HomeMade
Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 (/thread-2642.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - SP9DR - 26-04-2016 23:37

Niestety nie bo nie znam innych konstrukcji, a mój też jeszcze nie jest gotowy i jeszcze sporo pracy zostało.
Po za tym moja konstrukcja do tanich nie należy i raczej jest inna niż wszystkie, zresztą takie było założenie.


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - EC4AGT - 14-10-2016 15:14

Witam

Zrobilem sterownik wg schematu kolegi SP3TYF i dziala poprawnie.Uklad zbudowany jest w formie "pajaka" .Autor w swoim sterowniku zastosowal czujnik impulsowy , ktory sluzy do kontroli pozycji . Ja zas w swoim chce zastosowac potencjomentr , z ktorego napiecie podawane na wejscie arduino sluzylo by do kontroli pozycji . Dlatego tez docelowo chce zrobic uklad wg K3NG bo jego program ma takie mozliwosci.
Problem jaki mam to programowanie , nie znam sie na tym dlatego tez pòszukuje wersji programu K3NG , ktory jest juz tak zmodyfikowany ze jedenie co musialbym zrobic to wgrac do arduino. Z tego co widzialem w programie , ma mozliwosc zastosowania wielu typow czujnikow ale trzeba wiedziec jak to zrobic. Ja nieststy nie mam takiej wiedzy.

Dlatego tez prosze o podanie adresu badz sposobu takiego ustawienia programu aby mogl pracowac z potencjometrem , ktory zamocowany w rotorze sluzylby do ustalenia pozycji

Pozdrawiam

Wojtek
EC4AGT


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - SQ5PGC - 03-03-2017 20:38

Troszke czasu znalazłem, podłubałem w kodzie kolegi SP3TYF, lekko przerobiłem dopisałem część kodu dotycząca przełacznika antenowego. zrobiłem PCB i zmajstrowałem o to takie 2w1
[attachment=12396]
[attachment=12397]
[attachment=12398]
[attachment=12399]
I powoli trwają prace nad budowa rotora :-)
[attachment=12400]


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - ArturVSS - 12-08-2017 10:09

Witam !

Chciałbym zrobić kontroler K3NG. Widzę, ze można w różny sposób podawać informacje o położeniu anteny. Ja chciałbym podawać impulsy. Jak należy ustawić parametry w sofcie aby program działał poprawnie ?


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - CANISLUPUS - 15-08-2017 21:52

(12-08-2017 10:09)ArturVSS napisał(a):  Witam !

Chciałbym zrobić kontroler K3NG. Widzę, ze można w różny sposób podawać informacje o położeniu anteny. Ja chciałbym podawać impulsy. Jak należy ustawić parametry w sofcie aby program działał poprawnie ?

Cześć!

Czemu akurat impulsy? Masz rotor już z takim wyjściem?
Najprawdopodobniej interesuje Cię opcja
#define FEATURE_EL_POSITION_PULSE_INPUT

Rozważ zamontowanie cyfrowego kompasu i akcelerometru. Koszt ok 4$ a nie ma żadnych problemów z mechaniką.


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - EC4AGT - 16-08-2017 2:54

Witam
Widzę że coś ruszyło w temacie sterownika. Ja początkowo skleciłem układ na pająka i działał. Ale jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia. Układ kolegi SP 3TYF działa poprawnie ale kiedyś przyszedł mi do głowy aby zrobić bardziej rozbudowany. I z tego co się doczytałem to sterownik K3NG wydaje się że ma takie możliwości. Chodzi mi ( w moim przypadku) sterowanie z potencjometru bo taki mam w rotorze ( 5 K ), także brałem opcje z kompasem i acelerometrem. Niestety moja wiedza na temat programowania jest zerowa więc ostatecznie pomysł ten odpadł. Nawet był jeszcze inny pomysł aby sterować prędkością silnika. Powolny rozruch później normalne obroty i przed zatrzymaniem zwolnienie. Ale dla mnie to wyższa szkola jazdy i na tym prostym układzie się skończyło


Pozdrawiam


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - CANISLUPUS - 16-08-2017 8:32

Wojtek: K3NG dostarczył kompletny układ, kod i jakąś tam instrukcję. Nie trzeba umieć programować, żeby to poskładać.

Przy okazji: Ktoś ma lub może nie ma, ale wie - jak się steruje rotorami Yaesu G450C oraz G-550? Nie mogę znaleźć schematu oryginalnych sterowników więc nie wiem jak zrobić wyjście w K3NG. Prywatnie mam rotor Conrada - z nim problemu nie będzie.


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - EC4AGT - 16-02-2020 22:32

Witam

Powracam do tematu sterownika, zrobiłem na Nano i na Uno i działa na obu. Jedyny problem jaki mam to taki ze sterując z endodera silnik rusza od razu, bez rampy. Kiedy zaś steruje ręcznie przyciskami w lewo bądź prawo, to silnik powoli napiera obrotów i kiedy dochodzi do zadanego punktu to zwalnia i w końcu się zatrzymuje. Problem jest w sterowaniu automatycznym.
Nie próbowałem sterować z komputera, bo jeszcze nie mam programu wiec nie mogę powiedzieć, czy działa taki sposób sterowania

Pozdrawiam
EC4AG
Wojtek


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - SQ7BCN - 18-05-2020 21:25

Sterownik K3NG działa bardzo dobrze w moim przypadku sterowanie impulsowe, wyjścia mostki PWM, więcej w temacie :
Link do forum gdzie jest opis


RE: Sterownik ROTORA Arduino NANOv3 - EC4AGT - 29-11-2020 21:55

Witam

Aby nie zaczynać nowego wątku postanowiłem ponownie tutaj napisać. Powracam do tematu ustawień w programie bo szukam linijki gdzie programuje się początek i koniec obrotu. Wyjaśnię to dokładniej : oś anteny wykonuje obrót 360* i w tym czasie potencjometr tylko 220*. Tak się dzieje gdyż wcześniej miałem zamontowany normalny potencjometr który miał ograniczony obrót. Aby się nie zepsuł przekładania zębata miała przełożenie 1 : 0.63 . Teraz mam potencjometr bez "końca" , który kręci się 360. Więc teraz obrót zaczyna się od pozycji 0 czyli N i kręci w stronę prawą szukając 360* . Oś robi pełny obrót , te 360* ale wyświetlacz pokazuje jedynie 220* bo potencjometr nie robi pełnego obrotu. Dlatego właśnie szukam gdzie w programie można zmienić aby wyświetlacz pokazywał pełny obrót czyli te 360*