HomeMade
Pomiary BPF - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Metodyka pomiarów (/forum-55.html)
+--- Wątek: Pomiary BPF (/thread-259.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Pomiary BPF - 3Z6AEF - 16-05-2010 21:59

(15-05-2010 21:58)sp9mqh napisał(a):  [...]Można wykonać układ, którego poziom 2 harmonicznej będzie niższy od sygnału podstawowego o ok 70dB.[...]
Marian! Dołączam się do prośby Rafała: Ty nie mów, że można, tylko powiedz, jak to zrobiłeś? Idea
Bo wyniki, które osiągnąłeś - zarówno jeśli chodzi o charakterystykę filtru, jak i parametry Twojego NWT7
- są naprawdę imponujące!
Nie daj się dłużej prosić! Smile


RE: Pomiary BPF - SQ4AVS - 17-05-2010 7:22

Waldku filtry te to są filtry opracowane przez jednego z najlepszych konstruktorów polskich Gintera Kaniuta SP9RG (nieżyjącego już). Jak chcesz podeślę Ci ich opis wraz z całą dokumentacją stare Radioelektroniki. Ja powiem jak coś takiego uzyskałem. Ponieważ to wzmacniacz zniekształca odwróciłem nieco sytuację. Zrobiłem tak DDS, LPF, Tłuimik 12dB, filtr mierzony, wzmacniacz gali-6, detektor. Marian przebudował wzmacniacz ale też na tranzystorach.

Filtry są oczywiście bardziej skomplikowane niż bardzo dobre filtry SP2JJH.


RE: Pomiary BPF - SP9MQH - 17-05-2010 23:48

Witam
Podczas budowy NWT7 przetestowałem :
1. wzmacniacz na ERA5
2. wzmacniacz na MWA 130
3. wzmacniacz PUSH-PULL wg U.ROHDE
http://ik4auy.xoom.it//sergiocartoceti/qex_march_april_03.htm
4. wzmacniacz Nortona
http://www.kongsfjord.no/dl/Amplifiers/Common%20Base%20Transformer%20Feedback%20Norton%20​Amplifiers.pdf ( autor poświęcił rok czasu na badanie układu...)
5. wzmacniacz PUSH-PULL na BFR 96 z potrójnym ujemnym sprzężenim
zwrotnym ( pierwszy przetestowany i zastosowany w moim NWT7 )

Co do BPF 160 i 80m -wykonane wg obliczeń kolegi z USA ( cztrey obwody nawinięte na Amidonach), pozostałe pasma wg serdecznego kolegi i wspaniałego konstruktora śp SP9RG.


RE: Pomiary BPF - SQ4AVS - 18-05-2010 12:53

Z filtrami się pomyliłem pamiętając z rozmowy z Marianem, że są autorstwa Gintera i pamiętając, że było publikowane było w Radioelektroniku. W Radioelektroniku był jednak tylko preselektor. Cały artykuł Gintera będzie umieszczony na forum przez Kolegę, bardzo wartościowy, z omówieniem technik pomiarów.
Dzięki dla Moderatora za dodanie pliku SP9RG, umieszczony wyżej w poprzednim moim poście.


RE: Pomiary BPF - 3Z6AEF - 06-10-2010 19:49

Australijskie Ministerstwo Obrony udostępnia szereg ciekawych opracowań z dziedzin, które i nas mogą zainteresować.
Poniżej link do raportu z badań filtrów BPF wykonywanych na toroidalnych rdzeniach proszkowych.
Pomiary BPF analogiczne do tych, które przeprowadził Martein PA3AKE - wnioski zresztą też podobne:
dla minimalizacji zniekształceń należy użyć materiału 10 (czarny) przy wielkości co najmniej T80
- wtedy uzyskuje się parametry gorsze jedynie o 2..3 dB od cewek powietrznych
przy zdecydowanie mniejszych wymiarach filtru.

Distortion measurements on bandpass filters with powdered iron toroidal inductors (A. Sarti, DSTO, 1992)


RE: Pomiary BPF - SP9MQH - 20-02-2011 13:37

Witam
Kolejny wykonany filtr-tym razem na 7MHz....Rolleyes
Pozdrawiam
Marian


RE: Pomiary BPF - SP9VNM - 27-09-2012 13:22

SP9MQH napisał:
Cytat: Co do BPF 160 i 80m -wykonane wg obliczeń kolegi z USA ( cztrey obwody nawinięte na Amidonach), pozostałe pasma wg serdecznego kolegi i wspaniałego konstruktora śp SP9RG.

Kolego Marianie, czy możesz udostępnić konstrukcję tych filtrów względnie jest to może gdzieś opublikowane?


RE: Pomiary BPF - SQ9RFC - 27-09-2012 23:17

(20-02-2011 13:37)SP9MQH napisał(a):  Witam
Kolejny wykonany filtr-tym razem na 7MHz....Rolleyes
Pozdrawiam
Marian

Czary ?????


RE: Pomiary BPF - SP9MQH - 29-09-2012 16:44

[attachment=6025][attachment=6026]
Witam

Tak jak pisałem obwody te były wykonane przed 24 laty (dlatego takie a nie inne
elementy zostały zastosowane....), dokumentacja do nich dawno zaginęła.
Natomiast filtr na 7MHz był wykonany przed 1,5 roku i istnieje w wersji próbnej
( na ,, pająku”) może doczeka się umieszczenia na płytce. Dokumentacja do
niego gdzieś jest – szukając czegoś innego wpadnie mi w ręce. Na chwilę obecną
dołączam zdjęcia filtrów w TRX-ie i „ pająka”.
Pozdrawiam
Marian


RE: Pomiary BPF - SQ9RFC - 29-09-2012 17:10

To zdjęcia z przed 24 lat że tak sczerniały ?