HomeMade
Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Metodyka pomiarów (/forum-55.html)
+--- Wątek: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych (/thread-272.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP6FRE - 21-02-2017 16:31

Witam!
Wykres dla kwarca 9.8MHz jest bliższy oczekiwań niż ten dla 17.6MHz.
Nie napisałeś czy są to jakieś "szczególne" typy kwarców. W przypadku kwarca 9.8MHz można zaakceptować taki odstęp obu rezonansów (ok. 10kHz). W drugim przypadku nie mam pomysłów poza nietypowym wykonaniem rezonatora, dla którego poza głównym rezonansem szeregowym widać inne szeregowe rezonase pasożytnicze wsród których znikna(ją) rezonans równoległy.
Jeśli to nie problem to może pokaż jak te kwarce wyglądają? Z opisu wnioskuje też, że mierzyłeś kwarce z dodatkowymi rezystorami. Czy możesz pokazać jak i czy mierzyłeś kwarce w połączeniu szeregowym we/wy bez dodatkowych elementów?
L.J.


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP7CLB - 21-02-2017 18:24

Witam
Mierzyłem kwarc overtonowy 52.9MHz na podstawowej 17.6 MHz w obudowie HC49U (duża) i 9.8MHz podstawowy w obudowie starej Omig HC51U (b.duża-19mm).
Układ pomiarowy z mojego wczorajszego postu. Kwarc "widzi" 10om a Wej/Wyj 50om. Podobny układ serwował Omig. Mierzyłem też kwarce bezpośrednio w układzie Wyj50om-Wej50om ale jest znacznie gorzej bo duże niedopasowanie zabija dynamikę pomiaru mimo bardzo krótkich połączeń.
Podejrzewam źle spreparowaną stałą czasową odczytu; bądź to programową,
bądź w układzie wmontowany niewłaściwy element R lub C. Muszę poszukać i zweryfikować płytkę. Uparłem się jakoś, boć tak na dobre to mi ten rezonans nie jest potrzebny, a inne pomiary narazie OK.
Pozdrawiam..
Krzys'

Wreszcie coś ruszyło. A wszystko zaczęło się od przeczytania postu SP5RZM i jego kłopotów z "chińszczyzną". Nie może dojść do ładu z podróbką portu. Ja też miałem nieliche przeboje z podróbką FTDI i dopiero odnalezienie starego sterownika, który nie kontroluje licencji na produkt, pozwoliło uruchomić NWT500.
Też sobie pomyślałem że kolejny problem z portem u mnie i przeszedłem do
Win7 w Start/Panel Sterowania/Menedżer Urządzeń/Porty COM i LPT/Serial Port (COM6)/Ustawienia Portu i tam z default zmieniłem prędkość bitów na sek. z 9600 na 57600bd, a w zaawansowanych Czas opóźnienia z 16 na 8msek.
Wykresy kwarców może przestały być piękne i wygładzone, ale są już jednoznaczne.
Przyczyn "grubo ciosanego rysunku" i jednak nadal zbyt mało głębokiego ukazania rezonansu równoległego będę już szukał w stałych czasowych elementów układu, ustawień i przy pomocy dobrego informatyka w oprogramowaniu (jeśli zechce podjąć temat).
Przedstawiam kilka pomiarów typowych, starych kwarców Omig HC51U, także w układzie pomiarowym Omig z wiekowego katalogu tej firmy.

[attachment=12296][attachment=12297][attachment=12298][attachment=12299]


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SQ5KVS - 22-02-2017 10:54

Moje doświadczenia z tymi sterownikami są raczej takie że albo działa poprawnie, albo nie działa wcale (lub udaje ze działa ale nie może się łączyć z urządzeniami lub łączy się ale totalnie źle - nie ma możliwości przeprowadzenia pomiaru ani nawet konfiguracji). Prawdopodobnie jakiś inny program (może bawisz się w ARDUINO itp) skonfigurował Ci inną prędkość.
Jak już ruszyło to dziwi mnie że uważasz że problemem jest oprogramowanie NWT - wielu kolegów używa tego urządzenia i chyba nie zgłaszają takiego zapotrzebowania na jakieś specjalne modyfikacje (tym bardziej jeśli uważasz że problemem jest zbyt szybkie przeszukiwanie zakresu to na to na pewno jest opcja w samym programie).

Ale to OFFTopic bo rozmawiamy tu o pomiarach kwarców a nie sofcie. Na swoje usprawiedliwienie w najbliższych dniach zamierzam podrzucić tu mój wpis o badaniu filtru ale nie mam ostatnio czasu zrobić zrzutów z NWT właśnie Smile


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP6FRE - 23-02-2017 0:23

Witam!
Wydaje mi się, że generalnie z Twoim miernikiem jest coś nie tak. Chodzi mi o skalowanie w osi częstotliwości. O ile wierzyć załączonym danym to różnice w częstotliwościach rezonansowych dla poszczególnych kwarców wynoszą:
kwarc 1.4M - 50Hz
kwarc 5.0M - 1.8kHz
kwarc 9.87M - 400Hz
kwarc 17.99M - 4.3kHz
Jedynie ta ostatnia wartość, na siłę, może być uznana za zbliżoną do realnej choć przypuszczam, że wyniki są zaniżone od kilku do nawet 10 razy.

