:30

Witam

No i narobilo sie . Najpierw 876A za pomoca winpica 800 sie programowal poprawnie. Pozniej znalazlem 876 ale tu juz pojawial sie blad . Wsadzilem na nowo z literka A i teraz tez pojawia sie blad.
Blad zapisu w adresie 0x000000 zapisane 0x2805 i odczytane 0x3FFF.

Znalazlem w internecie wiele takich samych problemow wiec teraz wszystko czytam i staram sie cos z tego zrozumies

Ps
Tez probowalem Icprog ale tym jeszcze gorzej a kiedys dawnwo dawno temu nie mialem problemu z kartami do tvsat he he
W końcu działa. Dostałem od kolegów z Włoch program. Wpisałem i działa ale nie za bardzo. Dziś będę robił kalibracje wg instrukcji jaką mi przysłali. Po pierwszym załączeniu i podaniu mocy 10 w miernik pokazywał 17 w i swr 1,4 kiedy wg drugiego miałem 10 w i 1,0 swr.

Pozdrawiam


RE: Miernik swr - montaz ukladu pomiarowego - SQ7BCN - 27-12-2016 21:19

Nie wiem jak jest napisane oprogramowanie ale 876 i 876A to praktycznie to samo i ja robiłem kiedyś na tym urządzenia i brałem jaki miałem z A lub bez i sprzęt działał.
Istotne jest aby poprawnie wybrać podczas programowania układu bo wtedy to nie jest bez znaczenia.