HomeMade
HUSAREK DSP - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: HUSAREK DSP (/thread-2745.html)



RE: HUSAREK DSP - SP4LVC - 19-11-2016 22:50

Janusz właśnie w międzyczasie do tego doszedłem i zaczęły reagować przekaźniki, ale tylko wtedy, gdy zwarte są wspomniane masy PCF i płytki RF. Ruszył chyba tor odbiorczy, bo mam reakcję na dotknięcie anteną wejścia RF - niestety VFO nie daje objawów przestrajania przy kręceniu enkoderem. Zaraz wyciągam miernik częstotliwości.
Częstotliwość jak na zdjęciu. Brak przestrajania, ustawiony w Setupie adres 55.


RE: HUSAREK DSP - SP5BMP - 19-11-2016 23:04

Chyba bez miernika się obejdzie Bogdanie. Ten Si , który masz nie ma adresu 55 a 1C.


RE: HUSAREK DSP - SP4LVC - 20-11-2016 2:09

Dzięki Januszu. Teraz ruszyło! Żeby jeszcze z tymi masami się uporać i będę happy. No to już wszystko gra i buczy. Zworka pomiędzy masami co prawda została, ale przy strojeniu nie słyszę śladów enkodera - nawet przy włączonych obu Amplifierach. Pod warunkiem, że słucham na antenie właściwej dla danego pasma. Co ciekawe płytka VFO umocowana jest bezpośrednio na płytce RF. Niesamowita automatyka na SSB - na ustawieniu Medium robi swoją robotę bez pudła. Krótki filmik z dziewiczych nasłuchów - automatyka w opcji Slow. Jutro zrobię więcej skupiając się na CW (testy DSP i notch filtra) i wyższych pasmach. https://youtu.be/MNDwgvrFhk4


RE: HUSAREK DSP - SP5BMP - 20-11-2016 9:55

Cieszę się Bogdanie że uruchomiłeś Husarka. Aby sprawdzić jak słychać enkoder należy wyłączyć antenę. Na wejście antenowe zapiąć rezystor 50 omów i bez załączania wzmacniaczy pokręcić enkoderem. U mnie na 3,5 i 7 MHz nie słychać nic, natomiast na 14 i 21 MHz są to stuki śladowe.
__________________________________________________​_________________

Kolega Stefan zgłosił, że na płytce BPF są za wąskie pady pod układ PCF8574. Da się on przylutować po podgięciu nóżek. Brak jest też padów pod dwa rezystory 10k. Ich można nie montować. Przepraszam kolegów za utrudnienia, ale takie są uroki montowania serii próbnej.
Pozdrawiam, Janusz.


RE: HUSAREK DSP - SP4LVC - 20-11-2016 11:45

Generalnie można stwierdzić, że problem zakłóceń od enkodera nie istnieje i lokalizacja płytki VFO w obrębie modułu RF jest możliwa bez szkody dla odbioru. Co zauważyłem:

1. Bardzo niski poziom tła (szumy, smog elektroniczny), które szczególnie dają się we znaki krótkofalowcowi mieszkającemu w bloku wielorodzinnym.
2. Bardzo przyjemne audio.
3. Bardzo dobra automatyka.
5. Bardzo dobry (skuteczny) notch filter
4. Poziom dźwięku w głośniku z wyjścia kodeka w zupełności wystarczający bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy m.cz.

Co bym poprawił w tym sofcie? Niewiele, ale:

1. Nie wiem, czy jest sens implementacji zawężania pasma do 200 Hz i mniej - wstrojenie się w sygnał CW przy takich szerokościach filtra jest praktycznie niemożliwe. Mam wrażenie, że użyteczny zakres odsłuchu kończy się z pasmem 500 Hz. Myślę, że lepiej (praktyczniej) byłoby dać częstotliwości 2,5 - 2,2 - 1,9 - 500 - 350 - 250. Szerokość 200Hz jest już mało użyteczna, nie wspominając o 100 Hz.
2. Układ załączania notch-filtra żyje swoim życiem - może czegoś nie wiem odnośnie konfiguracji. Załączam, ustawiam enkoderem f wycinaną, a potem wyłączam i ponownie chcę włączyć. Tu okazuje się, że układ wycina, ale już nie tę f, którą przed chwilą ustawiałem ręcznie, ale coś zupełnie innego. Czyli od nowa trzeba kręcić enkoderem. Coś jakby brak zapamiętywania ostatnio ustawionej częstotliwości.

