HomeMade
Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Wzmacniacze mocy (/forum-73.html)
+--- Wątek: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA (/thread-2766.html)



Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP5IOU - 14-09-2016 18:54

Hej.
Wpadł mi w ręce moduł szerokopasmowego wzmacniacza z wojskowego nadajnika z NATO.
Podłączyłem 13.8V, na wejście dałem Bartka na 7 MHz i na wyjściu mam w szczytach 95W na 50 omach.

Chciałbym zrobić z tego modułu wzmacniacz do tego Bartka - jednopasmowy na 40m, ale przydało by sioę dać filtr dolnoprzepustowy na wyjściu.
Zwykle to dwie cewki szeregowo i 3 kondensatory do masy (układ pi).
Jakie powinny być indukcyjności i pojemności dla 40m i jak to najprościej wykonać, aby miał nieduże wymiary?
Może coś gotowego, wypróbowanego.


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP4LVC - 17-09-2016 10:14

Marcinie przejrzyj dokumentację LPF od Piligrima lub Husarka. Jest to zrobione na rdzeniach T-50 i mocowo powinno wytrzymać. W dokumentacji wspomnianych LPF-ów masz podane średnice drutu i ilości zwojów, więc na upartego nie musisz nawet mierzyć indukcyjności po nawinięciu. Rdzenie Amidona mają raczej powtarzalne parametry. Kondensatory mikowe lub SMD wysokonapięciowe (500-1000V). Są takie do kupienia w naszych sklepach internetowych i nie tylko.


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP5IOU - 17-09-2016 13:54

Dzięki.
Spróbuję.
Przynajmniej nawinę i zmierzę indukcyjność, to będę wiedział czego się trzymać.
Widzę takie filtry w dokumentacjach Bartka i Taurusa i właśnie podano liczby zwojów i rdzenie, ale to moc 4W a nie 100W.


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP9MRN - 17-09-2016 14:24

1. Jeżeli chodzi o częstotliwość, to ważne są indukcyjności a nie rdzenie. Jak masz zwoje i rdzenie (a nie są podane indukcyjności) to je sobie wylicz ;-) i przelicz na większe rdzenie.
ok 900nH, 470/2x470/470pf

2. Amidony t50 w LPF spokojnie przenoszą 100W, ale jeżeli bez LPF mierzysz koło setki, to ja nie wiem ile tam realnie będzie. Użyłbym T68-2

3. Jak nie masz rdzeni pod ręką a masz parcie na szybką robotę, to równie dobrze - a może i lepiej spiszą się cewki powietrzne z grubego drutu. Przeliczysz w Ring core calculator albo np tu: http://www.66pacific.com/calculators/coil_calc.aspx (na moje oko 15 zwojów drutu rzędu 08 nawinięte przy pomocy 8mm wiertła powinno być na początek OK)

4. przydałby się miernik indukcyjności, żeby sprawdzić, ale tak naprawdę, to możesz bezkarnie popełnić spory błąd., bo to LPF więc wystarczy, żeby odcinał poniżej 14MHz z odpowiednim tłumieniem. Nie ma większego znaczenia czy zacznie ciąć na 8 czy 11MHz. Puścisz sygnał i będziesz wiedział czy musisz poprawiać. Jak sobie wrzucisz w symulator, to zobaczysz, że nie ma większego znaczenia czy cewki mają 700nH, 900nH czy 1200nH. Ale filtr musi być. Na dopieszczanie będziesz miał czas a wzmacniacz ZUPEŁNIE inaczej zachowuje się z filtrami i bez.

uff
Maciek
mrn


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP9FYS - 17-09-2016 16:53

Zaprojektowany "na kolanie" w programie Elsie filtr Czebyszewa 5-go rzędu.
Elementy o okrągłych wartościach, łatwe do poskładania. Kondensatory na napięcie 250V, ceramiczne lub mikowe.
Tłumienie 3-ciej harmonicznej - 40dB, tłumienie w w paśmie - poniżej 0,1dB (teoretycznie oczywiście)

schemat:
[attachment=11458]

charakterystyka flitru:
[attachment=11459]

Ryszard
_____________________
Edyta:
Cewki mogą być takie:
dla L=1,3uH -
N=10zw. drutem DNE Cu fi 1,0-1,2mm;
średnica cewki 17mm, długość nawinięcia - 15mm
Cewki muszą być ustawione tak aby sprzężenie magnetyczne pomiędzy nimi było jak najmniejsze - najlepiej gdy ich osie geometryczne są prostopadłe do siebie.
R.


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP9HVW - 20-09-2016 17:15

Filtr LPF - pasma 1,8 MHz do 28MHz wykonany praktycznie ( obliczony w Elsinie) pomierzony , sprawdzony praktycznie - spełnia warunek tłumienia 2- harmonicznej > 20dB i 3- 40dB .Kondensatory zastosować na napięcie 500V .Zastosowane
przekaźniki ST-SH-112L . [attachment=11471]


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP9HVW - 20-09-2016 20:28

W nowym projekcie PCB pod LPF przewiduje dodać 50MHz ,pomiar i sterowanie przekaźnikami z układu TPIC6C595.
pozdrawiam Józef


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP5IOU - 20-09-2016 20:43

Dzięki.
Pobawię się i popróbuję.
Mam miernik indukcyjności i pojemności i NWT500, oscyloskop i wszystko inne co potrzebne.
Cewki na 40m mają małą indukcyjność, więc mogę zrobić powietrzne i nie będę się martwił o nasycanie się rdzeni.


RE: Filtr dolnoprzepustowy do szerokopasmowego PA - SP9HVW - 21-09-2016 13:19

Proponuje jeszcze wykonać mostek impedancji do pomiaru SWR (RL) , wtedy bardzo łatwo można dostroić (ściskając zwoje lub rozciągając ) do optymalnego dopasowania do impedancji 50 om LPFy w pasmach amatorskich.
Zamieszczam pomocne artykuły do wykonania LPFów:
73 Józef