HomeMade
Analizator EU1KY - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Pomiary antenowe (/forum-52.html)
+--- Wątek: Analizator EU1KY (/thread-2747.html)



RE: Analizator EU1KY - SP4LVC - 12-11-2016 11:53

Trochę polatałem lutownicą po płytce. Obecnie takie wskazania. Czy różnica nadal jest nie do przyjęcia? Jeżeli tak to już chyba kłania się oscyloskop.
Chyba się udało. Na zdjęciu charakterystyka Morgaina 2 x 19,4 m. Czas myśleć o obudowie i wygodnym (podręcznym) zasilaniu. Robię zrzuty ekranu, ale nie wiem gdzie one się zapisują - pewnie na karcie, ale jak się do nich dobrać?
Już dobrałem się do zrzutów. Czy jest możliwość oglądania ich bez wyciągania karty z modułu Disco i wkładania w czytnik?


RE: Analizator EU1KY - SP6AUO - 12-11-2016 13:15

Bogdan,przesuń markera < lub > na środku po lewo i po prawo.Ustaw na najniższe wartości.
Wtedy je odczytasz na dole.Marker jest teraz ustawiony na 3.62MHz
Moja inverted V ma 2x19m linka miedziana 1,5mm2 i rezonans na 3,680MHz a miała na 3,728MHz.
Tyle zdążyła się rozciągnąć przez 7lat.


RE: Analizator EU1KY - SP4LVC - 12-11-2016 14:48

Andrzeju, czy o to chodzi? Dziś się trochę wygrzała na słońcu, więc trochę f rez. przesunęła się w górę. W nocy była zawilgocona i zmrożona.


RE: Analizator EU1KY - SP2GNB - 12-11-2016 16:51

Hej,
Mam taki problem:
1. W opcji zwartego HW i ustawionego DSP mam trochę szumu od strony mcz, żadnych mocnych słupków, które były demonstrowane na Forum.
2. DSP cały czas przemiata.
3. Kwarc 25 MHz - widoczny na oscyloskopie
4. Co bym nie robił (inne ustawienia również) CLK0 wynosi ok. 50 MHz, a CLK1 nieco mniej niż 25 MHz

Zastosowałem Si5351A-B04486-GT od Farnella. Wymieniłem - drugi identyczne zachowanie...
Zwory przelutowane - w opcji MEASUREMENT jest clock i data.
Konfiguracja ustawiona.

IMHO albo Si nie taki (podobno są dwa typy), albo adres nie ten (sprawdziłem obydwa), albo nie wiem co...
Przydałaby się dobra rada...

EDIT:
Rozwiązane - wydłubałem Si z generatora Adafruit i wszystko hula.
Wniosek - patrzeć co się kupuje...


RE: Analizator EU1KY - SP9FKP - 12-11-2016 17:16

A mnie to wygląda na wadliwie ustawioną opcję F_LO_DIV_BY_TWO w konfiguracji. Zawsze warto spróbować sformatować kartę na czysto i zrobić ustawienia jeszcze raz.


RE: Analizator EU1KY - SP6AUO - 12-11-2016 20:07

Odniosę się do postu 161.
Wkładamy czystą kartę do modułu i łączymy z np. z laptopem.
Na ekranie pojawia się menu.
Wybieramy DSP.Klikamy na None aż pojawi się Blackman.
Tak u mnie wygląda.
[attachment=11807]
Widać(marnie,ale widać) Mag czerwony ma podobną wartość do Mag zielony.
Wychodzimy z DSP i klikamy Generator.
Tu nie potrafię zrobić dobrego zdjęcia,ale w post 161 jest widok.
Obserwujemy na kilku częstotliwościach wskazania
Raw I w pierwszej linijce i Raw phase w drugiej linijce.
U mnie na 9000kHz
Raw I Diff = 0.30 dB, czyli mniej od 1.5dB
Raw phase diff = 5.5 deg, czyli mniej od 10stopni
W post 161 u Bogdana jest 1.55dB i 18deg, czyli sporo za dużo.
Jest coś nie tak.
Może podam jeszcze na 27000kHz będzie się można porównać.
1.Diff = 1.25
2.diff = 9.3deg czyli i jeden mieści się w normie i drugi.Norma to mniej niż
1.5dB i 10deg.
Możemy ustawić generator na 27000kHz i dokonać pomiaru częstotliwości a następnie skorygować w konfiguracji.
Wychodzimy z Generatora i ustawiamy zworkę na JP2.
Klikamy HW Calibration a następnie robimy jednym kliknięciem Start HW calibration
Wyliczy procenty do 100% i klikamy EXIT.
Wchodzimy do Generator i widzimy,że nasze wartości się zmieniły.
Mam teraz na 27000kHz Diff = 0.01dB,a phasa = 0.1 deg. I oczywiście na zielono "Signal ok"
Mamy pierwszą fazę kalibracji wykonaną.
Przekładamy zworkę na JP1 i wykonujemy drugą fazę kalibracji.
Musimy wybrać w Configuration chociaż katalog gdzie będziemy zapisywać pomiary.Funkcję OSL_SELECTED ustawiamy bocznym znakiem < lub > z None na np."A"
Wychodzimy przez Save and exit. Czyli zapisujemy na kartę.
Klikamy OSL Calibration ,zakładamy terminator 5om,naciskamy skan 5om i czekamy aż skończy,zmieniamy 5om na 50om naciskamy odpowiedni pasek.
Jak skończy skanować 50om to samo robimy z 500om.
Jak skończy robimy Save and exit. Moduł przechodzi do menu głównego i jest gotowy do pracy.
Dodam,że trzeba przygotować trzy terminatorki.Ja mam gniazdo BNC i rezystorki smd 0805 (po dwa 2x10om,2x100om,2x1000om ) są na drugiej wymiennej części od strony wejścia kabla.
[attachment=11809]


RE: Analizator EU1KY - SP2GNB - 12-11-2016 22:18

(12-11-2016 17:16)SP9FKP napisał(a):  A mnie to wygląda na wadliwie ustawioną opcję F_LO_DIV_BY_TWO w konfiguracji. Zawsze warto spróbować sformatować kartę na czysto i zrobić ustawienia jeszcze raz.

Zakupione w Farn... układy Si nie pracują ani w EU1KY, ani w Adafruicie. Natomiast Si przeniesiony z fabrycznego Adafruita pracuje bardzo dobrze... Nie mam pojęcia, dlaczego zakupiony Si generuje jedną częstotliwość nie reagując na I2C - fabrycznie zaprogramowany?

Oczywiście jak przełączę F_LO_DIV_BY_TWO na "YES" prążki znikają, co jest zrozumiałe...

Dzięki Andrzeju za instrukcję step by step - spadła jak z nieba...


RE: Analizator EU1KY - SP6AUO - 13-11-2016 2:10

Jak ja ustawię F_LO_DIV_BY_TWO na "YES" to generator przestaje działać.No signal


RE: Analizator EU1KY - SP4LVC - 13-11-2016 16:44

Nie wytrzymałem i rozbebeszyłem akumulator. Ta płyteczka załatwia pewnie ,,inteligentne" ładowanie, ale nie wiem jak to rozgryźć. Siedzą scalaki BA221L, o których ni słowa w necie. Płytkę chyba wyrzucę i wykorzystam wyprowadzenia + i - akumulatora. Resztę załatwi płytka ładowania z przetwornicą step up, którą za grosze kupiłem już na Aliexpress.


RE: Analizator EU1KY - SP9AWP - 13-11-2016 17:03

Akumulatorki litowe wymagają właściwego nadzoru, nie robiłbym tego.