HomeMade
Radio R4 czeskie... - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Urządzenia lampowe (/forum-67.html)
+--- Wątek: Radio R4 czeskie... (/thread-2652.html)



Radio R4 czeskie... - SP5RF - 01-05-2016 1:09

Kupiłem na znanym portalu aukcyjnym odbiornik R4 czeskiej armii. To znaczy, kupiłem zasilacz z przetwornicą wirnikową (bo tylko to mnie interesowało) a radio i skrzynkę części dostałem z mojego punktu widzenia gratis Wink

Tak czy inaczej od kiedy je kupiłem gra non-stop Smile a co jakiś czas symuluję awarię prądu i gonię radio na akumulatorze.... Gra bardzo ładnie. Widać w nim rozwiązania typowe dla Czechów. Niby Układ Warszawski a różni się od R 311 jak Tatra od Urala... Przetwornica niestety jest dość głośna....

Z telegrafią radio radzi sobie kiepsko... Nie ma żadnego porównania do mojego lampowego Siemensa na 7 MHz w pil-upie nawet na zawężonym p-cz radzi sobie średnio, a tony są mało melodyjne, mało czytelne, podczas gdy Siemensa mogę ustawić tak że ta sama stacja brzmi jak ton z generatora do nauki telegrafii... No cóż, selektywność 100 Hz... Odbiór stacji AM - bajka! Jak UKF. Ale trzeba mieć zewnętrzny głośniczek. Radio R-311 do CW było lepsze, nieznacznie, ale lepsze.

Zrobię na YT film jak to działa. Na razie szukam schematu radia... Idea
Jak by ktoś miał? Nawet FOTO.

Pzdr!


RE: Radio R4 czeskie... - SP5HBT - 03-05-2016 21:06

Mam taki odbiornik. Jak sądzę komplet.
Instrukcja ze schematem w załączniku.
Skan słaby, ale tylko to znalazłem kiedyś w sieci.

73, Mietek


RE: Radio R4 czeskie... - SP5RF - 04-05-2016 13:41

Dziękuję! Wydrukuję przeczytam i dołożę.... Smile

TNX!

A jaka jest Twoja opinia o tym radyjku? Używasz je?


RE: Radio R4 czeskie... - SP5HBT - 04-05-2016 14:00

Nic technicznego jak na forum H-M,
R-4 przechowuję na razie na czasy które oby nie nastąpiły, kiedy czasu będę miał dużo.
Ciepło mu i sucho w garażu. Jak małżonka każe opróżnić garaż to radio może doczeka się na uruchomienie.
Do codziennych zabaw używam "trochę" nowsze sprzęty.

73, Mietek SQ5PTQ ex SP5HBT ex SP6HBT