HomeMade
Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: ABC Radioamatora (/forum-12.html)
+--- Wątek: Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego (/thread-2720.html)Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego - SP2FP - 31-07-2016 12:41

Witam. Projektuję układ wzmacniacza rezonansowego, dla toru nadajnika 3,5-14 MHZ. Zapytam czy ktoś w podobny sposób przełączał obwody LC.
Diodami w obwodzie kolektora - powinno działać bez większych utrudnień .
Zastanawiam się nad załączaniem obwodów po mieszaczu. W miarę niski poziom wcz który nie powinien na wyłączonym (celowo polaryzowanym - czytaj zatkanym) tranzystorze powodować kłopotów ? .
I teraz czy taki tranzystor zewrze obydwie połówki dla przebiegu zmiennego - dany obwód do masy.
Często spotykam i tez stosuję dołączenie kondensatora w jakimś układzie wcz poprzez złącze CE. Zauważyłem że jeśli nie zastosuję polaryzacji C w czasie wyłączonym to dzieją się zjawiska podobne do podawania wcz na diodę pojemnościową nie polaryzowaną ..
Dlatego dodatkowe rezystory podciągające do +.
Oczywiście najłatwiej zastosować przekaźniki, jeśli ktoś miał doświadczenia w takim sposobie przełączania to proszę się podzielić doświadczeniami.
Paweł
sp2fp


RE: Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego - SP3JDZ - 01-08-2016 12:28

(31-07-2016 12:41)SP2FP napisał(a):  I teraz czy taki tranzystor zewrze obydwie połówki dla przebiegu zmiennego - dany obwód do masy.
Tranzystor nie może wyjść ze stanu nasycenia:
- dla dodatniej połówki raczej nie będzie problemu - żeby wyjść z nasycenia przełączany prąd musiałby być większy od prądu bazy pomnożonego przez współczynnik wzmocnienia (mniej więcej)
- gorzej dla ujemnej połówki bo tutaj tranzystor pracuje w inwersie, gdzie jego beta ma wartość np. 2 co przy prądzie bazy 1mA daje przełączany prąd max 2mA - powyżej tej wartości tranzystor będzie wychodził ze stany nasycenia

(31-07-2016 12:41)SP2FP napisał(a):  Oczywiście najłatwiej zastosować przekaźniki, jeśli ktoś miał doświadczenia w takim sposobie przełączania to proszę się podzielić doświadczeniami.
Zamiast przekaźników można śmiało zastosować tanie (około 40gr) klucze elektroniczne FC7SB3157 (FSA3157) - przykład zastosowania.


RE: Przełączanie obwodów wzmacniacza rezonansowego - SP2FP - 01-08-2016 13:59

Dzięki za zainteresowanie. Przetestowałem z tranzystorami i dla kilku mV jakoś dają radę, ale przy wyższym poziomie ewidentnie dolna połówka jest nie zwierana. Zrobiłem układ z diodami i uzyskałem poprawną pracę do poziomu 3v p-p przy napięciu sterującym od 7-8 v dc . Można je zmniejszyć do 5v stosując w gałęzi rezystory 1kom. Połowa napięcia dc na szynie wyjściowej skutecznie odłącza nie używany obwód. Trenowałem układ jako przełącznik diodowy uzyskując ponad 40 db tłumienia na wyłączonej gałęzi.