Po południu, o ile nie będzie ,,napadu wnuków" sprawdzę nadajnik i spróbuję skonfigurować wyjście m.cz. Husarka, aby dało się nagrywać próbki dźwiękowe przez kartę muzyczną komputera. To prostsze i mniej czasochłonne niż wrzucanie filmów, a poza tym ma się wolne obie ręce przy konieczności szybkiej zmiany ustawień radia. Zostało zastanowić się nad BPF i LPF na zakres 1,8 - 50 MHz i wzmacniaczem mocy. Filtry 4 pasmowe to, moim zdaniem marnowanie ,,super materiału" na radio. Jak już drukować, laminować, trawić, wiercić i obsadzać elementami to myślę, że lepiej robić to w wersji docelowej. Poza wszystkim wielki ukłon dla konstruktorów i twórcy softu - zrobiliście Panowie kawał dobrej roboty i, co najważniejsze, idącej z duchem czasu. Nie wiem kiedy to wszystko trafi w obudowę, ale czuję, że będzie to moje ulubione radio do krótkofalowania. Pierwsze testy są więcej niż pomyślne.


RE: HUSAREK DSP - TOMASZ.K - 20-11-2016 14:36

Witam wszystkich forumowiczów.
Jako że jestem autorem oprogramowania do tego radia, to chciałem odpowiedzieć na pytanie odnośnie Notcha. Kiedy Pan wyłącza filtr Notch, to przechodzi Pan przez ustawienie Auto Notch, gdzie odbiornik sam znajduje częstotliwość zakłócającą i ją zapamiętuje, z tego względu po ponownym włączeniu recznego Notcha układ jest wstrojony w ostatnią znalezioną częstotliwość.
Pozdrawiam Tomasz.


RE: HUSAREK DSP - SP4LVC - 20-11-2016 15:01

Witam Panie Tomaszu i jeszcze raz ukłony za pracę. Teraz wszystko jasne, ale myślę, że opcja włączania Auto Notch wywoływana dłuższym przytrzymaniem klawisza na wyświetlaczu byłaby wybawieniem w tej sytuacji. Krótsze przełączenia mogłyby włączać i wyłączać Notch w wersji ustawianej manualnie enkoderem. Panie Tomaszu jeszcze jedno pytanie. Czy w sofcie jest aktywne wyjście kodeka audio ze złącza kanału lewego (JP4)?. Chciałbym jakoś wyprowadzić sygnał audio z radia na potrzeby robienia próbek nagrań na dysk komputera (via karta muzyczna, oczywiście). W celu podłączenia chodzi mi po głowie trafo separujące 1:1 (aczkolwiek może być do pokonania ,,bonanza" z impedancjami) - nie wiem tylko, czy poziom sygnału nie będzie za duży - chociaż z tym można sobie jakoś poradzić, o ile to wyjście jest w ogóle obsługiwane.


RE: HUSAREK DSP - TOMASZ.K - 20-11-2016 16:13

Dziękuję za uwagi. Pomyślę jak rozwiązać przełączanie Notcha.
Odnośnie pytania o audio, to oba wyjścia są aktywne.
Pozdrawiam


RE: HUSAREK DSP - SP4LVC - 20-11-2016 17:53

Panie Tomku dziękuję za informacje i dalszą chęć usprawniania softu. Odnośnie audio to wychodzi na to, że jedynie wykorzystanie drugiego wyjścia m.cz. pozwoli wydobyć z modułu sygnał w postaci analogowej nadający się do archiwizacji. W międzyczasie pobawiłem się trochę z podłączeniem Husarka do programu HDSDR, a za chwilę dopiję kawę i biorę się za szukanie trafa separującego i dalszą robotę w poszukiwanie audio. https://youtu.be/Py9rzBS0sns


RE: HUSAREK DSP - SQ8MVY - 20-11-2016 21:16

Witam,

Bogdanie, można prosić o zmianę statusu filmiku. Na razie u mnie wyświetla się info, że film jest prywatny, a z zainteresowaniem śledzę Husarka DSP.