HomeMade
Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: ABC Radioamatora (/forum-12.html)
+--- Wątek: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... (/thread-2259.html)

Strony: 1 2


Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ9RFC - 22-01-2015 19:41

Zwykły czysty metanol rozpuścił lakier na drucie nawojowym cewek w LPF, zlazło wszystko! Cewki do nawinięcia ponownego! sporo pracy! i czym to nawinąć? Testujcie każdy drut przed kąpielą w metanolu.
Drut podobno miał podwójną izolację i zakupiony był na szpulce w AVT.

Firma NINIGI - czy ona istnieje ? (produkuje złącza ...) coś mi się wydaje że to fikcja stworzona aby chińskie badziewie sprzedawać pod jakąkolwiek nazwą. Kto ją stworzył ...?


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ9JXT - 23-01-2015 11:28

No dobrze, ale właściwie o co chodzi? No bo przecież metanol należy lać do gardła a nie na cewki BPF. Smile
Równie dobrze gdybyś polał je nitro albo acetonem to też pewnie by lakier zszedł.
Jeżeli piszesz to w kontekście mycia PCB po lutowaniu, to spróbuj zamiast szpyrytusu użyć izopropylowego alkoholu.
Pozdrawiam!


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ5KVS - 23-01-2015 11:39

Metanolu do gardła lepiej nie lać. Silnie trujący. Miałeś na myśli pewnie etanol, czyli alkohol etylowy. Też w zasadzie szkodliwy, ale dużo mniej, na tyle że da się przybić banderolkę i pobierać akcyzy Smile


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ9RFC - 23-01-2015 12:31

O co mi chodzi? Chodzi mi o to że przez lata stosuję ten sam płyn do mycia płytek po lutowaniu, zastosowałem nowy drut nowojowy do zrobienia cewek i izolacja tych cewek została uszkodzona. Ile czasu trwa namotanie LPF wie tylko ten kto to zrobił. Mój post ma na celu ostrzeżenie kolegów aby przed zastosowaniem nowego drutu, namoczyć go w tym płynie i sprawdzić czy się nie uszkodzi.
Fakt pomyliłem nazwę alkoholu, nie sprawdziłem dokładnie z czego on jest zrobiony. Okazuje się że jest to izopropanol plus chyba coś jeszcze w śladowych ilościach.
Tutaj link do produktu:
http://www.dragon.biz.pl/produkty/rozcienczalniki/rozcienczalniki-ogolnego-stosowania/denatural-bezbarwny/ddl_be_karta-charakterystyki.pdf
Fakt mogłem zastosować izopropanol specjalnie dedykowany dla elektroniki, ale ten "mój" jest zawsze dostępny w sklepie za rogiem, tani i nigdy nie stwarzał problemu.
A o wlewaniu do gardła to nie tutaj.


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SP9MRN - 23-01-2015 12:38

Izo nie ma prawa rozpuścić porządnej izolacji, chociaż teraz się cuda zdarzają.
Czy to może jest "lutujący się" DNE? Taki, który można lutować bez zdrapywania izolacji?

mrn


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ9RFC - 23-01-2015 13:32

Okazuje się że tak. W tym momencie zrobiłem eksperyment - 2 druty obok siebie, kolba, cyna, płytka. Ten rozpuszczalny się przylutował bez odizolowania, a ten normalny nie ma śladu jakiegokolwiek uszkodzenia lakieru. Wszystko jasne...
Przy okazji ... gdzie się stosuje ten "samolutujący". Ja mam trochę doświadczenia z drutem i pierwszy raz się z tym spotykam. W latach 80 miałem okazję uczestniczyć w przewijaniu silników w kopalni siarki obok Tarnobrzega. Tam był problem bo trzeba było kilkakrotnie wsadzać uzwojenie do kadzi z lakierem a potem wypalać w piecu. Inna technologia ... inny materiał.


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SP9MRN - 23-01-2015 14:21

Wszędzie :-), tylko ma na sobie lakier spirytusowy i nie można go myć. Ja nim czasem robię krosy na uniwersalkach, jest wygodniejszy od kynaru


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ9JXT - 23-01-2015 15:52

(23-01-2015 11:39)SQ5KVS napisał(a):  Metanolu do gardła lepiej nie lać. Silnie trujący. Miałeś na myśli pewnie etanol, czyli alkohol etylowy. Też w zasadzie szkodliwy, ale dużo mniej, na tyle że da się przybić banderolkę i pobierać akcyzy Smile

Ależ tak! Dzięki za zauważenie błędu. Oczywiście że etanol, coś mnie zamroczyło, choć nie piłem od dawnaSmile Metanolu oczywiście nie można spożywać, bo to silna trucizna ale i trudne do zdobycia jak ktoś nie psoci w piwnicy.
Jednak w działaniu na lakier metanol i etanol dawać będą zapewne identyczny efekt.


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SQ6ADE - 23-01-2015 20:36

Do mycia izopropanol jest ok.
Jak ktoś ma kogoś na pkp w sekcjach drogowych to tam mają tego.


RE: Ostrzeżenia technologiczne i nie tylko ... - SP8BAI - 24-01-2015 10:30

(23-01-2015 14:21)SP9MRN napisał(a):  Wszędzie :-), tylko ma na sobie lakier spirytusowy i nie można go myć. Ja nim czasem robię krosy na uniwersalkach, jest wygodniejszy od kynaru
A ma jakieś specjalne oznaczenie? kolor emalii? Bo nie sądzę, że DNE.
Jacek