Zrobiłem pomiary kilku swoich "archiwalnych" kwarców:

İmage

a wyniki odstępu rezonansów jaki uzyskałem to:
kwarc 9.814Mhz - 13.8kHz
kwarc 9.786MHz - 11.8kHz
kwarc 1.836kHz - 22.8kHz
kwarc 20.0MHz - 38.5kHz
kwarc 4.43MHz - 7.8kHz
kwarc 14.955MHz - 32.4kHz
kwarc PP9 - 21,2kHz
Takie wyniki zgadzają się z wynikami jakie można napotkać w sieci a więc sięgają od prawie 8kHz do prawie 40kHz.
Z reguły wynik pomiaru to jeden rezonans szeregowy i jeden równoległy (choć dla kwarca 1.8M wyjątkowo tylko lekko zaznaczony):

İmage İmage

ale kwarc 14.955 okazał się bardziej "fikuśny" bo pokazał kilka rezonansów pasożytniczych:

İmage

Poszczególne rezonanse mają częstotliwości: 14.9506 (s-szeregowy główny), 14.9836 (r-równoległy głowny), 15.0151 ( s), 15.0183 ( r), 15.9836 ( s) i 15.0404 ( r).

Współczesne kwarce mają proste, jednoznaczne charakterystyki jak ta pokazana w poście wyżej (#97).
L.J.


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP7CLB - 23-02-2017 0:47

Witam..
Dziękuję za uwagi i porady.
Wniosek prosty: wygrzebuję swój stary, wysłużony V640 i sondę w.cz. , z piwnicy
przytargam (>10kg) mój muzealny Programable Signal Generator TR0614/b i obaczym na 100% ile te nasze mierniki H.M. są warte.
Pozdrawiam..
Krzys'


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP9FKP - 25-02-2017 17:48

Od dłuższego czasu borykam się z problemem filtru kwarcowego na częstotliwości >30 MHz. Najprościej na kwarcach overtonowych. Wiem, zaraz ktoś powie, że SP3ABG dawno już to zrealizował. To prawda ale jak zwykle chciałem samodzielnie to zweryfikować. Niestety, filtry drabinkowe okazały się zbyt skomplikowane i mało powtarzalne. Szukając innej drogi natrafiłem na stary projekt LA7MI. Już pierwsze podejście okazało się całkiem udane. Oto wynik.
[attachment=12352]
Problemem mogą być pasożyty powyżej pasma przepustowego ale jeśli założyć, że pilot będzie poniżej to da się wyciąć zwykłym filtrem dolnoprzepustowym.
Na częstotliwość podstawową trzeba niestety zaimplementować pułapkę.


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP2JQR - 26-02-2017 13:07

Widzę, Piotrze, że uzyskałeś bardzo dobry wynik.
Kiedyś mierzyłem filtr SP3ABG na 40MHz. W filtrze SP3ABG szerokość wynosiła ponad 6kHz, a najbliższy prawy dzyndzel poza pasmem sięgał wysokości -6dB, czyli praktycznie przepuszczał. Charakterystyka była bardzo niesymetryczna, lewe zbocze podobne do Twojego, a prawe bardzo łagodne. Za to wierzchołek był idealnie płaski, żadnych zafalowań.
Gratuluję


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP2SWM - 23-11-2017 19:03

Mam pytanie odnośnie pomiarów i strojenia filtrów kwarcowych (chodzi mi o post #43) czy to podane napięcie -5 do -7dbm na filtr jest mierzone przed układem dopasowującym zwłaszcza jeśli do tego zastosuje się rezystor szeregowy, czy jest mierzone za układem dopasowującym na samym wejściu strojonego filtra?


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP2SGA - 23-11-2017 20:15

Andrzej to nie ma aż takiego znaczenia.
Ale im te wartości są mniejsze tym mniejsze będą przesłuchy
na filtrze. Biorąc pod uwagę, że filtr możesz mieć nie ekranowany.
Możesz sobie zrobić zobrazowanie na niższych i wyższych wartościach
i pewnie wyciągniesz z tego wnioski.


RE: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych - SP2SWM - 23-11-2017 22:49

Dzięki za odzew. Ale mam jeszcze inne problemy związane z tematem. Czytałem również o doborze kwarców do filtra ssb, bo taki na razie mnie interesuje. Mam układ generatora pomiarowego i dobieram kwarce z dokładnością (+ -) 50Hz - to rozumiem, ale jak podłączę w szereg pojemność np. 30pF to również powinna być zachowana ta tolerancja (różnica)? czy po prostu można sobie pozwolić na większy odchył częstotliwości, czy może już to nie ma większego znaczenia. Wiadomo, że częstotliwość generowana kwarc + pojemność poszybuje w górę - tylko o ile może żeby uznać te kwarce za dobrane? tego dokładnie nigdzie nie mogłem doczytać.